[]

Kına çiçeği, kına ağacı ve kına tohumu hk. detaylı bilginiz var mı?

Söz varlığını ortaya çıkarmaya çalıştığım bir metin var. Bu metinde,
- Kına
- Kına çiçeği
- Kına tohumu
terimleri geçiyor.

"Kına" için toz biçimindeki kınanın tanımını vereceğim. Sözlüklerde bu toz kınanın kına ağacının yapraklarından yapıldığı söyleniyor ve kına çiçeği ile kına ağacı farklı türler.

Peki bu kına ağacı ve kına çiçeğinin ikisi de neden "kına" adını taşıyor. Kına çiçeğinden de kına yapılıyor mu? Her iki türün isminin kökeni de Arapçadaki hinna'dan mı geliyor. Bu nasıl olmuş acaba? Yoksa ilgileri yok da ses benzerliği mi? Sözlükler kelimelerin aynı olduğunu gösteriyor. Eş sesli olsalardı farklı maddeler olurdu bu iki kelime.

Metnimde bir de "kına tohumu" geçiyor. Kına ağacının mı yoksa kına çiçeğinin mi tohumu acaba? İkisinin de çiçeği var zira. Ama ikisinin de tohumu kullanılabilir özelliğe sahip mi bilmiyorum. Tıpta kullanılan hangisi olabilir?

Bu konuyla ilgili, kına konusunda bilimsel yazılar var mı?

 
detaylı bilgim yok ama bitkilere aşina biri olarak anladığım kadarıyla:

kına nihayetinde bir kimyasal bileşik ve farklı kaynaklardan elde edilebiliyor. kına ağacının (Lawsonia inermis) yaprakları bu kaynaklardan biri.

kınanın elde edildiği başka bitkiler de var. doğal kına için Cassia obovata (synonimi yani eş isimlisi Senna italica), Eichhornia crassipes'in çiçekleri, siyah kına için Indigofera tinctoria (indigo bitkisi) ve bazı diğer bitkiler kullanılabiliyor.

kına çiçeği (Impatiens balsamina) ise; geleneksel asya tıbbında tohumları ve ekstraktı tedavi amaçlı kullanılan tıbbi aromatik bir bitki. tohumları olan da bu.

bu bitkilerdeki ortak özellik, kınanın ana bileşenlerinden olan (rengini, keratine bağlanma özelliğini vb veren) lawsone (hennotannic acid) içermeleri. cevizdeki juglone isimli maddeyle benzer özellikler taşıyor bu kimyasal madde (taze ceviz yediyseniz ellerde siyah çıkmayan izler bıraktığını hatırlarsınız). yani teknik olarak, kına çiçeği de elleri boyuyor kına ya da ceviz gibi, ama yalnızca kına elde etmede kullanılmak yerine diğer tıbbi aromatik özellikleri (ve belki de çiçeği) nedeniyle yetiştirilmeleri daha muhtemel.

kaynak: viki
  • kaichi  (11.05.17 02:50:07 ~ 02:55:58) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.