Sağcı-Solcu olayını pek anlamadım kafam karıştı. Sağcı mıyım? Solcu mu?

Şimdi sağcı deyince dincilerde akla geliyor, milliyetçilerde geliyormuş, ırkçılarda.

Solcular ise devrimciler, Atatürkçüler, Cumhuriyetçiler, deniz gezmişler falan filan..hatta emin değilim ama hdp falan da buraya giriyo sanırım ne alaka ise neyse...

Kendi siyasi görüşüme bakıyorum...

Araplardan nefret eden bir müslümanım....Dincilerden, akp den, said nursi bedüzlam falan filan, enssarcılar,islamcılardan nefret ederim.... sağcı olamam diye düşünüyorum...

amma ben aşırı da Türk milletçisiyim...yani çocuklarım olsa isimleri alper tunga, kultigin, teoman, metehan, mustafa kemal falan olurdu heralde...lakin şu son referandum sonucu MHP li asla olamam...Türk milliyetçisiyim ama mhp li de değilim...ulan orta okulda, lisede ülkücüleri severdim ama akp ile bileşince mhp düşmanı oldum nerdeyse.

hasta Türk milliyetçisi olmama rağmen sağcı olamam...

Gelelim solcuya...Aşırı Atatürkçüyüm, onun için ölürüm, cumhuriyetçiyim ama bu deniz gezmiş ffalan filan, eli silahlı sol örgütçüleride sevmem..
işte maske takalım dışarı çıkıp sağı solu taşlayalım. anarşistlik yapalım kafasında değilim. Türk polisine ve askerine zararım olmaz.
inkilapların, devrimlerin hastasıyım...
solcuda olamam ben...

e ben neyim şimdi, sağcı mı, solcu mu?

türk siyaseti sağ sol akpli mhpli diye ayrılmıyor ki. cinsiyet değil ki bu iki değişkene bakıp evet dostum sen sağcısın diyelim.

  • elorelia  (05.05.17 13:50:48)
sağcısın. kesin bilgi, yayalım.
bu da senin şarkın olsun :)
www.youtube.com

ha bu arada Atatürkcüler solcudur diye birşey yok.
bir de partilere göre tayin edilmez bu, çünkü partilerin ne yaptığı belli değil.
  • supermatik  (05.05.17 13:53:47 ~ 14:00:43)
genel olarak nefret dolu ve azcık faşistim diyebilirsin bence.
solculukla alakan yok, gerçek solculuğu geçtim çakmasıyla bile.

  • hopp  (05.05.17 13:54:50)
Deniz görmüş diyen kişi solcu olamaz zaten

  • loveisallaround  (05.05.17 13:55:06)
Türkiye'de sağ sol diye bir şey yok. Seküler veya muhafazakâr var. CHP sol bir parti değildir. Cumhuriyetin kurucusu rejim bekçisi bir parti nasıl sol olabilir. Halkçı, milliyetçi diyebilirsin. AKP'ye sağ dersen CHP orta bir parti olabilir.
AKP, MHP sağ muhafazakâr CHP orta seküler HDP ise ortanın solu.

  • tahin pekmez yoğurt  (05.05.17 13:56:02)
deniz görmüş..?
deniz gezmiş o.

bu bile senin solun 20 milyar ışık yılı uzağında olduğunu gösteriyor zaten. dediklerinden faşizm çıkıyor.
  • ada meltemi  (05.05.17 13:59:57 ~ 14:00:27)
aklıma kavram karmaşası yaşayan çocuk geldi.

sağı solu bırakın bence,
ırkçılık ve faşizm soslu bir nefret var bünyenizde,
yaşınız umarım çok küçüktür de önünüzde bu yazdıklarınızın doğrularını öğrenmek için yeteri kadar zaman vardır.
  • luchetti  (05.05.17 14:00:03)
seküler milliyetçisin işte arkadaşım.

  • nigeo  (05.05.17 14:01:11)
ırkçılık ve faşizm +1

  • dedimmidemedimmi  (05.05.17 14:01:53)
irkci veya fasist degilsin. araplardan tum dunya nefret ediyor, tum dunya mi fasist?

  • baldur2  (05.05.17 14:01:59)
Gerçek sol o örgütçü dediğin alfabenin neredeyse bütün sessiz harflerinden oluşan ada sahip, Cumhuriyeti yıkıp proletarya diktatörlüğü kurmak isteyenlerdir.

  • tahin pekmez yoğurt  (05.05.17 14:02:44)
Ya afedersin ama siktir et sağcısıni solcusunu. Aşırı uc olup ülkenin anasını aglatmaktan vazgecmek lazım artık.

Niye kalıba sokuyorsun kendini. Türk vatandaşısın. Atatürk milliyetcisisin. Ki bence olması gereken zaten bu. Başka bir sey önemli değil. Ki çağımız Atatürkçüleri Atatürk okumamış, anlamamış insanlar yani geneli bu şekilde. Yarak kürek argumanlarla Mustafa Kemal savunuyorlar.

O yüzden kim ne olursa olsun. Sen gibi adamlar lazım ülkeye. Dinini kendi çapında yaşayan ama ülkesini dinin bile önünde tutan. Ama bu demek değil ki salak siyasi politikalardan dolayi askere git sehit ol. Ya da maşa gibi kullansınlar seni. Oku, çalış yanlışlara ses çıkaran adam ol. Hem sağı hem solu eleştir. Ikisinin de ne boktan bir sey olduğunu yüzlerine çarp.
Bence milliyetçilik budur. Böyle olmak lazım. Ülkede GSMH 100k olsa herkes milliyetçi olacakti aynı ABD gibi.

Esas olay GSMHyi yukarı cekmek. Ulkeni tanımak. Bu duzensizlikten ülkeyi kurtarmak. Insanları egitmek olmalı.

Sen bakma sagcilara, dincilere, siyasal ıslamcılara. Domates 10 lira oldu. Ekmek de olsun 5 lira azalarak bitecekler. Çünkü din paradır. Ortaçaği 500 yil geriden yaşıyoruz sagolsunlar. <3
  • westblack  (05.05.17 14:04:23)
Anlamini cok net bilmiyorum ama ulusalci diye de bir kavram var.

  • engiribord  (05.05.17 14:21:51)
bence senin kafan karışık. belirttiğin bazı kavramlar var ama hepsi hakkında bilgin yok. oku. ve indirgemeci yaklaşımdan kaçın.

  • zgrydn  (05.05.17 14:26:14 ~ 14:29:36)
sen direkt malsın bence. metahan ne lan ausfufjakı. günlerdir saçmasapan duyurular açıp duruyorsun. bizim yazdığımızı siliyor moderasyon, senin şu saçmalıklarına dokunmuyor. ben gerçekten anlamıyorum neden tahammül ediliyor bu tiplere. becerebilsen neyse. insan ne kadar ezik olmalı ki şu ortamda troll'lük yapmaya çalışacak kadar düşsün. yazık

  • der meister  (05.05.17 14:32:07)
@der meister,

Üniversite çağında senin gibi hala random harflerle gülen bi evladım olacağına, metehan isimli bi çocul yeğlerim. Başlığı açanı tanımam etmem ama sana ağır uyuzum
  • Vse budet horosho  (05.05.17 14:40:46)
Ulusalcıyla milliyetçi karışımı bir şeysin, illa bir yere yatkınlık istiyorsan sağa daha çok yakınsın, neticede ulusalcılığı, yani cumhuriyetçiliği ya da Atatürkçülüğü illa solculuk ekseninde değerlendiremeyiz. Yani Atatürk'ü çok sevmek Cumhuriyetçi olmak solculuğun içinde olan bir şey değil, kural değil. Solcu olmayıp Atatürk'ü seven çok sağ görüşlü insan var, Atatürk'ü sevmeyen grup daha çok aşırı muhafazakar ümmetçi grup, milliyetçilik bakış açısının Atatürk'le bir sorunu yok. Bununla birlikte, milliyetçilik kesin bir şekilde sağ ideolojinin içerisinde. Yani sağa yakınsın.

  • angelus  (05.05.17 14:44:57)
@angelus, sağa yakınsam ama bu seferde ümmetçi, arapçı, dinci tiplerle aynı şeyin içinde bulunmuş oluyorum. bu ürkütüyor beni..onlarla aynı daire içinde olamam kesinlikle.

  • denizaya  (05.05.17 14:46:41)
bence ulusalcısın.

  • cabiday  (05.05.17 14:49:56)
Fraksiyon diye bir kavram var. Yani benzerliklerin arasında çok net ve keskin fikir karşıtlığı olabilir. Yani sen de sağcısıdır kardeşin de, fakat biriniz dünyaya milliyetçilik ekseninde bakıyordur diğeri ümmetçiliği savunuyordur. Evet sağcılık dinsel bir tutuculuğu da beraberinde getirir ama bu illa hardcore bir şey olacak diye de bir kural değil. Yani sağcısın diye illa Arapları seveceksin diye bir durum yok, hatta sağcılığı biraz uçlarda yaşayanlar başka bir ırka zaten sempati beslemez. Bu durumda dindar bir Türk milleyetçisi kavramı daha çok uyuyor sana eldeki veriler ışığında. Şimdi Marks da solcu Hegel de fakat ikisinin solculuğu da birbirine zıt, fakat ikisi de solcu. Hatta Hegelcilik sağcı Hegelcilik ve Solcu Hegelcilik olarak bile ayrılabiliyor. Bunların hepsi fraksiyon.

  • angelus  (05.05.17 14:54:21 ~ 14:59:48)
@vse budet horosho,

sen önce okumayı öğren. METAHAN diyorum METAHAN. adam METAHAN yazmış. ne salak salak laflar bunlar ya. üniversite çağında random harflerle gülmekle konunun ne alakası var? ben de senin evladın olmaya bayılmıyorum zaten, isabet olmuş. ismimin eşya olmasını istemezdim.
  • der meister  (05.05.17 14:56:36 ~ 14:58:52)
Sağ ve sol kavramları normalde ekonomiye bakışla alakalı. Sağ sermayeden, sol halk ve emekçiden yanadır bu ayrıma göre. Ama zamanla kavramların anlamı kaymış, herkes kafasına göre kullanıyor.

Seküler, devletçi ve ırkçısın diyebiliriz. Ekonomik anlamda bakarsak, devleti güçlü tutma isteğin sola yakın, zira sağcılar güçlü devlet = yüksek vergi istemez. Ama tam bir yönün de yok gibi.
  • arnold schwarzeneger  (05.05.17 14:57:26)
Ben de kendimi tam böyle tanımlıyorum. Mutlaka bir sıfata tabi olman gerekmiyor, Atatürkçüsün. Atatürk'ün sağ ya da sol diye bir kavramı yoktu.

  • sorumatik  (05.05.17 15:04:00)
yuh okuman yazman var, bu yaşa kadar hiç mi merak edip bakmadın bu neymiş ne değilmiş diye.

  • bruceandwayne  (05.05.17 15:05:15)
nasyonel sosyalistsin.

  • nedendir bilinmez  (05.05.17 15:29:00)
kafandaki ideal ekonomik modeli bilmiyorum ama nasyonel sosyalist kokusu aldım ben de.

  • zgrydn  (05.05.17 15:32:10)
Yok onu biliyorum sadece düzelttim.

  • denizaya  (06.05.17 20:23:14)
sağa daha yakınsın. bunu sen de biliyorsun.

kafanı karıştıran şey atatürkü solcu zannetmen. atatürk solcu değildir, milliyetçidir.

sen de milliyetçisin ve sağa daha yakınsın.

sağcısın diyemiyorum çünkü türkiyede sağ diyince islam işin içine giriyor. her halükarda solcu olmadıgın kesin
  • dafuq  (06.05.17 20:30:57)
Sağ yada sol partiye bakıp söylenemez. Milliyetçiyim diyorsun solcu olamam diyorsun ama CHP'nin içinde de ulusalcı/milliyetçi bir milletvekili grubu var. (Evet ulus=millet => ulusalcı=milliyetçi). "Yaşasın Türk ırkı diğerleri aşağılık, hepsi ölsün" yada "yaşasın Alman ırkı" şeklinde cümleler duymadığım sürece ırkçı diyemem.

Kendi kültürünü yaşatmak elbette her insanın hakkı. Bunu ret edeceksek eğer Atatürk'ü de ırkçı, faşist biri diye tanımlamak gerekir ki yanlış olur. Atatürk milliyetçidir ancak ırkçı yada faşist biri değildir.
Araplardan nefret ediyorum desen de bu sözünle "tüm araplar ölsün" demek istemediğini varsayıyorum.

Seküler ulusalcı diye kategorilendirelim seni.
  • Euxinos007  (06.05.17 20:58:40 ~ 20:59:12)