Kosgeb girişimcilik desteği alan

varsa buralarda, bir kaç sorum var kendisine?

50.000 lira aldım sorularını alalım.

  • paudi  (10.05.17 21:48:28)
Süreç zor mu, ( genelde herkes parayı zor alıyoruz vermiyorlar falan dediler ama bence insanların çok kolaya kaçtıklarını düşünüyorum )

Kardeşim alacak , ticari drone sertifikası var, bunla ilgili bişeyler yapmak istiyor , video çekimi vb .
Aslında benim aklımda ölçüm ile ilgili bişeyler var , gerekli cihazları alıp sonradan entegre edebiliriz .

1- Mevcut bir işyerimiz ( ofisimiz ) var , bir kısmını , bir odasını proje üzerinden ona kiralayacağız .(aylık 100 TL gibi bir rakam )
2- istihdam zorunlu mu ?
3-işletme kuruluş desteği , sanırım işletme kuruluşu ile ilgili noter , maliye harçları , yer alıyor ,
Buna isim Hakkı , marka korumasını falan dahil edebilir miyiz ?
4- istihdam edilen kişi içimin ek bir sgk indirimi var mı?
5- işletmeyi erken kapatırsak cezai müeyyidesi var mı? Teçhizatları iadesi falan Nasıl oluyor ?
6 - harcamalar dan ne kadar sonra geri ödeme alabiliyoruz ? Bu ödemeler için her ay baş vuru mu yapacağız , yoksa 3 aylık 6 aylık dönemler halinde falan mı?

Sizce alalım mı desteği ?

Yani nerdeyse , devlet , sisteme sokuyor sizi , stopajı , kdv si defter tasdiği , sgk primleri yine geri mi gidiyor ?
  • dunyatuhaf  (12.05.17 12:36:24)
Çok teşekkür ederim . Çok detaylı ve süper şekilde , anlatmış (yazmışınız )

  • dunyatuhaf  (12.05.17 14:18:57)