Korsan kitap işi kimin işi ?

Aşağılardaki bir duyuruyu görünce aklıma geldi. Korsan kitap işi yayınevinin ya da matbaanın bilgisi/dökümanı olmadan nasıl basılıyor?. Yani birileri tek tek baştan yazmıyor. Yayınevi güvenmediği matbaaya teslim etmez kitabı. Burda yazarlara olan oluyor gibi geliyor. Yayınevi bir matbaaya satıyor kitabın baskı öncesi kalıplarını mı?

bildigin kitapevinden raftan satin alinan bir kopyayi cogaltiyorlardir muhtemelen.

  • rucka boji  (26.05.17 15:07:57)
İşte o kopyayı çoğaltmak teknik olarak zor. Olmaz değil ama kitap 8 li 16 lı önlü arkalı sayfalar halinde basılır. Matbaanın ya da yayınevinin parmağı olmadan olmaz bu işler. Yayınevinin parmağı varsa çıkarı ne? Matbaanın parmağı varsa yayınevi hadi ilkinde ayıkmadı, sonrasında dava edemez mi? Kaç yayınevi var ki? Bunlar sahte korsan basıyor diye çökebilirler üzerine matbaanın.

  • insomnia  (26.05.17 15:55:29)
Yo gayet de kitapçıdan satın alıp forma forma kalıbını çıkartıp çoğaltıyorlar.matbaa veya yayınevinden birilerinin işin içinde olduğu durumlar basımıyla ilgili değil.orada çok satacağı daha çıkmadan belli olan kitapların basılı halini satışa çıkmasan korsancılara paslayıp orjinaliyle aynı gün piyasaya sürülmesini sağlamak için oluyor.

  • a r a m i s  (26.05.17 17:29:04)
Yazardan çok da yayınevine zararı olur.yazar yüzde 3-16 arası telif alır yayınevi maliyetin yüzde yüz katıyla para kazanır.bir çok yazar korsanının çıkmasını ister çünkü satan kitabın korsanı çıkar korsanı piyasada yayıldıkça yazarın kitlesi genişler orjinal baskı adetleri artar telif oranları artar.uzun vadede korsancı da yazar da yayınevi de kazanır
Kısa vadede ise yayınevi kaybeder.

  • a r a m i s  (26.05.17 17:31:55)
bir kitabı çoğaltmak için bir tek orjinal örneği yeter, baskı bilgilerine, pdf haline falan gerek yok.

bir tane tarayıcı yeter her şeye, merdiven altı matbaaların işi bu zaten.
  • ada meltemi  (26.05.17 17:34:53)
yıllar önce bir cezmi ersöz yazısında bazı yayınevlerinin kitabın korsanını da bastığını okumuştum.

  • tabudeviren  (26.05.17 17:37:12 ~ 17:37:35)
Her bir kitaba özel bandrol isteniyor yayınevinden.şu kadar adet basıcaz diye.kayıtlı kuyutlu.yüzbin basıcaz diyip yüzbin bandrol alıp yazara seksen bin bastık diyip o adet üstünden ödeme yapması için menajeri ve kendisi çok toy bir yazar olması lazım.ama insanın olduğu yerde her şeyin çaresi bulunur.zamanında kültür bakanlığından 1 buçuk milyon bandrol çalındı.tanesi on kuruştan bir korsan kralına satıldı o da müşterilerine 50 kuruştan sattı bir buçuk milyon korsan kitap bandrollü satıldı

  • a r a m i s  (26.05.17 17:40:55)