1.2 milyon tl yatırım ne kadar zamanda kendini amorti etmeli?

Olayı daha detaylı başka zaman soracağım.

İnşaat yaparsan farklı, ticaret yaparsan farklı biliyorum. Hekimim ve parayı işletmeyeceğim. Ortalama ne kadar sürede amorti etse fena değil? Kabaca klinik ortaklığı için soruyorum.

10 yıllık ticari kredi alsam faiz oranı nedir tam bulamadım da %25 falan mı?

Türkiye için 6-9 yıl çok iyidir, ama yakalamak zor. Şu an o parayla inşaat yapıp veya daire alıp kiraya verseniz, 15 yılı bulur geri dönüşü. Mesela lisanssız GES'ler geçen seneye kadar 8 yılda amorti ediyordu. Kule vinç alıp kiraya verirseniz, 5 yılda geri dönüşü olabiliyor.

  • malheiros  (23.04.17 11:26:30)
10 yıl normal diyebilirim 5 süper, 8 tam yatırımlık derim. 12 duruma göre , sektöre göre normal, 15 yok, 20 saçma derim.

  • kurnaz  (23.04.17 13:19:34)
Emlakta 10 yıl, üretimde 5 yıl, ticarette 2-3 yıl, tarım ve hayvancılıkta 6-7 yıl iyidir.

Ticari kredilerde yıllık TL faiz % 12-14 civarında.
  • babilbaligi  (23.04.17 14:44:44)
5 - 10 yıl arası yatırım için iyi. fakat türkiye'de reel getiri önemli. enflasyondan arındırılmış halini hesaba katarsak 5 - 7 arası iyi bir seçim. 10 ve üstü ülkenin uzun dönem büyüme oranına göre bakılması gerekir. Böyle olunca Türkiye'de zor.

  • silver apple  (23.04.17 16:48:02)
Yıllık faizin %13 olduğu yerde 8 senede kendini amorti etmiyorsa direk zarardasın matematiksel olarak.Üstte 10 sene diyen arkadaşlar konuyu açabilirler mi

  • turkuaz  (23.04.17 17:04:40)
TL mevduat faizi ile yaptığın hesap, TL'nin dolar ve euro karşısında 1 kuruş değer kaybetmediği bir senaryo için gayet doğru.

Fakat aynen 2016 sonunda olduğu gibi, 1 ay içerisinde paran döviz karşısında eriyip gitme riski var. Enflasyon olduğunda da, faiz olarak alacağın miktar değişmeyecek, ama belki senin giderlerin artacak.

O yüzden, eğer 1.2M TL para varsa, yukarıda arkadaşın yazdığı gibi, "doğru" bir yatırım yapmak en mantıklısıdır. Ha dersin ki, 50M param var, o zaman koy faize...

Örneğin 1.200.000TL ile bugün 320.000 dolar al ve faize koy. Yıllık %2'den anca 5.500 dolar faiz alırsın. Gerçek hesap bu. Yurtdışında da faizler düşük olduğu için insanlar yatırım yapmak zorunda kalıyorlar.
  • malheiros  (23.04.17 17:20:20)
@malheiros o halde üstte yazdığın süreler TL için değil dolar bazında geçerlidir demek istiyorsun.

Bizim işyerinde NPV vb. bir çok hesap yapılıyor yatırıma karar anında.Genelde 3-4 yıl cvarında kendini amorti etmiyorsa yatırım onayı çıkmıyor merkezden
  • turkuaz  (23.04.17 19:29:43)
Evet, şu an arsa da alsan, araba da alsan, yatırım da yapsan; alım yaptığın gün dolar kuru ile sattığın gün dolar kuruna göre karşılaştırman gerekli.

Kısaca bir örnek vereyim: 2016'da bu aylarda bir araba aldık. Malum 2016 sonunda ÖTV zammı geldi ve aldığımız aracı bugün satsak, TL bazında feci prim yaptı gibi görünüyor. Oysa dolar kuruna vurunca aracın fiyatı, abartmıyorum bin doların altında bir değişim görmüş.
  • malheiros  (23.04.17 20:54:00)