yapılan iyiliğe karşı verilen hediye

x kişisinin, y kişisine büyük bir yardım ettiğini düşünün. y kişisi de bu x kişisine iyilik karşılığında bir hediye aldığını düşünün. veya para verdiğini düşünün.

bu hediyeyi ya da parayı veren kişiyi, kendisi de iyilik yapsaydı böyle bir beklenti içerisinde olacaktı diye tanımlayabilir miyiz?

Hayır

  • Son Müzakereci  (11.05.17 17:34:00)
Hayır. Ama hediye yerine para vermek bence çok da ince bir davranış olmaz.

  • agluna  (11.05.17 17:42:27)
X kişisi ile Y kişisinin samimiyet derecesi nedir?

Sorunun cevabı bu ilişkiye bağlı. Samimi arkadaşlarsa beklenti olmaz. Samimi olmayan durumlarda da X veya Y kişisinin huyuna göre değişir.

Üni son sınıftayken üstelik de okul birincisi olacak durumdayken o.ç. bir doçent prf olabilmek için yazdığı bir kitabın çevirisini bana itelemeye çalışmıştı. Reddettim tabii. Bir sınav sonucu geldi 20 mi ne. Hayatta almayacağğım bir not, kağıdımı görmek istedim "dava açarsan görürsün" dedi. "Ama bence sen ödev yap" diye kitabı önüme iteledi. İşim hazır, yurtdışına gideceğim, o.ç. hepsini biliyor. Kitabı aldım paşa paşa. Kitap değil aslında yaklaşık 70-80 sayfa kitapçık gibi bir şey. Ama ne vaktim var ne de o kadar ileri düzeyde Almancam - full teknik terim çevirisi. İmdat diye ne kadar arkadaşım varsa haber uçurdum. Hiç unutmam bir arkadaşımın arkadaşıymış. Bir çocuk "ben yaparım" dedi. "Dile benden ne dilersen" dedim, "hiç gerek yok" dedi. Deri kemer, deri eldiven bir set yapıp göndermiştim arkadaşımla teşekkür olarak. "Ne gereği vardı, teşekkür ederim" dedi. Hala dualarımdadır çocuk, Allah razı olsun!
O o.ç. de dualarımda ama...
  • SiyamkedisiZorro  (11.05.17 17:51:23)
tanımlayamayız. kişiye o an hakim olan duygu çoğu zaman mahcubiyetle karışık kendini borçlu hissetme duygusudur. bunu hafifletmenin yollarını arar.

ayrıca direkt para vermek biraz öküzlük olur.
  • zgrydn  (11.05.17 17:59:13)