Mantık sorusu

Bulabilecek babayiğit aranıyor.

dairenin alanından büyük olamaz diye düşündüm ama... gerçi alanı hesaplamak da mümkün değil.

  • mahone  (21.04.17 17:19:53)
"sonuç rakam olacak" derken, "rakamsal olacak" demek istiyor. yani öyle teorik "en büyük asal sayı" diye bir cevap değil, 35747 gibi bir sayı bekleniyor cevap olarak.

  • kibritsuyu  (21.04.17 17:29:36 ~ 18:06:04)
@konusma, bu sayilari bir sekilde toplayarak istedigin asal sayiyi elde edebilirsin. O yuzden cevap en buyuk asal sayi degil. Soyle bir denklem kurmak gerekiyor:
11x+13y+17z+19w+23t=A
Burada x,y,z,t,w sayilari kucukken bazi sayilara hic ulasamayacaksin ama bu sayilar buyudukce her sayiya bu formulden ulasabilir hale geleceksin.
Mobilden yazdigim icin simdilik bu kadar benden, imkanim olsa ugrasirdim biraz daha :)
  • hrskrs  (21.04.17 17:34:17)
kesin bir rakam söylemek nasıl mümkün olsun ki? istenildiği kadar ok atılabiliyosa en büyük sayıdan bile söz edilemez. @mahone'un dediği gibi dairenin ve bir okun kapladığı alan bilinse bulunabilir belki ama sadece bu bilgiler ile sanmıyorum

  • isimsiz uye  (21.04.17 17:39:08)
cevap 21 olacak kadar basit değildir heralde. beynim yandı. 1 saat işlem yapıp sonucu 4=5 buldum :)

  • tukenmez adam  (21.04.17 17:39:33)
@hrskrs sonuca nasıl ulaşılacağını çok güzel açıklamış. Belli bir sayıdan sonra her sayıya ulaşabilecek duruma geliyorsunuz. Biz de o sayıyı bulmaya çalışıyoruz zaten

  • pinkman1  (21.04.17 17:41:37)
o denklemi ben de yazdım, da problem denklemi yazmak değil. bunu çözmek için bir algoritma gerekiyor. sonuç kümesi alanı gibi bir şey çıkartmak lazım.

  • tukenmez adam  (21.04.17 17:47:17)
cevap : 31 , sonsuz tane 11,13,17,19,23 sayılarını kullanarak 31'den büyük tüm sayılara ulaşılabilir.

  • no problem al maury  (21.04.17 18:08:00)
Denkleme göre her sayıya en az bir kere ok atıyoruz görünüyor.

Bu sorunun farklı versiyonuna denk geldim.

Hedefe ulaşmak istiyorsanız; 11-13 ve 17 sayıları da yeterlidir. Denklemi sanki 3 rakam varmış gibi kurarsanız daha pratik olur. Rakam kalabalığı var şuan soruda.
  • nezaretten taharet  (22.04.17 13:46:42)