[]

intihal sorusu

diyelim ki turkce bir tezi ingilizceye cevirip koymus, ancak bunu ceviren tek kisi. ama intihale giriyor mu? intihal programlari birebir ceviriyi anlayabiliyor mu?
 
Ne dediginizi tam anlamadim ama izinsiz ceviri etik degil. Eger Turkce tezi Ingilizceye cevirip verecekse bu tabii ki intihal. Bunu intihal programlarinin algilayip algilayamamasi bir sey degistirmiyor.


  • evrim halkasi  (28.04.17 19:29:14) 
Sorunuzun bir kismina cevap verebilirim ancak. Cevirisi yeterli alintilama yoksa, intihaldir tabi.

Hocalarin bilmedigi dillerden (genelde academia`da falan bulunabilen makaleler), alintilama yapmadan ceviren, donem bitirme odevi yazanlar biliyorum. Yakalanmadiklarina gore zor olabilir cevirinin anlasilmasi. Odevler icin intihal programi kullaniyor mu hocalar bilmiyorum elbette.

Cinli bir tanidik, lisans yaptigi Alman üniversitesinden okudugu bir tezi neredeyse ayni sekilde kullanip, cevirip Cin´de yüksek lisans tezi verdigini soylemisti. Bir master tezinde intihal programi kullanilacagini varsayarsak, ceviriyi tespit edememis diyebiliriz.
  • buf-e kür  (28.04.17 19:29:51 ~ 19:31:55) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.