Hangisi olmak isterdiniz?

1) ev, araba var, çeşitli gayrimenkuller(arsa vs. ve bunlar değerleniyor sürekli) var ama bir o kadar da bunların borcu var ve yaklaşık 2 yıl bu durum devam edecek gibi, size ayda 1500 tl falan kalacak maaşınızdan.

2) ev var ama araba yok. Bütün maaş size kalıyor. Dilediğinizce biriktirebilir ya da harcayabilirsiniz. Söz konusu para 15k.

Yaşınız da 27 miş. Lol. Teşekkürler.

İkincisi. Para biriktirip araba alabilirim istediğim zaman.

  • minduser  (16.05.17 19:26:54)
2 yılsa süreç 1. 5-10 yıl falan sürerse 2

  • gozu acik sevisen yahudi  (16.05.17 19:30:40)
çok net 1.

sayılı gün çabuk geçer borç biter. aksi halde yavaş yavaş olmuyor. hem azla yaşamayı öğreniyor insan, iki sene sonra tüm maaş bana kalınca da en fazla 2000 harcarım.
  • balik kraker  (16.05.17 19:31:53)
fark etmez ikisi de olur. evet işsizim.

  • olkol  (16.05.17 19:40:19)
Turkiyeye yatirim yapmam hicbir sekilde. 5 bini alir kenara 10unu kenara koyar avrupaya gitmek icin yollar arastirirdim.

  • reavelyn  (16.05.17 19:40:36)
@konusma ben konusuyorum evet hepsi yok. Yatırım yapıp evde yemek yapmak, pek dışarı çıkmamak, gezmemek özetle kendini kısıtlamak mı yoksa keyif ederek yaşamak mı bunu soruyorum. Sadece her iki durumda da kira vermiyoruz.

  • ave maria  (16.05.17 19:49:03 ~ 19:50:43)
tabiki de 2. istanbul'da yaşadığım için arabaya hiç ihtiyacım olmadı, olacağını da sanmıyorum. bence ya manyak olmak lazım burada araba almak için, ya da çok aşırı zengin olup parayı nereye harcayacağını bilememek lazım.

kaldı ki insan 27 yaşında gezip eğlenmeyecek de ne zaman eğlenecek? ben de 27 yaşındayım ve şimdiden 22 yaşında yaptıklarıma bakıp "helal be ne deli enerjim varmış, şimdi hayatta onca şeyi yapamam" diyorum. bundan 10 sene sonra da kesin şu anki gezip tozmalarım bana yorucu gelmeye başlayacak. 40'ıma gelip zengin ama yorgun olmaktansa, bu yaşta her şeyin tadına varmış olmayı tercih ederim. tabi burada en önemli nokta şu, o kazandığınız 15 bin lirayı bir ayda yemeyecek bir iradeniz olması lazım.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (16.05.17 19:56:04)
2 sene çok kısa zaman. Mülkü almayı tercih ederdim normalde ama, önce elimde bir 10000-15000 para bulunsun, yurtdışına gidecek olsam ya da bir acil durum olsa o para elimde bir bulunsun; ondan sonra diğer yatırımları yapardım.

Özetle, birkaç ay para biriktirdikten sonra 1'i yapardım. 1500 ele kalan net para ise bence güzel bir para. 1500'e ben gezip eğlenirim rahat rahat.

Edit: Alta yazsam soruya cevap olmayacak şöyle cevap vereyim. İstanbul'da çalışınca zaten akşamları işten gelince spora gidiyordum haftada 3 hafta içi. Bazen mesaiye kaldığım oluyordu, hafta içi akşamları haftada bir iş çıkışı gezi oluyordu. Onda da yemeği genelde ev yemekçiye gittiğimiz için 10 TL'ye hallediyorduk. Ondan sonrası çay kahve zaten. Hafta içi 50 TL harcıyordum en fazla. Cumadan cumaya geziyordum. Onda da 100 civarı gidiyordu. Haftasonları yakın diye sahil kenarına iniyordum, o iyice harcamasız oluyordu çünkü sahil kenarında ya yürüyorum ya bisiklete biniyorum. Arkadaşlarla inmişsek en fazla bir şey yenip içilirdi. O yüzden aylık gezme tozma masrafım 500'ü pek geçmez. Haftada ortalama 1 gün gezmeli, iki veya üç gün de yürüyüşlü, çaylı, kahveli gezme olurdu. Onda da çok gitmiyor zaten. Mutfak masrafım da aylık tek başına çok fazla tutmuyor. Kemiksiz (faturalar hariç) 1500 kaldığında ondan arttırabilirim.
  • aychovsky  (16.05.17 20:02:51 ~ 22:45:13)
@aychovksy en ufak dışarı çıkmamda 100-150 tl para gidiyor :( nasıl gezip eğlenirsin 1500 tl ile istanbulda?

  • ave maria  (16.05.17 20:07:47)
1.
elime geçen 15 bin lirayı sağda solda ezip duracağıma iki yıl 1500 TL'yle ve yaşarım.
o parayla benzin filan tüketemeyeceğim için arabayı da kullanmaz, satarım.
  • filteria  (16.05.17 20:14:01 ~ 20:36:27)
13500x24=324 bin lira Gayrimenkuller 2 sene sonra 324'ten daha çok kazandırıyorsa 1. Para biriktirirsen senede %10 eriyecek, yersen de zaten eline bir şey kalmayacak. 2 sene bir şey değil.

  • Lim5  (16.05.17 22:07:11)

  • i m cool with that  (16.05.17 22:09:29)
1. İki yıl sıkışır, üçüncü yıl derin bir nefes alırım. Ayrıca 1500 de asgari süzeyde bir yaşam olmaz o saydıklarınıza sahip olacağınızı da düşünürsek.

  • uzunuzunilgi  (16.05.17 23:10:09)