doğu karadeniz kivisi lezzetsiz mi sizce de?

bilmem abartıyor muyum da ''nerede o eski kiviler'' demeye başladım. migrosta falan hep doğu karadeniz kivisi var ve lezzetsiz, ekşi tadı baskın geliyor bana. yiyen, seven, farkı yok ithalden diyen var mı?

ay ben o ekşiliğe bayılıyorum :D hamileyimde hayatımda ilk defa bu kadar çok kivi yedim.

  • yue  (28.04.17 17:19:58)
ekşi kivi dünyada en sevdiğim meyve sanırım. zaten tatlı meyvelerden nefret ederim(karpuz, kavun, kırmızı elma vs) ekşi meyvelere bayılırım (kivi, hafif ham mandalina, portakal, greyfurt ve yazın ilk dönemindeki sert şeftali). tatlı kivi çok çirkin bi şey bence yumuşak oluyor falan hiç beğenmiyorum.

  • nundu  (28.04.17 17:23:24)
Tatlanmasını istersen elma, portakal gibi meyvelerin yanında bir süre beklet.

  • hayde bre  (28.04.17 17:26:14)
Ben de böyle düşünüyorum. İthal kiviler daha lezzetli ve tatlıydı.

  • Tutkun  (28.04.17 17:55:05)
Ben begeniyorum migrostan aldiklarim hep guzel cikti.

  • neferkitty  (28.04.17 18:10:35)
trabzon'da kendimize yetecek kadar kivi üretiyoruz. bana kalırsa diğer kiviler arasında pek bir fark olmuyor yeterince olgunlaşması beklenirse. Hatta ekşi sever biri olarak fazlasıyla tatlı olduğu için yiyemediğim kiviler de oluyor. Büyük ihtimal ithal kiviler gelip pazara girene kadar daha uzun süre olgunlaşma fırsatı buluyorlar. dalından koparıldığında bitmiyor olgunlaşma süreci yani. ancak onların aksine karadeniz kivisinin böyle bir derdi yok, kısa sürede piyasada oluyor. Arkadaşın da belirtiği gibi eğer kivileri elmalarla aynı yere koyarsanız birkaç gün içinde olgunlaşıp tatlandığını görebilirsiniz. yanlış hatırlamıyorsam kokulu elmaların yanında daha çabuk olgunlaşıyorlardı. o elmalardan salınan bir hormon olgunlaşma süreci etkiliyordu.

  • mry gc  (28.04.17 18:12:29 ~ 18:13:08)
etilen o hormonun adı, meyvelerin olgunlaşmasını sağlıyor

  • nundu  (28.04.17 18:36:42)