Daire satın almak ve kat irtifakı tapusu

Merhabalar

Bir daire satın alacağız. Ev sahibi tapuyu gönderdi. Ancak tapuda kat irtifakı yazıyor. Tapuda yazanlar:

Yüzölçümü : 224 m2

Vasfı : Tarla

Sınırı: Planı gibi

İktisabı: Tamamının 152/252 hissesi XXX oğlu XXXXX adına kayıtlı iken, bukerre malik iş bu hissesinin 92/252 hissesini üzerinde ipka ederek bakiye kalan 60/252 hissesini satışından tescil edildi

m.: 14/242 arsa paylı zemin kat (3) nolu meskende XXXX lehine kat irtifakı.

*

Tapu tarihi 1993 yılına ait. Ev o yıldan bu zamana kadar aynı kişide. Ev sahibi başka bir şehre ailecek yerleştiği ve artık dönmeyeceği için satıyor. Fiyatta anlaştık. İçi eski ama emsallerine göre fiyatı uygun.

Benim aklıma takılanlar

1) Bu evde kaç m2 hakkımız var. Kat irtifakı olması bir sorun mı?

2) Evin bulunduğu bölgedeki bazı arsalar NEF vb. büyük inşaat firmaları tarafından alındı. Yeni konutlar yapılıyor. Bölgeye kentsel dönüşüm gelecek. Belki 5 belki 10 sene içerisinde. Kentsel dönüşümde zararlı çıkar mıyız ? Haklarımız korunur mu?

3) Ev yokuş üzerinde. Bu nedenle 3 kat giriş kat gibi duruyor. 3.kata bir kat merdiven çıkarak ulaşılıyor.
Tapuda ise zemin kat (3) yazıyor. Olur da kensel dönüşüm gelirse bizim evimiz nerede olacak?

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Vallahi okurken korktum. Bos vaktiniz ve gercekten ihtiyaciniz olmayan sadece yatirim icin alacaginiz bir evse olabilir. Ama yani bir de elinizdeki tum parayla alacaksiniz cok manasiz geldi bana.

  • allah yazdiysa bozsun  (09.05.17 00:48:22)
irtifak üst kullanım hakkı bildiğim kadarıyla.

irtifak hakkı başkasına mı ait görünüyor?
  • sik kullanilanlar  (09.05.17 00:54:53)
Uzun yıllardır kiradayız. Tapudan hiç anlamıyorum. Oturmak için alacağımız bir ev. Bu yüzden yanlış bir iş yapmak istemiyoruz.

Ben de okudum ama tam olarak ne yazdığını anlayamadım.

Belediyeye gitsem bilgi verirler mi?
  • tavish11  (09.05.17 01:11:46)
m.: 14/242 arsa paylı zemin kat (3) nolu meskende XXXX lehine kat irtifakı.

bu XXXX kim
  • sik kullanilanlar  (09.05.17 01:15:47)
en sağlıklı bilgiyi tapudan alırsınız. tapuya gidin sorun almadan durumunu

  • oscar  (09.05.17 01:37:11)
bir bina inşaat halinde iken kat irtifakı olarak görünür. inşaat bitip de iskan alınınca kat irtifakına ortak olan yani binada tapu sahibi olan herkes kol kola girer gidip tapudaki kat irtifakini kat mulkiyetine donustururler. kat irtifaki veya kat mulkiyeti olmasi onem tasimaz. onemli olan binanin iskaninin olmasi. gidip bunu ogrenmeniz gerek. soylenene gore zaten turkiyedeki yapilarin %80'inden fazlasi kat irtifaki olarak gorunuyor. cunku kimse iskan alindiktan sonra gidip kat mulkiyetine gecmiyor. sahsen 15 yildir oturdugumuz bina da kat irtifaki gorunuyor hala. istesek gidip kat mulkiyetine geceriz binadaki malikler olarak. ama kimse ugrasmiyor. neden ugrasalim ki? en basitinden, kat irtifakindan kat mulkiyetine gecince konut vergisi birkac kat artiyor. niye fazla vergi verelim?

onemli olan iskan. iskana dikkat. bir de ustunde baska hakki(sukna, ipotek vb.) olan var mi? buna dikkat etmek gerek. bu cok onemli. tapuda zaten satis olurken tapu memuru detaylica anlatir, su yaptiginiz islem size burada su kadar hisse verir vs diye.
  • rucka boji  (09.05.17 01:47:05)
@sik kullanilanlar

m.: 14/242 arsa paylı zemin kat (3) nolu meskende XXXX lehine kat irtifakı.

Ev sahibi. Tapu bu kişinin üzerine.
  • tavish11  (09.05.17 01:55:26)
@rucka güzel açıklamış.

ben irtifa hakkı başkası üzerine ise ipotek vs gibi bir durum olabilir diye düşünmüştüm, öyle bir sıkıntı yok.
  • sik kullanilanlar  (09.05.17 01:58:06)
14/242 oranı doğru mu? Siz arsanın bu orandaki payına sahip olacaksınız bu oran doğru ise, iskanı da soruşturursanız konu kapanır.

  • tukenmez adam  (09.05.17 08:08:01)
Ben bu işlerden pek anlamam ama14m2 arsa paylı görünüyor, yani orta büyüklükte bi oda kadar, ev kaç m2 ki? Tapunun yanı sıra belediyeye de bi gösterin derim. Dönüşüme falan girecek olursa elinize bi oda düşmesin de..

  • manuel mandalina  (09.05.17 09:01:31)
Gayrimenkul Taşınmaz Değerleme Danışmanlık şirketlerine 300-400 lira veriyorsunuz. Onlar size ne kadar ayrıntı varsa veriyorlar. Gidin danışın.

  • cliquot  (09.05.17 10:40:57)
Apartmanda kaç daire var? 16-17? Bahsettiğiniz pay ve sizin tüm komşularımızın payı toplamı 1 eder. Kentsel dönüşüm sonrası da bu payımıza tekabül eden bir payda daire verilir. Arsa payı önemlidir.
Denildiği üzere kat irtifakı, kat mülkiyeti gibi işlem görüyor ve kat irtifakı sahibi olarak haklarınız malik gibi. (Kat mülkiyeti kanunu)

Kentsel dönüşüm kanunundaki düzenlemeleri bilmiyorum. Şuanki m2'ye denk düşecek bir mimari projesi sunmak zorunda mı yeni mütayit bakmak lazım. Ancak zannediyorum asıl korunacak olan "oran" olur. Bir danışmanızda fayda var.
  • illiyet dağı  (09.05.17 14:51:26)