Yabancı şirkette çalışma ve vergi olayı

Şirketi yurtdışında olup, yurtdışı bağlantılı olarak türkiye'de çalışanlar vergi ödüyor mu?

Ben şimdi usa'deki şirketin kadrosuna dahil olup Türkiye'de çalışırsam, maaş da Türk bankasına yatarsa ne olacak?

tr de şirket kuracaksınız.

tr de kurulan her şirket tr vergi sistemine tabii. istisnalar var ama onlar genelde gnolar.
  • kurnaz  (15.05.17 17:52:08)
Şirketin Türkiye'de ofisi yok.

  • synesthesia  (15.05.17 17:54:20)
ben de boyle calisiyorum ve maasim kesintisiz odeniyor. w-8ben diye bir sozlesme imzalamistim, saniyorum muaf tutuyor beni vergilerden.

  • hopeless  (15.05.17 18:04:19)
Değişebiliyor. Ben Türkiye'de yabancı bir şirkette çalışırken maaşlar vergiden muaf, kesintisiz yatıyordu.

Şirketin Türkiye'de 2 ofisi vardı.
  • crown  (15.05.17 18:06:37)
sizden herhangi bir fatura vs istemediler sanırım. o zman freelancer hesabına çalışabilirsiniz. yalnız tutarlar yükseldikçe sorun çıkabilir veya sosyal haklarınız olmaya bilir örneğin 2 yıl çalıştınız ve onlar sizi işten çıkardı herhangi bir şey talep edemezsiniz.
bana kalırsa tr içinde iş yapıcaklarsa firma kurmalarını söyleyin yok zaten usa'e çalışacaksanız belirli bir süre 6 ay falan freelancer çalışın sonra baktınız işler yürüyor o zaman sosyal haklarınızı koruyacak bir yol ararsınız.

  • dedim dedim de kime dedim  (15.05.17 18:11:03)
birincisi, iş ilişkileri işyerinin bulunduğu yerdeki hukuka tabidir. yani kıdem, ihbar vb. tazminat haklarınızda şirketin sizi çalıştırdığı işyerinin olduğu yerin hukuku geçerli olacak.

@kurnaz açıkça saçmalamış, her yurtdışı firmasında çalışan tr vatandaşının şirket kurma gibi bir zorunluluğu yok, alınan bedel hala ücret.

gelir vergisinden muafsınız, bunun dışında da ödemeniz gereken bir vergi yok. başka bir sosyal güvenceniz yoksa, genel sağlık sigortası kapsamında olmanız gerekir, sağlık işlerini öyle çözersiniz. ama emeklilik işlemlerinizi ne yaparsınız, orasını bilemem.

cevap: çekip harcayacaksınız, vergilendirilmesi sözkonusu değil.
  • babilbaligi  (15.05.17 22:31:00)