[]

ilaçların üzerindeki son kullanma tarihleri gerçek mi?

memleketimde her bir şeyin üzerinde oynanan oyunlardan dolayı bundan da şüphelenmeye başladım. şöyle bir ilaç dolabına bakayım dedim daha 1-1,5 sene önce aldığım ilaçların skt leri aralık 2016 da bitmiş. 6 kutu ilaç çöpe gidecek. yanık kremini 1-2 kez sürdüm çöpe gidiyor. bu nasıl iş? her gün bir yerlerimizi yakmıyoruz ki kullanalım. sizce bu tarihler gerçek mi? atıyorum normalde 5 sene olan raf ömrü daha fazla ilaç satılsın diye 2 sene yazılabilir mi?

konuyla ilgili örnek bir haber:

www.haberekspres.com.tr

 
Bazı ilaçlar için kesinlikle gerçek bazıları için esnek. Kremden başına bir şey gelmez sadece etkisi biraz kaybolmuştur. Acil durumda kullanılan ilaçlarda tarihi geçtiyse atılır çünkü ona güvenilmez. Tetrasiklinlerin içinde tarihi geçtiğinde asla kullanmayın yazar çünkü böbreğe zararı var. Sulandırılan ilaçlar da günü geçince atılır çünkü içinde mikrop üreyebilir ve etkisi azalır. Buzdolabına koyun, üzerine gün yazın der zaten. Bazı antibiyotikli sivilce kremleri de aynı şekilde etkisini çok kısa zamanda kaybediyor. Kapağını açtıktan sonra birkaç haftalık ömrü var.

Bir de daha çok satılsın diye erken yazmasının mantığı yok. Kozmetik mi bu? Yazılan ilacı zaten kullanman gerektiği kadar yazıyorlar. İhtiyaç oldukça kullanılan basit ilaçları es geçiyorum. Onlar da zaten deli gibi satılıyor.
  • Lim5  (15.05.17 14:49:17 ~ 15:03:42) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.