vücut geliştirme ve set problemi

genelde tüm işlemi 3x12 olarak yapıyorum. yen başladım. daha 3 hafta oldu. 12 tekrar olunca zor oluyor. ağırlık arttıramıyorum. bunun yerine 4x8 olarak yapınca kilo neredeyse 2 katına çıkıyor. hangisini yapmak daha mantıklıdır? 3x12 ama düşük ağırlık mı yoksa 4x8 daha fazla ağırlık mı?

doğru yapman daha önemli. piramit sistemine geç 12-10-8 tekrar yap her sette ağırlık arttır.

  • cekilmis gayfe  (27.04.17 11:16:26)
ilk başlarda hareketi düzgün yapabilmen önemli , yüksek agırlıga cıkınca buyuk olasılıkla yanlıs yapıyorsundur. düşük agırlıkta kalıp cevrendekilere danısabilirsin ,salondaki hocalara filan düzgün yapıyor muyum diye. daha sonradan artırırsın zaten set sayısını

  • bnmzz  (27.04.17 11:17:25)
hocam 3 haftada ağırlığı arttırmanıza gerek yok bence.
ama gayfenin dediği gibi 12-10-8 mantıklı.
Ben sabit 3x10 yapıyorum hep.
  • chaoslord  (27.04.17 11:48:54)
Kas gelişimi, belirli aralıkların içinde kasların sık uyarımı ile gerçekleşir. Bu mantığa göre amaç seti artırmak değil, tekrar sayısını uygun aralıkta tutmaktan geçer. Yani 3 set 6-12 tekrar aralığı, kasların uyarılması bakımından, 4 set 8 tekrardan daha avantajlıdır. Setler arasında yeri gelir 1 dakika dinlenirsin, kas uyarımı bu noktada durur ama tekrarlar arasında böyle bir risk yok, o nedenle tekrar sayısı daha önemli. Bu anlattığım set-tekrarla ilgili bir konu. Yalnız böyle dedim diye bu hafif ağırlıkla çalışılmalı anlamına gelmiyor; 3 sette 6-12 tekrar yapabileceğin ağırlık seçmen gerekiyor. Yani 50 kiloyla rahat çalışabilecekken daha rahat olsun diye 30 kiloyla çalışmak değil, o zaman da verim alamazsın.

Set sayılarının yüksek tekrar sayılarının düşük ağırlık miktarının yüksek olduğu çalışmalar hipertrofiden çok güç çalışmasına girer. Yani 1*5 3*5 5*5 gibi set ve tekrarlar, bunda daha ağır girer daha az iş hacmin olur amacın doğrultusunda işini görür ya da görmez bunlar, amacının ne olduğuna bağlı yani.
  • angelus  (27.04.17 11:50:22)
bence beginner seviyesinde sabit yapın. 6 ay vb geçsin ondan sonra arttırmalıya geçersiniz.

  • eindaclub  (27.04.17 12:03:22)
ben de 3 set x 8 kez veya 4x8 gidiyorum.

  • roket adam  (27.04.17 12:28:08)