Bu balık bayat mı?

Yeni taşındığım için ne nerden alınır tam bilmiyorum evimin yakınındaki bir marketten bu balığı aldım. Deniz levreğiymiş sözde bugün gelmiş ama kokusu çok hoşuma gitmedi gözleri de çok donuk o an farketmemişim :( ben bunu yesem zehirlenir miyim gidip geri vereyim mi? Bozuk olup olmadığını pişirmeden nerden anlarım?
hizliresim.com

solungaçlarının içinin de bir fotoğrafını atabilir misin?

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (12.05.17 19:11:52)
pişirdikten sonra tadından bozuk olup olmadığını anlayamazsınız.Gözlerine bakılırsa çok taze değil. risk almayın bence. kötü kokuyor diyorsunuz çünkü

  • delicevat  (12.05.17 19:15:29)
hizliresim.com Neresi olduğunu bilemedim komple çektim içini
Ya şimdi bunu ben geri verince başka kimseye satamayacaklar çünkü benim için parçaladı adam atılacak vicdan azabı çekiyorum çok mu saçma :(

  • pastörizesüt  (12.05.17 19:17:39 ~ 19:18:54)
Kaç liraya aldın belki çok ucuz sa. Bugün gelmesi ne fark eder biyerde bekleyebilir.

  • fyodor dostoyevski  (12.05.17 19:18:14)
Offf bayat bence.

  • fyodor dostoyevski  (12.05.17 19:18:37)
Gözlerine bakınca rahmetli bayat gibi duruyor.

  • doxanikee  (12.05.17 19:19:38)
1.bp.blogspot.com

bayat görünüyor. yemezdim ben olsam.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (12.05.17 19:19:40)
@fyodor kilosu 36 liraydı

  • pastörizesüt  (12.05.17 19:19:57)
bu tavrı kesinlikle yanlış buluyorum. herkesin göz yapısı farklıdır. insanlık halidir, bir şey olur duş imkanın olmaz, evden aceleyle çıkman gerekmiştir, dışarda çok terlemişsindir vs. kokulabilir. şimdi böyle bir durumda size "taze" değil deseler, yemeyip çöpe atsalar hoşunuza gider mi? bilmiyorum. bana hoş gelmedi hiç.

balık bayat ama. ölmüş yav resmen.
  • der meister  (12.05.17 19:24:19)
Balık bayat. Zaten taze balık temizlendikten sonra keskin kokmaz.

  • iddaaci  (12.05.17 19:27:22)
markette balıkçı olarak çalışan bir tanıdığım ağzından söylüyorum;

balığın bayat sayıldığı durumlar:

1- gözleri çok beyazsa
2- balık gevşemişse, yani parmağınızla hafif bastığınızda eti içeriye göçüyorsa, kendini salmışsa
3- solungaçlarını açıp kokladığınızda kesif bir kokusu varsa ve solungaçların rengi atmışsa (kahverengiye çalan kırmızı)

bayattır.

sizin balığın gözler gitmiş, ha ama bu satılmasına mani bir şey değil sadece çok taze olmadığını gösteriyor. üstüne atılan buzlar şebeke suyundan olduğu için tatlı su balığı biraz gevşetiyor gözlerine de buğu düşüyor.

yani şöyle söyleyeyim, göz kesin kıstas değildir; işi anlamayan birisi balığı tezgahın üstünde apaçık bırakır kurutur aynı gün gözler gider.

ama işi bilen biri balığın üstünü saydam bir şeyle örter üstünden de buzu eksik etmez o balık 3 gün cam gibi göz parlaklığını korur.
  • drystedb efficacious  (12.05.17 19:30:52 ~ 19:35:38)
@drystedb evet gevşek. Kilosu 36ymış 600 gr tutmuş
O zaman ben gidip geri veriyorum bunu herkese teşekkür ederim cevaplar için
Hiç sorun çıkarmadan iade aldılar sadece adam aslında bayat değil güzel balık falan dedi o kadar. Sanırım gerçekten bayatmış :D
  • pastörizesüt  (12.05.17 19:35:04 ~ 19:56:02)
Drysted söylediği şu tabir
balık gevşemişse, yani parmağınızla hafif bastığınızda eti içeriye göçüyorsa, kendini salmışsa

Ben böyle anlıyorum. Balığı tezgahta mıncıklıyorum. Gerginse alıyorum. Baktım parmak izim duruyorsa çektikten sonra hala almam asla
  • stiletto heel  (12.05.17 21:40:43)
ben bu balığı gördükten sonra bayat olmasa da yemem :)

  • sylr  (13.05.17 01:47:57)