Kalorifer peteği hangi vanadan kısılır?

Evimiz doğalgaz kombili. Malumunuz kalorifer peteklerinin sağ üst ve sol alt köşelerinde iki vana bulunuyor. İşte ben evdeki tek oda hariç diğer odalardaki bütün petekleri kısmak istiyorum. tek odada bebek olacağı için o oda sıcak olmalı.
petekleri kısarken her iki vanayı mı kısmalıyım yoksa üst ya da altta olan vanalardan birini? biriniyse hangisini?
titizlenmemin sebebi diğer odaların peteğini kısarken bebeğin odasına giden suyu kısmak istemiyorum.
daha açık bir şekilde kombi sabit sıcaklıkta yanarken, evimi tek oda maksimum, diğer odalar minunum seviyede nasıl ısıtabilirim.?
sorumu şöyle de sorabilirim: kalorifer peteklerindeki üst ve alt vanaların işlevleri nelerdir?
teşekkürler

biri sicak su, digeri soguk su vanasidir (kazandan gelen ve kazana donen su diyelim). peteklerin uzerlerindeki vanalar sadece o petegin devridaimi ile ilgilidir. bunlarin ikisini de kapamaniz diger odalarin peteklerine giden suyu engellemez.

  • no avalon  (09.01.10 13:01:44)
Sadece üstteki ile ayarlamanız yeterlidir. Alttakini sürekli açık tutun. Alttaki vana radyatörü sökeceğiniz zaman dönüş hattını izole etmek içindir. Gerçi onu kısarsanız da bir şey olmaz ama gerek de yoktur.

Üst vana: Radyatöre giren suyun miktarını ayarlar.
Alt vana+üst vana: Radyatör söküleceği zaman boru hattlarını izole etmeye yarar.

Bu vanaların diğer radyatörlere etkisi yoktur.
  • o midas  (09.01.10 14:27:26 ~ 14:32:17)