viyana'dan dönememem

bayram dönüşü (27 haziran) için viyana-istanbul bileti almam gerek. bundan bi kaç ay önce bakmaya başladığımda en uygun bilet 400 tl civarıydı, ben de vakit yaklaşınca açılacak uçuşlara güvenerek erteledim.

skyscanner ve türevlerinden kontrol ediyorum, şimdi 600'e merdiven dayamış görünüyor. direnmeyip alayım mı, ne dersiniz?

oradan veya bratislava'dan sofya'ya bak, sofya'dan otobüs yap.
viyana-sofya 335 lira çıkıyor bu arada.

  • cekilmis gayfe  (05.05.17 11:43:51 ~ 11:51:04)
@gayfe, sofya'dan dönmek, saatleri uydurabilsem benzer fiyata geliyor. baktığım tarih için otobüs dönüş saatlerine denk gelen bi sefer yok malesef.
bratislava'dan sofya 2500 tl fiyat verdi :D

başka aktarma önerin varsa alırım.
  • manuel mandalina  (05.05.17 11:56:06 ~ 11:57:09)
400 bence uygun bir rakam vie-ist arasında. zaten gidiş geliş en ucuz 120-140€ şu aralar, tek yön içişn 400 bence oldukça iyi. onur air varken 70-90€ idi gidiş dönüş artık değil.

kısaca o bileti hemen satın alın fiyatı artmadan. 27 hazirana uçar fiyatları.
  • kurnaz  (05.05.17 12:02:01)
bratislava-kiev 177 tl
kiev-ankara 242 tl
bu olur mu?
sofya'dan nasıl otobüs olmaz? sınıra yakın bir yere gidip oradan otostop falan yaparsın en kötü.
  • cekilmis gayfe  (05.05.17 12:07:09)
viyana-midilli 235 lira
oradan ayvalık ferry ile
daha ne yapayım sana :)
  • cekilmis gayfe  (05.05.17 12:08:39)
@gayfe, bulgaria air seferini diyorsan, onu inceledim. çıkan fiyat bavulsuz seçenek, bavul hakkı alınca 500 tl oluyor, sofya-istanbul da 100 tl=600 tl. bir de o durumda en az bir gün önce dönmem gerekecekti, uçağın iniş saatine denk gelen otobüs olmadığı ve ertesi güne kaldığımdan iki gün önce dönmem gerekiyor :)

kurnaz, 400 bir kaç ay önce ilk baktığım zamanlardı, şu an 600'e yakın.
  • manuel mandalina  (05.05.17 12:09:24)
@gayfe, son cevapların sonrası 600'lük bileti almaya karar verdim :D
sana da bu çaban için çikilata getiricem, söz :)

uygun olsun isterim ama otostop ve çok aktarmaya girişemem açıkçası. teşekkürler yine de.
  • manuel mandalina  (05.05.17 12:11:05 ~ 12:12:02)
@manuel

600 oldu oda olumlu, bak bayram o tarihler sanırım, o biletlere 2000 tl vermek zorunda kalabilirsin benden uyarması. viyananın nabzı bende, hem bayram hem ünilerin tatile girmesi ile 20 haziran-10 temmuz arası uçar fiyatlar, yatırımlık kağıtlar olsa eldeki tüm paramı bilete yatırırdım.
  • kurnaz  (05.05.17 12:11:14)
blablacar uygulamasını araştır. bir sürü imkan çıkacaktır, muhtemelen çok daha ucuza.

  • kitap gibi sessiz  (05.05.17 12:12:38)
@kurnaz, bayram dönüşü, evet. zaten vizeye başvurmam gerek artık, daha oyalanamıcam da işte bir umut sorayım dedim.
alayım ben en iyisi, mersi :/

@kitap, sağol ama tercihim uçakla dönmek.
  • manuel mandalina  (05.05.17 12:13:36 ~ 12:18:24)
istemez :/

  • cekilmis gayfe  (05.05.17 12:14:24)
genel kural itibariyle uçak biletleri tarih yaklaştıkça pahalılaşır, çok çok düşük bir ihtimal daha ucuza bilet bulman.

  • desdinova  (05.05.17 12:17:55)
@desdinova, bundan iki hafta önce de biletler bu fiyatlardaydı, sonra bi kaç low cost firmanın aktarmalı biletleri çıktı, 150 tl falan daha uygundu. aktarmaları 4-5 saat beklemeli olunca almadıydım, şimdi pişmanım bayaa. aslında beklediğim mevcut sefer fiyatlarının düşmesi değil de, bahsettiğim gibi ekstra sefer açılma olasılığı idi.

  • manuel mandalina  (05.05.17 12:22:48)
@kurnaz yaz bileti icin gec mi kaldik yani? gidemeyecek miyiz memlekete?

manuel mandalina, sofya'dan trene de binebilirsiniz, biraz sancili olur ama fiyati komik oluyordu genelde.
  • kassiopeia  (05.05.17 12:25:27)
@kassi, yukarıda yazdığım gibi sofya'dan dönmek aynı fiyata denk geliyor.

kurnaz benim için konuşuyor, bayrama denk getirdiğim için pahalı malesef. yoksa gidiş biletini 150 tl'ya aldım. bayram harici dönüşler de uygun yani.
  • manuel mandalina  (05.05.17 12:29:49 ~ 12:31:38)
@kassi

gidememek diye bir şey yok elbette. ama fiyatlar uçuyor. şimdi ben böyle yazdım diye tarihteki en düşük seviyeye düşer anasını satiyim bana inat.

dediğim gibi o tarihler çok extreme denk geliyor bu seneye, hem bayram hem üni tatili (1 temmuz-1 ekim) olunca hareketlilik tr yönüne çok olacak. gurbetçiler genelde son 1-2 hafta bilet alıyorlar, ondan acilinden alın derim ben herkese.
  • kurnaz  (05.05.17 12:34:38)
Tek yon almak da sikinti, tekrar istanbula gwlisini filan biliyosan cift yon ara derim. Weihnachtenda vb ucuyorsan mesela donusunu o araya al.

En son yaz ucusum uia ile kiev aktarmaliydi, 80$a almistim 2 hafta oncesinden asiri sevincliydim :D
  • kuehles blondes  (05.05.17 13:08:16)
gidişimi bi süre önce almıştım. yalnız dönüşe ihtiyacım var.
uia'ın geçen haftaya kadar 450 lita civarına aktarmalı uçuşları vardı ama birden kayboldular. pegasus ve thy'ye kaldım yine anlaşılan.

  • manuel mandalina  (05.05.17 13:17:29)
@manuel

Elbet bir ara donmeyecek misin? Her weihnachtenda trye donuyorsan mesela, her zaman dondugun tarihe yakin bir tarihte al.
Ya da sadece yazin doneceksen ortalama bir tarihe al, uydurursun zaten kendini ona.
  • kuehles blondes  (05.05.17 13:38:58)
@kuehles, turistik amaçla 5 günlüğüne istanbul'dan viyana'ya gidiyorum, olay bu :)

  • manuel mandalina  (05.05.17 13:49:32)
peki siz viyanaseverlere son bir soru;
yalnızca viyana'ya gidiyorum, başka bi yere geçme düşüncem yok. perşembe akşama doğru varıcam, akşam program var, pazar gecesi de program var. normalde salı dönmeyi planlıyordum ama pegasus'un salı öğlen uçuşu ile thy'nin pazartesi akşam uçuşu yaklaşık aynı fiyat. sizce 3.5 gün yeter mi iyice gezmeye? öyleyse pazartesi döneyim.

Tarihi yapılar, müzeler gibi yerler ilgi alanım.
  • manuel mandalina  (05.05.17 13:55:07 ~ 14:13:46)
ne yapmak istediginize bagli aslinda. bence baya bir gezmis olursunuz 3.5 gunde. ama butun onemli muzelere girecegim derseniz yetmez mesela.

  • kassiopeia  (05.05.17 14:04:10)
pazartesi fazladan kalsan müze gezemezsin o gün kapali olduklari icin ama gezilecek baska yer elbet bulunur.
viyana icin konusmuyorum, konaklama zaten cepteyse yarim gün de olsa ben fazla kalmayi tercih ederdim.

  • shi aila  (05.05.17 14:19:45)
3.5 gün yeter ama ne kadar fazla o kadar güzel bence.

eğer havaalnı transferleri ayarlanmadıysa kesinlikle cat kullanın dönüşte, çünkü bu sayede direkt şehir içerisinde check in yapabiliyorsunuz, ve bagaj teslimi yapabiliyorsunuz daha çok gezme şansı ortaya çıkıyor kısa süreli gezilerde(thy ya da pgs ile bu imkan var mı emin değilim).

şehirde gelmeden güzel bir plan oluşturun, istediğiniz müzeleri önceden ayarlayın kafanızda, ilginize göre khm(sanat tarihi müz.), nhm(doğal tarih müzesi), albertina bence oldukça güzeller, ilgiye bağlı olarak technisches museum wien(teknoloji müz), hgm(askeri müze), müzisyen evleri, tıp müzeleri, kraliyet sarayları gibi yerler oldukça hoş.

bunlar yanında hava güzel olursa kahlenberg ya da donauturma gidebilirsiniz. grinzinge kesinlikle gidin, çoğu turist gitmiyor, 1. viyanada bolca turlayın, çok güzel cafe var- cafe central, havelka, cafe schwarzenberg, landtmann, cafe frauenhuber gibi bunlara uğrayın kesin. bibliothekleri gezin-nationalbibliothek ve uni wien bibliotheklerini mesela.

zaten bunlar doldurur tüm zamanı.
  • kurnaz  (05.05.17 15:20:18 ~ 15:20:43)
tavsiyeler için çok mersi <3 şu aralar biraz yoğunum, henüz açıp araştırmam mümkün olmadı. yıllardır beklediğim bi temsil vardı, iki gece opera'ya gidicem, planlayıp bilet aldığım tek şey o. anlattıklarınıza bakılırsa zamanı maksimumda tutmakta fayda var. teşekkürler.

  • manuel mandalina  (05.05.17 16:25:58)
sır kapısından geliyorum, sıkı durun! :P

istediğim bilet salı günü öğlen vakti içindi ve pegasus'ta 610 tl idi. gelen cevaplar doğrultusunda, daha fazla oyalanmamak adına biraz daha uygun olan pazartesi akşamı için THY'den 550 liralık bilete rezervasyon yaptım. akşam olmadan alır, kur farkı da yemem diye düşündüm. fakat unutmuşum. akşam kur farkı yiyecek olmanın siniriyle söylenerekten bileti alacakken, son bi arama yaptım ve son iki haftadır ve bugün gündüz de baktığım üzere 610 tl olan salı günü bileti 375 tl çıktı! onu aldım nihayetinde :)

uzun lafın kısası, viyana'dan dönüyorum, müjdeler olsun! xD
  • manuel mandalina  (05.05.17 23:49:08 ~ 23:50:15)