Sevgili kitap kurtları, şöyle bir roman arıyorum!

Kadın karakterin saplantılı şekilde aşık olduğu bir edebi eser var mı bildiğiniz?

Orhan Pamuk- Masumiyet Müzesi'ndeki Kemal,
Nabokov- Lolita'daki Humbert,
Tanizaki- Naomi'deki adam,
Emily Bronte-Uğultulu Tepeler'deki Heatcliff gibi birine saplantılı şekilde aşık olacak, ama kadın olacak.

Ben düşündüm bulamadım, edebiyat dünyası niye kadınlara obsesif aşık rolü vermemiş hiç?

ilginç bir soru gerçekten. benim de aklıma gelmedi.
madame bovary, anna karenina akla geliyor ama bu eserlerde takıntılı aşk teması işlenmiyor.

  • filteria  (24.05.17 12:47:32)
madame bovary
Anna Karenina

  • tiny penny  (24.05.17 13:14:58)
klasik edebiyattan bir şey aramıyorsanız Liane Moriarty'nin The Hypnotist's Love Story romanında stalker'a dönmüş saplantılı bir aşık kadından bahsediyor.

  • sopiro  (24.05.17 13:25:59)
tam istediginiz hatta daha fazlasini veren, filme uyarlanmis mukemmel harika olaganustu super guzellikte bir roman var.

gone girl
  • charlotte blanc  (24.05.17 13:33:20)
Bilinmeyen kadının mektubu - Stefan Zweig

Bunun ötesinde saplantılı bir aşk yoktur herhalde, okurken benim içim daraldı.
  • koskoca kirpi  (24.05.17 13:52:39)
The girl on the train

  • rivulet  (24.05.17 14:27:58)
Bilinmeyen kadının mektubu'nu arıyorsun sen. Bir solukta bitirmiştim kitabı. Koskoca Kirpi'nin de dediği gibi okurken bu kadarı da fazlaymış dediğim bir kitaptı.

  • cancoskn  (24.05.17 14:42:09)
Arkadaşlar örnek verdiğim kitapları okudunuz mu bilmiyorum ama gözünüzü seveyim ny times bestsellerlar, gerilim romanları falan önermeyin... edebi eser dedik. Nabokov dedik, tanizaki dedik... lütfen yani :)))

  • duru arsnova  (24.05.17 15:08:14)
yine stefan zweig'ın uzun öyküsü "bir kadının yaşamından 24 saat"

  • captainobvious  (24.05.17 15:13:41)
Gerçekten de söylediğin profile uyan bir kadın karakter gelmiyor benim de aklıma. Ama en azından kadın aşkının erkeğe göre öne çıkarıldığı birkaç kitap söyleyebilirim:
Thomas Mann - Aldanan Kadın
Yukio Mishima - La Lionne (Fransızca çevirisini okudum, Türkçe çevirisi var mı ya da İngilizce ismi nedir bilmiyorum.)
Annie Ernaux - Yalın Tutku
Sarah Kane - 4.48 Psikoz
  • lolita  (24.05.17 15:23:45)
eşek gibi anna karenina var yahu :D

  • nice tnetennba  (24.05.17 15:25:23)
@nice tnetennba kadin ana karakterin askinin anlatildigi roman sormuyorum, saplantili hastalik boyutunda asktan bahsediyorum verdigim orneklerde oldugu gibi...

  • duru arsnova  (24.05.17 15:34:28)
anna kareninanın aşkı saplantılı boyutta zaten. kitabın sonunu spoiler vermeyeyeyim.

  • nice tnetennba  (24.05.17 15:50:47)