kira sozlesmesinin feshi

selam dostlar, bana yol gosterecek hukukcularin yardimina ihtiyacim var.

ben aralik ayinda bir yillik sozlesme imzalayarak oturdugum evi kiraladim.
ancak oturduktan sonra evde asiri rutubet olustu ve rutubetten kaynakli evi
bocekler basti diyebilirim. ben ev sahibine temmuz ayinda cikacagimi, haziran
ayinda kira vermeyecegimi, onu depozitodan dusmesini istedim.

ancak kendisi beni arayarak, sozlesmenin bir yili dolmadigini, eger kiraci
bulmadan cikarsam aralik ayina kadar olan kiralari odemek zorunda oldugumu
soyleyerek beni tehdit etti.

Sen kiraciyi bul, ben cok seciciyimdir, duzgun bir kiraci bulursan ancak o zaman cikarsin yoksa kiralari pesin odersin dedi.

rutubetten kaynakli saglik problemlerim olustu. evde gercekten inanilmaz bir rutubbet soz konusu.

bu durumda ben sozlesmeyi nasil fesh edebilirim, nasil bir yol izlemem lazim?

simdiden yardimlariniz icin cok tesekkurler.

edit: tehdit kismi soyleyis bicimiyle alakalidir.

hukukcu degilim.
ev sahibi tehdit etmiyor.kendi hakki olani söylüyor. eger sözlesme maddelerinde evdeki olusabilecek sorunlarla ilgili kiraciya bir hak tanınıyorsa, o zaman durum lehinize dönebilir. yine tabi asiri rutubet tutan bir eve kiracı bulsanız bile o -düzgün- kiraci nasıl girer o eve bu da ayrı bir dert. hiç degilse ev sahibinin bu rutubet sorununu ortadan kalkması icin gerekeni yapması lazım. çünkü siz ev rutubetli degilken kiraladınız.

  • 1adam  (22.05.17 11:36:20 ~ 11:38:24)
b) Kiralananın sonradan ayıplı hale gelmesinden sorumluluk
aa)Genel olarak
Kiralanan sonradan ayıplı duruma gelirse kiracı, kiraya verenden ayıpların giderilmesini veya kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını ya da zararının giderilmesini isteyebilir. Ancak, zararın giderilmesi istemi diğer seçimlik hakların kullanılmasını önlemez.
Önemli ayıp durumunda kiracının sözleşmeyi fesih hakkı saklıdır. (6098/m.305)

normalde ev sahibi yasak hakkını istiyor ama burada ayıp durumu söz konusu. yalnız kanunda önemli ayıp denilmiş, yani ucu açık zannedersem. ev yaşanmayacak gibiyse bu maddeyi göstererek ayak dire derim. baktın olmuyor bi usta ile filan görüş yaptır ve kiradan düş.
  • elorelia  (22.05.17 11:45:57 ~ 11:46:26)
evin nemli olduğunu kanıtlayabileceğiniz günler gerçekten sınırlı.

yani 10 gün sonra sıcaklar vurunca hiç bir yerde nem kalmayacak

yetişebilir mi sizce inceleme?
  • hamburabi kanunundaki bug  (22.05.17 11:59:03)
yetisir diye dusunuyorum cunku nem oyle boyle degil, ev yikilmak uzere neredeyse.

peki evden cikmak istiyorsam neler yapmam lazim, ev sahibi ile yuz goz olmadan hangi yollari izlemeli?
  • sorusuolaninsanmodeli  (22.05.17 12:13:08)
aslında avukat lazım ancak avukat tutamayacaksanız, arkadaşın belirttiği maddeleri yazın ve noterden evi boşaltacağınız tarihi de bildirerek ev sahibine gönderin

  • oscar  (22.05.17 13:54:58)
cok tesekkur ederim, soylediginiz gibi notere bildirerek evi bosaltma yoluna gidecegim//

  • sorusuolaninsanmodeli  (22.05.17 14:04:35)
eger imkaniniz varsa ben de evin halini fotograflamanizi tavsiye ederim. mahkemede kullanilabilir mi bilmiyorum ama komsulardan birini de cagirip sonradan tanik olarak gostermek icin kullanabilirsiniz belki.

  • yeni dunya duzeni  (22.05.17 14:44:15)