kpss a grubu

selamlar sevgili yurdum insanları;

bugün artık en sonunda bir kpss a grubu'na hazırlık kitabı aldım. ama aldıktan sonra da içime bir kurt düştü ulan iyi mi ettim kötü mü ettim diye?

aldığım kitap gökçe kitabevi'nin kpss a grubu (muhasebe, iktisat, maliye, hukuk, işletme) hazırlık kitabı. sizce nasıldır? iyi midir kötü müdür? hangi konuların anlatımı zayıftır hangileri işimi görür.

özellikle iktisat ve muhasebe konusunda çok temelden başlayacağım için olaya, sizce başlangıç için bu kitap yeterli midir? (bu kitapla başlayıp başka kaynaklar almayı düşünüyorum, biraz temel edindikçe)

başka neleri önerirsiniz spesifik olarak hangi yayınlar hangi konularda iyidir?

pek iyi değildir. Kpss a'da hedefin nedir?

  • doink  (10.01.10 22:03:52)
kpss a'da öyle çok spesifik bir hedefim yok.( yani illa hesap uzmanı olacam gibi) ya kpss a'da vergi denetmenliği, ne bilim gelir uzmanlığı ayarında yerler genel hedefim. aslında ben de pek iyi olmadığını biliyorum ama öğrenmek istediğim muhasebe ve iktisat temelim çok zayıf en azından bunları bana temel düzeyde anlatabilir mi?

  • benim de soyleyeceklerim var  (10.01.10 22:10:05)
En azından hedefi vergi denetmenliği olan birisi ders kitaplarından çalışmak zorunda.

Ancak kpss için Agon yayınları, Altın seri (savaş yayınları) kabaca iyidir. ikincisayfa yayınlarının kitapları çok güzeldir. Murat yayınları oldukça iyidir. ikincisayfanın soru bankalarını bitirirsen yeterli puanı alırsın. Zeynel Dinlerin geçmiş yıllar soruları olmazsa olmazdır

Kpss'de soru kalıpları bellidir. çok fazla değişmez. O yüzden geçmiş yılların sorularını iyi analiz edersen başarırsın. Ancak kurum sınavları için aynı şeyleri söyleyemem. Ders kitapları şart

A grubu için ne yazık ki karma kitaplar işe yaramaz. Yargı, Gökçe vs. ile olmaz
  • doink  (10.01.10 22:16:16 ~ 22:17:07)
evet haklısın, benim de düşüncem aynı yönde zaten. öncelikli hedefim kpss'den (işime yarayan puan türlerinden) 85 civarı bir puan almak, bunu gerçekleştirdikten sonra ders kitaplarından kurum sınavlarına hazırlanmak. kurum sınavlarının kpss'ye benzemediğinin farkındayım. teşekkür ederim ilgilendiğin için...

  • benim de soyleyeceklerim var  (10.01.10 22:26:16)
Eğer KPSS A grubu sınavlarında gerçekten yüksek puan (85 ve üstü) almak istiyorsan toplama kitapları ile bunu yapabilmen gerçekten çok zor. Gökçe yayınevinin kitabını almış biri olarak konuların çok yüzeysel geçtiğini söylebilirim. Bu yüzden KPSS derslerine çalışırken her ders hakkında konunun uzmanı biri tarafından yazıldığına dikkat ederek kitap alman gerekir. TAbi sen şimdi ben her konunun uzmanını nerden bileceğim diyebilirsin?
ben sana kendi listemi göndereyim.
I-İKTİSAT

A-MİKRO İKTİSAT (...40 sorunun 12'si bu alandandır....)

1-Erdal Ünsal ***

Erdal Ünsal'ın mikro iktisat kitabını birkaç kez çalışmadan kpss ye kesinlikle girmeyin. Bu kitapta soru tiplerinin ipuçlarını rahatlıkla bulabilirsiniz. Ancak anlaşılması zor bir kitaptır. Kesinlikle tek başına çalışmayınız. Daha önce çalıştığınız bir mikro iktisat kitabı mutlaka olsun.

2-Orhan Türkay

Eskilerin en popüler mikro kitabıdır. Ancak artık konular zenginleşmiştir. Başlangıç ve temel için iyi bir kitaptır.

3-İlker Parasız

İlker hocanın kitapları karışık ve zor çözümlenirdir. Bence iyi bir kaynak olmakla beraber gerekli değildir.

4-Zeynel Dinler Mikro İktisat + (İktisada Giriş) ***

Mikro iktisat öğrenmek istiyorum diyorsanız baş ucu kitabınız budur. Yalın kolay ve anlaşılır anlatımıyla başucu kitabınız olmalıdır.

5-Erdoğan Alkin (İktisat)

Temel için iyi kitaptır. Yazılı sınavlarda sizlere kolaylık sağlar. Kapsamı dardır.

6- Muammer Yaylalı*

Son dönem yazılmış en iyi mikro iktisat kitaplarındandır. Ayrıntıdan uzak ancak temeli iyi veren bir kitap olup erdal ünsalın mikrosu yanında düşünülebilir.

7- Sayısal Soru Örnekleri İçin İsmail Bulmuş **

Yalnızca sayısal örnekler içeren bir soru kitabıdır. Temek matematiğiniz iyi ise mikro iktisadın matematiksel temellerini bu kitaptan sökebilirsiniz.

8- Targan Ünal*

Mikro iktisadın matematiksel temelinin felsefesini vermeye çalışan benim de aynı zaman da hocam olan Targan hocamın farklı bir vizyonla çıkardığı bir kitap. Ayrıntılardan uzak mikro iktisatta özdeşliklerin mantığı nedir güzel anlatılmıştır.

B-MAKRO İKTİSAT (..40 sorunun 12 tanesi bu alandandır)

1-Ersan Bocutoğlu (2 kitap makro iktisat+karşılaştırmalı makro iktisat)***

Bu 2 kitap çoğu kpss ye hazırlanan kimseler tarafından bilinmez. Bilinmemesinin nedeni yazarın KTÜ hocası olması. Ancak bu iki kitap makro iktisadı temel olarak öğrenmek için aynı mikro iktisatta nasıl Zeynel Dinler başucu kitabı ise o şekildedir. Çok yalın anlatımı, sürekli tekrarları ile tam bir öğrenme isteklisi dostu olan bir üslupla yazılmıştır. Bu 2 kitap size hem makro iktisadı öğretecektir. Hem de iktisadi düşünce mantığındaki farklılıkların nedenini öğreneceksiniz. Kesinlikle erdal ünsal ile beraber bu kitapların çalışılması tavsiye olunur.

2-Özhan Uluatam

Temel açısından iyi bir kitap olup ağır bir kitaptır. Yazılı sınavlarda faydası olur.

3-M.Erdal Ünsal ***

Aynı mikrosu gibi erdal hocanın makrosu da değişmez bir kaynak kitaptır. Mutlaka alınmalıdır. Ben anlıyamıyorum diyorsanız Doğan Karaman vd. makro iktisadını almalısınız. Ben alıp çalışmanızı öneririm.

4-Kemal Yıldıım, Doğan Kahraman ve Murat Taşdemir *

Son dönem en popüler makro iktisat kitabıdır. Konular içerik ve işleyiş yönünden erdal ünsal ile aynıdır ancak anlatımı daha kolay anlaşılırdır. Makro iktisat sorularının şablonu bu kitaptaki konu anlatımlarına benzemektedir.

5- R. Dornbush & S. Fischer*

Yazılı sınavlar için birerbir bir kitaptır. Kpss'de de size makro iktisat sorularında kolaylık sağlar..

+

Makro İktisat alanında son günlerde incelediğim hakikaten çok güzel bir kitap

K. Batu Tunay

Makro Ekonomi : Teori ve Politika

Arıkan Basım Yayın

C-ULUSLAR ARASI İKTİSAT (..40 sorunun 2'si bu alandandır...)

1-Rıdvan Karluk

....

2-Halil Seyidoğlu *

2 soru gelen bu alan için yalnızca Halil hocanın kitabının teori kısmını okumanız yeterlidir.

3-Erdal Ünsal

.....

D-PARA -BANKA VE FİNANSAL PİYASALAR (...40 Sorudan 8 adet soru bu alandandır..)

1-İlker Parasız

İlker hocanın kitabı ağır gelebilir. Bakılması taraftarı değilim.

2-Nur Keyder**

Çok karışık konular içeren bir kitap gibi görünse de önemli bilgileri içeren bir kitap olup kpss ve yazılı sınavlar için referans bir kitaptır..

3-Merih Paya (Para Teorisi ve Politikası)*

Özellikle teori yönü çok güçlü bir kitaptır. Bu kitap ile aynı zamanda makro iktisada da hakim olabilirsiniz. Kesinlikle merih hocamın kitabını okumanızı tavsiye ederim. Tek başına yeterli değildir..

4-Muhammed Akdiş (Para Politikası )

Yeni nesil para kitaplarındandır. Ancak yazılı sınavlar için 3. veya 4. kaynak kitabınız olabilir.

5-AÖF Para Teorisi ve Politikası***

İlk başlamanız gereken kitap budur. Tüm aöf kitapları gibi anlatımı kolay ve güzeldir. Para teorisini bu kitaptan çalışmaya başlayınız. Daha sonra diğer referans kitaplardan çalışınız.

+

Para Teorisi- Politikası dersi ile ilgili son dönemde çok beğendiğim bir kitabı sizlere tavsiye ediyorum

Para Teorisi-Politikası

Frederic S. Mishkin

Çevirenler: Ahmet Çakmak,Yrd. Doç. Dr. Suat Yavuz, Prof. Dr. İlyas Şıklar

E-TÜRKİYE EKONOMİSİ (....40 Sorunun 2'si bu alandandır....)

Türkiye ekonomisi ile ilgili güncel kitap bulmak zordur. Aşağıdaki 2 kitaptan birini okuduktan sonra mutlaka bir resmi kurumun hazırladığı Türkiye ekonomisi raporu kitabına bakınız.

1-Rıdvan Karluk *

2-Meral Tecer

F-EKONOMETRİ

1--Ercan Uygur

2-Şahin Akkaya-Vedat Pazarlıoğlu (1-2)

3-Recep Tarı

G-Modern Ansiklopedik Ekonomi Sözlüğü (Halil Seyidoğlu-İlker Parasız , herhangi kapsamlı bir sözlükte olabilir) , Sadun Aren Para-Faiz-İstihdam ayrıca iktisat ile ilgili 100 soru serisi(Gerçek Yayınevi veya diğer yayın evleride olabilir)

H-İŞLETME EKONOMİSİ

1-Tamer Müftüoğlu

2-İsmet Mucuk (Modern İşletmecilik) **

II-MALİYE

A-VERGİ HUKUKU

(Nurettin Bilici bu alanda yeterlidir.)

1-Sadık Kırbaş

2-Mualla Öncel-Ahmet Kumrulu-Nami Çağan

3-Nurettin Bilici- Vergi Hukuku ve Türk Vergi Sistemi ***

4-Yusuf Karakoç Genel Vergi Hukuku

5-Vergi Hukuku S.Ateş Oktar

B-TÜRK VERGİ SİSTEMİ ve UYGULAMALARI

(Nurettin Bilici'nin kitabı bu alanda yeterli olup 2. bir kitaba da sağlamlık açısından bakılabilir.)

1-Abdurrahman Akdoğan

2-Doğan Şenyüz

3-Nurettin Bilici- Vergi Hukuku ve Türk Vergi Sistemi ***

4-Osman Pehlivan*

B-KAMU MALİYESİ ve MALİYE TEORİSİ

(Değişmez öğrenci dostu kitap Abdurrahman Akdoğandır. Ancak ben onun yanında zor bir kitap olsa da Özhan Uluatama da bakmanızı öneririm. Maliye teorisi ve Kamu ekonomisi alanında Hülya Kirmanoğlu'nun kitabını mutlaka edininiz.)

1- Abdurrahman Akdoğan ***

2-Özhan Uluatam**

3-Halil Nadaroğlu

4-Şerafettin Aksoy

5-Fevzi Devrim (Özellikle kamusal mallar konusu ve örneklere buradan çalışılabilir)

6-Hülya Kirmanoğlu (Kamu Ekonomisi Analizi)***

7- Mustafa Durmuş (Kamu Ekonomisi)***

C-MALİYE POLİTİKASI

(Bu alandaki kitaplardan 3'ünü de almanızı iktisata da hakim olma açısından öneririm. Şayet üçünü alma imkanınız yoksa Abuzer hoca ilk sırada olmak üzere Beyhan hocanın anlatımı güzel sade anlaşılır kitabına da bakmanızı tavsiye ederim.)

1-İsmail Türk *

2-Beyhan Ataç **

3-Abuzer Pınar***

4-Şevki Özbilen

D-BÜTÇE

(Bütçe çalışmalarınızın 5018 sayılı kanuna uygun olması çok önemlidir. Bu alanda bütçe kitapları henüz tam yenilenememiştir. Ancak Kamil hocanın bütçe kitabı 5018 değişiklikleri ve ruhunu çok iyi vermektedir. Kesinlikle tek başına yeterli bir kitaptır)

1-Gülay Coşkun

2-Kamil Tüğen**

3-Figen Altuğ

4-Aytaç Eker

5-Kamil Mutluer****

E-DEVLET BORÇLARI

(Yıllardır tartışmasız bu alanın en tercih edilen kitabı Macit İnce'dir. Kesinlikle bakılmalıdır.)

1-Macit İnce***

2-Aytaç Eker-Metin Meriç

3-Memduh Yaşa*

F-Mali Terimler Sözlüğü –Maliye Bakanlığı (Bu konuda yayınlanan herhangi bir sözlükte olabilir)

III-MUHASEBE

A-GENEL MUHASEBE

1-Yüksel Koç Yalkın*

2-Ercan Beyazıtlı (Çözümlü Muhasebe)**

3-Orhan Sevilengül (Genel Muhasebe) ***

4-Çözümü Muhasebe Soruları (İkinci Sayfa Yayınları)**

5-Açıklamalı ve Notlu Çözümlü Genel Muhasebe Soruları (Orhan Sevilengül)***

B-MALİYET MUHASEBESİ (Yeni baskı olmak kaydıyla herhangi biri, KPSS'de maliyet muhasebesi çıkmaz ancak kpss sonrası yazılı sınavların bazılarında gerekir.)

C-MALİ TABLOLAR ANALİZİ ve FİNANSAL ANALİZ

1-Öztin Akgüç***

2- Güven Sayılgan (İşletme Finansmanı)

3-Nalan Akdoğan-Nejat Tanker (Finansal Tablolar Analizi)

IV-HUKUK

A-HUKUK BAŞLANGICI

1-Şeref Gözübüyük *

2-Kemal Gözler**

B-MEDENİ HUKUK

1-Turgut Akıntürk *

2-Bilge Öztan ***

C-TİCARET HUKUKU

1-Oğuz İmregün*

2-Ali Bozer-Celal Göle

3-Sabih Arkan ( Ticari İşletme Hukuku)***

4- Fırat Öztan (Kıymetli Evrak)**

5- Poroy/Tekinalp vd. Ortaklıklar Hukuku***

6-Yahya DeryaL***

D-BORÇLAR HUKUKU

1-Sefa Reisoğlu***

2-Mehmet Ayan

E-ANAYASA HUKUKU

1-Ergun Özbudun (Türk Anayasa Hukuku) ***

2-Şeref Gözübyük

3-Kemal Gözler (Türk Anayasa Hukukuna Giriş)*

4-Zehra Odyakmaz - Ümit Kaynak***

F-İDARE HUKUKU-YÖNETİM HUKUKU-İDARİ YARGI

1-Şeref Gözübüyük**

2-Metin Günday ***

3-Zehra Odyakmaz - Ümit Kaynak***

4-Zehra Odyakmaz İdari Yargı***

G-CEZA HUKUKU

1-Nevzat Toroslu (2 Kitap)***

2-Bahri Öztürk *

3-İsmail Ercan (Ceza Hukuku+Ceza Muhakemeleri Hukuku)**

H-İCRA-İFLAS HUKUKU

1-İsmail Ercan***

Anayasa H.--> Zehra Odyakmaz, Ümit KAYMAK, İsmail ERCAN
İdare H.-----> Zehra Odyakmaz, Ümit KAYMAK, İsmail ERCAN
Medeni H.---> Bilge ÖZTAN, Turgut AKINTÜRK, Aydın ZEVKLİLER
Borçlar H.---> Sefa REİSOĞLU, Ahmet KILIÇOĞLU
Ceza H.-----> İsmail ERCAN
Ticaret H.---> Tamer BOZKURT
İcra ve İ. H.-> Mehmet ALTUNDİŞ

SORU BANKALARI ve CEP Kitapları İÇİN Benim Tercihlerim

İkinci Sayfa Yayınları

- Themis ( KPSS Hukuk )***

- Ceteris Paribus ( İktisat )***

- Çıkmış İktisat Soruları (Yüksel Bilgili)***

- Çözümlü Maliye Soruları (maliye politikası kısmı yetersizdir)***

- Çözümlü Muhasebe Soruları***

Abuzer Pınar & B. Erdal - Soru ve Yanıtlarla Kamu Maliyesi ve Maliye Politikası (Turhan)***

Abuzer Pınar & B. Erdal - Soru ve Yanıtlarla Para-Banka-Kredi ve Para Politikası (Turhan)***

Abuzer Pınar & B. Erdal - Soru ve Yanıtlarla Milli Gelir ve Ekonomik Büyüme (Turhan)***

Ersan Öz-Hüseyin Şen - KPSS Maliye Grubu Soru Bankası**

Murat Açık Öğretim ( Hukuk Kısmı iyidir )**

Savaş Denge Hukuk Deneme Soruları*

Seçkin Agon Serisi***

Savaş Yayınları Altın Serisi (Çalışma Kitapları)*

ARIN Yayınları KPSS Serisi**

*********************

KAMU YÖNETİMİ GRUBU TESTİ İÇİN

1-Kamu Yönetimi Konu Anlatımı (Savaş Yayınları, Yard. Doç. Dr Ahmet Nohutçu 2007 Baskı)

2- Kamu Yönetimi - Prof. Dr. Bilal Eryılmaz (Okuyman Yay.)

3- Kamu Yönetimi Maximus Soru Bankası (Savaş Yayınları)

4- Kamu Yönetimi Çözümlü Soru Bankası (Pelikan Yayınları)

5- Kamu Yönetimi Konu açıklamalı ve sorulu kitap (Arın Yayıncılık 2008 baskı)

6- Çevre Sorunları – Kemal Görmez (Nobel Yayınları, 2007)

7- Kentleşme ve Çevre AÖF Ders Kitabı (Prof. Dr. Eyüp G. İşbir)

8- Yönetim Bilimi (Prof. Nuri Tortop, Prof. Burhan Aykaç, Prof. Eyüp İşbir )

9- Siyaset Bilimi (AÖF yayınları, Prof dr Ahmet Taner Kışlalı)

10- Türk Siyasal Hayatı AÖF Ders Kitabı (Prof. Dr. Ergun Özbudun)

Çalışmalarınızda Başarılar..

* memeurlar . net ten alıntıdır
  • nameless  (11.01.10 20:13:56)