Yeni telefon alınca uzun süre şarj etmek gerekir mi?

Bugün huwaei p9lite alacağım, eskiden uzun süre şarj ediliyordu telefonlar ama yeni telefonlarda durum nedir bilmiyorum

Hayir. Kutudan %50 civari sarjla cikar buyuk ihtimal, oyle kullanmaya baslayabilirsin sarj etmeden.

  • signore  (19.05.17 12:07:50)
www.eksiduyuru.com

şu duyurudaki cevabımı da referans göstererek;

yeni aldığım her elektronik eşyanın önce aldığımda olan şarjını bitiririm hiç şarja takmadan. bitince takarım şarja ve %100 olduktan sonra da 1-2 saat daha şarjda tutar sonra çıkarırım. tabii bu şarj sırasında da prizden hiç çıkartmıyorum.
  • washe  (19.05.17 12:07:51)
O eskidendi, simdiki telefon bataryalarinda oyle bir seye gerek yok.

  • stavro  (19.05.17 12:22:18)
Eskiden kalma alışkanlık o, şimdiki li-ion veya li-po pillerde uzun süre şarj diye bişey yok. Depoda ne kadar bekledi önemli değil (pil kapasitesini arttırmak için senin yapabileceğin bir şey yok), kalibrasyon da pil için değil telefonun ölçüm sistemi için yapılıyor, yapmasan bile pil aynı süre açık kalmaya devam eder. Günler sonra bir fırsatta %100 doldurman yeterli, ilk başta yapılacak diye bişey yok.

Alır almaz kullanmaya başlayabilirsin.

Lakin, pilin uzun ömürlü olması için %40'ın altına düşünce şarja takmak, %80'i aşınca şarjdan çıkarmak önemli. Her seferinde %100'e şarj etme, uzun süre prizde bırakma. Bataryayı soğuk tutmak dışında yapabileceğin en iyi şey bu.
  • harzem  (19.05.17 12:38:27)
bir çok kişi bana mesaj attı telefonlarımın pil performanslarını söylediğim zaman.

benim dikkat ettiğim şeyler;

- mecbur kalmadıkça şarjım %5 in altına düşmeden şarja takmıyorum.
- sürekli şarja takıp çıkartma yapmıyorum. yani %30 a düşmüş, takayım yarım saat de %60 olsun bana yeter diye bişi yok.
- %100 olmadan şarjdan çıkartmamaya dikkat ediyorum.

gece boyu şarjda kalıyor telefon çoğu zaman.
  • washe  (19.05.17 12:46:06)
Yeni telefon almanın da hevesiyle, paketi açar açmaz şarja takamaz insan. Önce telefonu kurcalarsın, uygulama yüklemesi ıvır zıvırını yaparsın. Sonra şarjı bitince ki şarjı sonuna kadar bitirmek zorunda değilsin, telefonu kapat şarj %100 gösterse bile 1-2 saat daha tut. Bunu gece yaparsan o saatte telefona ihtiyacın olmadığı için daha iyi olur.

  • uyusam iyi olur  (19.05.17 12:49:28)
Akıllı telefonlarda içindeki şarj tamamen bitene kadar kullanıp şarja takmak lazımmış. Eski nikel bataryalar gibi 10 saat falan şarj etmek gerekmese de tavsiye edilen uygulama şöyle: ilk birkaç şarjda %10un altına inene kadar kullanıp yavaş şarjda mümkünse telefon kapalıyken şarj etmek. Batarya hücrelerinin tam dolup uzun ömürlü olmasını sağlıyormuş.

  • curukturpkokusu  (19.05.17 13:00:50)
yukarıda herhangi bir şey yapmanı önerenler konu hakkında hiçbir şey bilmiyor, emin olabilirsin. bodoslama kullan.

  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (19.05.17 18:11:40)
1. Li-ion bataryayı %5'in altına düşürürsen yavaş yavaş öldürürsün.

2. Li-ion bataryayı %100'e getirip uzun süre şarjda tutarsan yavaş yavaş öldürürsün.

3. Li-ion bataryalar ufak şarjlarla bozulma. %40'ta takıp %45'te çekebilirsin.

4. bataryaları hızlı değil yavaş şarj etmek daha iyidir.

5. bataryanın en büyük düşmanı sıcaklıktır, şarj alışkanlığı değil.

Li-ion bataryaların uzun ömürlü olması için %40'ın altına inince şarja takılmaları, %80'i geçince çekilmeleri gerekir. Acil durumda %5'e düşürebilir ya da %100'e doldurabilirsin, ama düzenli yapman gereken bu değil, tam tersi.

Aksini iddia edene 1000 tane teknik analiz makalesi atıp boğarım. "Ben öyle yapmadım oldu" ile olmaz bu, batarya üretici firmaların test prosedürleriyle kör ederim sizi.
  • harzem  (19.05.17 19:04:03 ~ 19:05:38)
Nasıl şarj edilir:

batteryuniversity.com

"Li-ion does not need to be fully charged as is the case with lead acid, nor is it desirable to do so. In fact, it is better not to fully charge because a high voltage stresses the battery."

>> diyor ki Li-ion bataryalar tam doldurulmaz, bunu yaparsan stres (yük) bindirir.

"Li-ion cannot absorb overcharge. When fully charged, the charge current must be cut off. A continuous trickle charge would cause plating of metallic lithium and compromise safety. To minimize stress, keep the lithium-ion battery at the peak cut-off as short as possible."

>> pili doldurduktan sonra olabildiğince erken akımı kesmeniz gerekir.

Nasıl ömür uzatılır:

batteryuniversity.com

"If at all possible, avoid full discharges and charge the battery more often between uses. Partial discharge on Li-ion is fine."

>> mümkünse tamamen boşaltmaktan kaçının ve sıklıkla doldurun.

"There is no memory and the battery does not need periodic full discharge cycles to prolong life."

>> Pilin hafızası yoktur ve ömrünü uzatmak için periyodik olarak tamamen boşaltma ihtiyacı yoktur.

"Batteries charging to 85% have a longer life span than enabling full charge."

>> Full şarj yerine %85'e şarj edilen pillerin ömrü daha uzun olur.

"Environmental conditions, not cycling alone, govern the longevity of lithium-ion batteries. The worst situation is keeping a fully charged battery at elevated temperatures."

>> Çevresel farktörler etkilidir, en kötüsü %100 şarjdaki pili sıcakta bekletmektir.

Hani "gece boyu şarjda duruyor" diyorsunuz ya, aha işte o en kötüsü.

Beş uyarı:

www.techrepublic.com

1. oda sıcaklığında tutun.

3. Bataryanın yarım boşalmasına izin verin, tam boşaltmayın.
Önceki mesajımda bahsettiğim gibi, arada bir yapılabilecek tam boşaltma olayı pilin ömrü için değil, telefonun ölçüm sistemini kalibre etmek için yapılıyor. Pil için iyi bir şey değil.

4. Tamamen boşaltmayın.

5. Pili bekletecekseniz %40'ın altına indirmeyin.

Li-ion piller en iyi nasıl kullanılır:
arstechnica.com

"Full discharges put a lot of strain on the battery, and it's much better practice to do shallow discharges to no lower than 20 percent."

>> Bataryayı çok boşaltmadan kullanıp, %20'nin altına indirmemek, tamamen boşaltmadan çok daha iyidir.

"There used to be certain types of batteries whose "memory" of their total charge capacity seemed to get confused by shallow discharges. This is not, and never was, the case with Li-ion batteries."

>> Eskiden kısa aralıklarla şarj edilen bataryalarda "memory" sorunu olabiliyordu, ama bu durum hiçbir zaman Li-ion bataryalar için geçerli olmadı.

"So shallow discharges, in all these regards, are ideal for a Li-ion battery."

>> Kısa aralıklarla şarj tüketmek, tüm bu yönlerden, Lii-ion piller için idealdir.

"On the other end of the spectrum, keeping a Li-ion battery fully charged is not good for it either."

>> Li-ion bataryaları full şarjda bırakmak iyi değildir.
  • harzem  (19.05.17 19:23:08)
"yukarıda herhangi bir şey yapmanı önerenler konu hakkında hiçbir şey bilmiyor, emin olabilirsin. bodoslama kullan." diyen arkadaşın ufak hatası şu, yukarıda bişey yapmanı önerenlerden sadece "harzem"in konu hakkında gayet teknik ve detaylı bilgisi var.

Sen benim dediğimi yap.

Mümkün olduğunda %40-%80 arasında şarj et, aşırı doldurma ve aşırı boşaltma yapma. Fırsat buldukça da şarja takabilirsin.

Arada bir full doldurmaya veya %20'nin altına düşürmeye mecbur kalabilirsin, ama bunu alışkanlığa çevirme.

bataryanın en büyük düşmanı sıcaklıktır.
  • harzem  (19.05.17 19:25:30 ~ 19:26:01)