[]

bizim tolstoy okuduğumuz kadar yabancıların da okuduğu türk yazar var mı

aslında soru başlıkta ama şimdi gelip orhan pamuk, elif şafak falan yazmayın diye spesifleştireyim.

reşat nuri güntekin bilirler mi? ooo tolstoy mu okuyorsun diye birbirimize söylediğimiz gibi yabancılarda da peyami safa bilirler mi? halide edip adıvar bilirler mi?

bu üç ismi yazmamın sebebi kitaplığımdaki üç isim olmaları, yoksa başkaları da olabilir yani.

 
Ahmet Hamdi seven Kanadalı bir arkadaşım var.


 • begin again  (21.04.17 13:00:47) 
almanlar yaşar kemal'i baya biliyor. kitapçıda falan çok fazla almancaya çevrilmiş eserini görüyorum. geçen de bizim okulun yanında bir başka kitapçıda feridun zaimoğlu'nun birkaç kitabını görmüştüm. gerçi sonra öğrendiğim kadarıyla zaimoğlu zaten almanmış ama türk kökenli neticede bu açıdan türk de diyebiliriz


 • bonisnocetquimalisparcit  (21.04.17 13:01:28 ~ 13:02:20) 
tanpınar'ı bilen çok anglofonlar arasında. hakan günday gecenlerde fransa'da bir ödül aldi kitabinin fransizca cevirisi sonrasi. alper canigüz'ün almanca cevirilerini almanyada kitapcidan aldim. neredeyse tüm kitaplari almanca'ya cevrildi canigüz'ün. almanya'da ve fransa'da cok iyi eleştiriler aldi. oguz atay'in tutunamayanlari ingilizce'ye henüz yeni cevrildi. onunla ilgili yorumlar da yavas yavas cikiyor.


 • thewizardofearthsea  (21.04.17 13:19:59) 
buna en çok yaklaşan isim yaşar kemal.


 • cedex  (21.04.17 13:23:18) 
orhan pamuk


 • fragile lady  (21.04.17 13:24:52) 
Saatleri Ayarlama Enstitüsü Penguin Library'den çıkmış ve özellikle UK'de oldukça okunan bir Türk romanı. www.penguinrandomhouse.com

Son dönemde gözüme çarpmaya başlayan bir isim Sait Faik esasen. Daha önceden görmüyordum belki de; şu sıralar sıklıkla Lüzumsuz Adam kitabını görmeye başladım kitapçılarda ve kitap bloglarında.

Küçük bir grup yabancı okurlar Sevgi Soysal, Oğuz Atay, Adalet Ağaoğlu, Vedat Türkali, Aziz Nesin ve Yakup Kadri'yi keşfediyor. Küçük bir grup bunlar ama yorumlarını görmek mümkün internette, bilhassa Goodreads'te. İyi okurları bulmak zordur, bu isimleri bulup okuyan adam benim gözümde iyi okurdur.

Nazım Hikmet'i saymak gerek mi bilemiyorum. Şiir severler arasında yabancı da olsa şiirleriyle karşılaşmamış pek kimse yok. Türk edebiyatının Pablo Neruda'sı.

Maalesef Elif Şafak yanı sıra, Ayşe Kulin de okuyan var.
Edebiyatımızın Serdar Ortaçları.
 • konusma ben konusuyorum daha bitirmedim  (21.04.17 13:25:24 ~ 13:35:39) 
elif şafak ve orhan pamuk okuyorlar.


 • pinkpeony  (21.04.17 13:33:09) 
elif şafak seven bir rus görmüştüm bir ara.


 • dedimmidemedimmi  (21.04.17 13:41:03) 
nazım hikmet
aziz nesin

 • orange coffee  (21.04.17 13:41:54) 
Nazim demeye gelmistim

Isvecliden duymustum. Nazim okumustu.
 • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine  (21.04.17 14:16:28) 
yabancı yayınevlerinin türk edebiyatı editörleri ve çevirmenleri dışında o saydığın isimleri kimsenin okuyacağını sanmıyorum.

tolstoy özelinde konuşursak, dünyanın incil'den sonra en çok satan adamı kendisi olduğundan, hiçbir türk yazarının bizim onu okuduğumuz gibi okunması mümkün değil.
 • filteria  (21.04.17 14:26:45) 
Filteria +1

O yetkinlikte isimler değil saydığın isimler. Romanesk bazda dünya edebiyatında yer bulacak kadar güçlü değiller.

Yaşar Kemal, nazım hikmet, tanpınar okunuyor. Ama Orhan Pamuk'u okuyup çok seven çok iyi takip eden birçok yabancı okur tanıyorum. Açık ara önde gibi.
 • mutlusismankedi2015  (21.04.17 14:55:40) 
Orhan pamuk ve yasar kemal ilk Ikiyi paylasiyordur.


 • baldur2  (21.04.17 15:41:55) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.