Diferansiyel denklemler

Ezber bir ders mi sizce? Bu kanıya varmamın sebebi ezberi kuvvetli arkadaşlarımın hepsi vizeden yüksek aldılar. Geçmem lazım bu dersten taktik verin bana.

Zamanında dersime giren bir matematikçi profesör ezberin en önem arz ettiği ders matematiktir derdi. Tabi sadece ezber yetmez yeterli soru da çözmek lazım.

  • hayde bre  (26.05.17 22:14:06)
Matematik bölümünü bırakmış biriyim. Oradaki arkadaşlarım teorem-ispat ezberleyerek bir sürü ders geçtiler. Ama sadece anlayarak geçenler iyi bir matematikçi olacak. Ben bu dersi 2. sınıfta şuan okuduğum makine müh. bölümünde geçtim ve hiç ezber yapmadım. Soruları görünce hangi yöntemle çözüleceğini kestirmeye çalış. Örneğin bir denklemin tam diferansiyel denklem olduğu nasıl anlaşılır, bu tip denklemler hangi yöntemlerle çözülür, bunları bilmek lazım matematikten önce. Yani sözel bir bilgi birikimi de gerekli. Yoksa Laplace dönüşümleri her yerde yazıyor zaten. Önemli olan o dönüşümü nasıl yapacağını bilmek.

  • dissendium  (26.05.17 22:25:54)
ezberlersen mal gibi kalırsın sınavda. neyin nasıl çözüleceğini öğrenmen gerek. soruya baktığında bazı sorular vardır ki ancak bir işlem yapıldıktan sonra nasıl çözüleceğine karar verilir.(tam diferansiyel denklemler falan diyeceğim ama tam da hatırlayamadım.) o yüzden bol soru çözmek gerek. internetten o dersteki işlediğin soru tipleriyle alakalı bol soru bul ve çöz.

bölümün ne bilmiyorum ama en kolay sözel ders olacağına en kazık dif olsun kabulüm.
  • blue eyes white dragon  (26.05.17 22:48:58)