Kediye mercimek verilir mi?

Merhaba,

Bizim kız mercimek çorbasından sonra, mercimek köftesine de sulanınca bunun mercimek düşkünü olduğunu anladık. Kuru mamasıyla birlikte takviye olarak arada mercimek de verelim istiyoruz (haftada 2-3 kez). Bir sıkıntı olur mu, bilginiz var mı?

vermeyin, gaz yapar.
sindirim sorununa yol açar.
arada bir sizin yediğinize sulanırsa ondan azıcık verirsiniz.
kedi tahıl ya da bakliyat yemez ve yememeli.
  • blatta hiberna  (08.05.17 12:31:26)
sıkıntı olmaz, yemeği soğansız yaparsanız daha iyi. Muhtemelen vermeyin diyenler de çıkacaktır ama şahsen bizimki zevkle mercimek yemeği yiyor ve bayağı sağlıklı.

  • whoosie  (08.05.17 12:31:38 ~ 12:32:09)
bir de, soğan kediyi zehirler, onu da ekleyeyim dedim.
"soğansız yapsanız daha iyi" değil, soğansız yapmak zorundasınız zaten.

yani, mesele yememesi değil.
yer.
benimkilerden biri zeytin çok seviyor ve yiyor.
biri süt çok seviyor ve içiyor.
diğeri zeytinyağlı fasulye suyuna bandırılmış ekmek yiyor.

yiyor ve içiyor derken, kırk yılda bir, ben yerken/içerken sulandıklarında veriyorum anlamına geliyor.
yoksa zeytin, içindeki tuzdan dolayı zararlı, süt ishal yapar ve kedi için ekmek besleyici değil.
gerçi kimse için besleyici değil.
mesela cips severdi ölmüş kedilerimden biri, katır kutur yerdi.
ben de fast food ve sakatat çok seviyorum, biri verse her gün yerim.

yani "yiyor ve çok zevk alıyor" olması onun için yararlı olduğu ya da rahatlıkla yiyebileceği anlamına gelmez.
o yüzden, bence çok abartmayın.
haftada 2-3 kez kuru mamayla takviye etmek abartmak sınıfına girer.
siz yerken iki lokma verirsiniz.

zaten etçil olan kedileri kuru mamayla beslediğimiz için idrar yolunda kristal, böbrek yetmezliği gibi sorunlar yaşıyor ev kedilerinin yüzde 90'ı.
metabolizmalarını ve sindirim sistemlerini daha da baskılamaya gerek yok.
şu anda sağlıklı olması değil mesele.
ileride, şu andan itibaren yaptığınız şeylerin sonuçlarını görürsünüz.
kuru mama yüzünden böbrek yetmezliği ya da idrar yolu tıkanıklığı yaşayan kedilerin sağlığı senelerce iyi seyrediyor.
biz de fast food yediğimizin akşamına kalp krizi geçirmiyoruz.

arada bir verin, ona da ödül olsun, değişiklik olsun.
  • blatta hiberna  (08.05.17 14:12:56 ~ 14:15:47)
En kaliteli kuru mamayla gözümüzden sakınarak baktığımız kedimiz penis amputasyonuna ulaşan saçma şeyler yaşadı. Önceki kedim olan annemin kedisi günde bir öğün kuru mama bir öğün hiç de sakınılmayan ev yemeği ile veterinere hastalık olarak bir kere dizinde tüy döküldü diye gitti 12 yıllık hayatında, geçti o da, mutlu mesut yaşıyor ideal kilosunda. Aşırı yağlı, tuzlu, baharatlı olmadığı sürece sakınmaya gerek olduğunu düşünmüyorum.

Kedi bakımında yüzlerce görüş var, her kedinin kendi dinamiği var. Sırf kaliteli kuru mama yediği halde sondalanan kedilerle dolu veterinerler. O yüzden kesin konuşmanın bi anlamı yok, herkes kendi doğrusunu seçiyor nihayetinde.
  • whoosie  (08.05.17 16:23:38 ~ 16:49:16)