Yazılım/Donanım

Bu işlere uzak olduğum için basitçe soracağım, bilen arkadaşlar kabaca aydınlatır, bilgi verirse sevinirim.

Kendi yarattığınız mekanik bir cihazın bilgisayarla iletişim kurmasını nasıl sağlıyoruz ?. Adımları nelerdir ?. Hangi yazılım dilleri kullanılıyor bunun için ?.

hocam biraz daha ayrıntı versen, kablolu mu kablosuz mu iletişim kuracak mekanik cihaz derken amacı nedir? o yüzden afaki kalacak ne desem usbde olur com portta olur bluethooth olur wi-fi olur. yazılım pic basic olur C olur.

  • deligine yuvarlanmis tavsan  (23.04.17 02:28:04)
Mekanik cihazi biraz dijitallestirmek. Bu da en acemisinde Arduino, raspi ile olur. ekleyeceginiz shieldlerle de bağlantıyı saglarsiniz aradaki iletişimi atıyorum cihaza ip tanimalayip csharp python ile kodlarinizi yazarsiniz.

  • qobel  (23.04.17 03:21:37)
En temeli mesela serial port. Assembly ile serial portlarin her pinini kontrol eden yazilim yapip o pinleride ilgili donaniminin bir islevini surmekte kullanabilirsin. Basit donanım icin assembly bilmen yeterlidir.

  • goodman  (23.04.17 04:29:50)
çok low level bilmene gerek yok ve bu sorduğun sorunun onlarca farklı cevabı var.
assembly ve vhdl çok gereksiz low level işler.

en basit arduino kartı ile sensörlerden birşey okur seri port ile bilgisayara aktarırsın. hatta pc tarafında kod yazmana bile gerek yok. bir çok gelen veriyi görsel olarak gösteren hazır yazılım var. arduino için biraz C bilmen yeterli.
  • orpheus  (23.04.17 18:57:10 ~ 18:58:07)