Yemek yapma tutkusu ve fazlası

Herkese şalom,

Evden çalışan, evli bir erkeğim. Eşim işi nedeniyle çok yoğun ve pek yemekle uğraşamıyor. Hayat böyle devam ederken, zaten çok sevdiğim yemek yapma işi iyice hayatımı kaplamaya başladı.
Daha doğrusu, hayatımı kaplamasını sağladım.
Önce ekmek yapımına giriştim, tatmin edici sonuçlar alınca tatlılara girdim. Sonra İtalyan usülü yemekler denedim vs.
Yemek yaparken aldığım hazzı anlatamam. Hatta yemeği yapayım, fırında pişmeye başlasın, mutfağı toparliyim, çalışma alanımı düzenliyim, mutluluktan aklım çıkıyor uğraşırken. Hanım "yurt dışına yerleşirsek bi restoranda çalışabilirsin bari" diyor yıllardır, sertifika almaya çalışıcam bir yerlerden. (Bel ağrısı olmasa bi de)

Her gün rahatlıkla 1-1.5 saatimi mutfak hobime ayırabiliyorum ve bunu geliştirmek istiyorum.
Ne tavsiyeleriniz olur? Her gün için ilginç bir yemek tarifi mesela veya "yaptıklarının fotoğrafını videosunu çek şuraya koy" gibi.
Kaliteli bir kameram olsa, "ev erkeği tarifleri" diye youtube kanalı dahi açmayı düşündüm ama, yemedi :)

gordon ramsay izlemenizi öneririm.
ben çok şey öğrenmişimdir.
youtube'dan takip edebilirsiniz.
teknik öğrettiği videoları da var.

www.foodnetwork.com
www.marthastewart.com
www.saveur.com

tarifler açısından en zengin siteler bunlar bence.

bana sorarsanız, tarzı size uyan belirli şefleri takip etmek önemli.
mesela türklerden uğur volkan uysal'ı beğeniyorum ben.

anlatırken öğretiyorlar da çünkü.
televizyon kanalları ya da yemek programları artık çok güzel, izletiyorlar kendilerini.
böyle böyle geliştirirsiniz.
sonra belki ufak çaplı bir kursa falan gidersiniz, dediğiniz gibi.

kendinizi geliştirip, bir cafefernando olabilirsiniz.
neden olmasın?
yemek kitabı falan, güzel olur yani.
  • blatta hiberna  (24.04.17 21:05:00 ~ 21:06:41)
Instagram hesabı açarsan deli takipçi yaparsın. Bi de erkeksin ha, baya ilginçli olur. Videolu tarifler çok tutuluyor. Para da kazanırsın tanıtımlardan.

  • mandalina kokusu  (24.04.17 21:07:22 ~ 21:07:46)
@blatta: Son 3 yıldır tv'de bir tek 24 kitchen açık, sakallı motorculardan sekip jamienin 30dk'lıklarını ezberliyorum. Programlarda hep aynı trickleri veriyor diye kızıyorum bazen. Rudolphun fırını izleyip "yeaa ne tatlı!" diye mal mal kalıyorum falan.

Youtube'da da aynı şekilde, boş zaman oldu mu direk yemek kanalları şu bu, "hayatımı kapladı" derken bunları yaptığımı yazmayı atlamışım kusura bakmayın :) Uzakdoğu olsun, balık ayıklama videoları olsun, içinde ocak ve bıçak geçen herşeyi izliyorum.

Hayal tabii "keşke bu işten para kazansam" ama, çok uzak şeyler.

@mandalina kokusu: Instagramı bir türlü sindiremedim içime. Kendi bireysel hesabım var, bir de marka gibi farklı bir hesap açmak mı daha iyi olur? Tüm yemek tarifini videoda göstermek çok uzun sürer gibi geliyor orada. Belki 60 saniyede tüm işlemleri hızlandırıp göstermek belki?
  • quaker  (24.04.17 21:12:47)
bunlar olabilecek şeyler, neden olmasın ki?
bence hevesini hiç kırma.

sevdiğin, zevk aldığın sürece yap.
zaten o enerjiyle fazlasını da çekersin, önüne fırsatlar çıkar.

instagram bence de iyi bir fikir.
instagram+youtube kanalı.
yani aynı videoyu iki yerde yayınlamak gibi bir şey daha iyi olur.

kendine göre bir video/çekim stili ve bir tarz oturtursan, oradan yürürsün bence.
ya da mesela julie & julia'yı izlemiş miydin?
oradaki gibi kendine bir challenge belirleyip, ona yönelik bir blog falan açabilirsin.
  • blatta hiberna  (24.04.17 21:18:10)
İzlemedim ama şimdi hikayesini okuyorum, ilham verici :)

İkinizin de dediği gibi "Ev Erkeği" diye bir kanal açıp bunun üstünden basit de olsa yürümek güzel olabilir sanki.
Basit telefon çekimiyle, yukarıdan görüntü alıp videoyu daha sonra seslendirmek bile iş görebilir. Aklıma gelen ufak tariflerle başlayıp daha sonra geliştirebilirim sanırım.
Moral verdiniz, güzel oldu :)
  • quaker  (24.04.17 21:21:00)
Instagram şu an hata veriyor, tarif profilleri verecektim, duzelirse eklerim buraya.

Kadınlar 60 saniyeye sığacak şekilde tarif videolarını hizlandirarak yüklüyorlar, açıklama kısmına tarifi vererek müzikli/muziksiz video şeklinde. Bi kadının 1m takipçisi vardı, kakulelimutfak galiba. Hatta yabancı yemek profilleri bunun videolarını repost yapıyor. haticemazi var, daha başkaları da vardı, düzelse bi.
  • mandalina kokusu  (24.04.17 21:34:08 ~ 21:35:58)
Evet, 5xx veriyor. Gerçi ben bi isim bulmaya çalışıyorum şu an.
Mutfak adamı, mutfaktaki adam, ev erkeği falan hepsini birileri kapmış :)

  • quaker  (24.04.17 21:37:38)
mandalina nın yazdıklarının üzerine facebooktan örnek vereyim
www.facebook.com

şöyle kesip biçilerek hızlandırılmış 60 saniyelik videolar hazırlanabiliyor
  • freebird5406_2  (24.04.17 21:43:16)
@freebird5406_2: Aynen, tasty kafasında şeyler düşünüyorum.
Bu kadar kaliteli produksiyon yapamam tabii ama, bozuk mozuk samimiyet olur :)

  • quaker  (24.04.17 21:45:21)
Beyler bayanlar, isim olarak "Erkeğin Şef Hali" nasıl sizce?
Saçmaladım biraz ama her şeyi almışlar :)

  • quaker  (24.04.17 21:52:07)