bir filmden ne kadar gelir elde ediyorlar

örnek: boxofficeturkiye.com

yukarıdaki film olsun. 8 milyon tl kazanmış. tabi bu recep ivedik ve bu tarz filmler arasında bayağı bir gider farkı var (oyuncular, prodüksiyon vb) ama ortalama ne kadarı kardır. bilgisi olan var mı? film işine gireceğimden değil de merak ettim :)

Biraz yapılan anlaşmalara göre değişiklik gösterir. Mesela vizyona ilk girdiği haftalarda daha fazla pay alınan anlaşmalar yapılabilir vs. Değişkenlik gösterse de ortalama gişe gelirinin yüzde 40-45 civarı yapımcı şirkete kalır.

  • pokepoke  (22.04.17 21:42:09)
Türkiye'de sinemada gişe getirisi elde etmek için en az 2 milyonluk bütçe lazım. Teknik anlamda imkanları zorlamadan, kadroyu da öyle büyük çaplı tutmadan anca 2 milyon.

Bakanlık desteğiyle çekilen filmler var 500bin e vs. Ancak bunlar gişeye yönelik filmler olmuyor. Ortalama izleyicinin beklentisini karşılayamıyor.

En geniş kitle de ortalama izleyiciden oluştuğu için gişeye çalışmak üzere çekilecek filmlerde de onların beklentilerini göz önünde bulundurmalısın.

2 milyon liran olsa zaten burada sormazsın.
  • la rana  (22.04.17 22:07:10)