doktorlar house md dizisi hakkinda ne dusunuyorsunuz?

diziyi en bastan 2. kez izliyorum. konuyla uzaktan yakindan alakam olmadigi icin dizi bana cok etkileyici geliyor ama doktorlarin ya da tip okuyanlarin ne dusundugunu cok merak ediyorum dizi ile ilgili. cok mu uyduruk? basarili mi?

olay hep lupus'a bağlanıyor, neresi başarılı?

dizinin ana fikri:

"it's not lupus."
  • stewie  (19.04.17 17:27:51)
Tıp öğrencileri bayılır doktorlar beğenmez. Çünkü ütopik, gerçekle uzaktan yakından alakası yok. Tek bir kişinin patoloji, immünoloji, genetik, enfeksiyon, mikrobiyoloji, radyoloji ve hele hele cerrahi (hahah) alanlarına aynı anda hem de çok karmaşık vakaları çözebilecek seviyede hakim olması mümkün değildir. Hadi hakim oldu diyelim, kafasına göre, gerek invaziv gerek non invazif onlarca tetkik uygulamak da mümkün değildir.

Bugün üniversite hastanelerinde toplamda 55 tlyi geçen tahliller sgk tarafından karşılanmıyor, limite takılıyor. O sürekli it's not lupus dediği SLE hastalığının tanısı ortalama 4 yılda konuyor.

Bunlar sadece sağlık sistemi ile ilişkili tutarsızlıklar. House karakterinin kendisi ise başlı başına imkansız. Daha ikinci günden dayak yiyip 2 seneye istifa seviyesine gelir öyle bir tip.

Ha bütün bunları dedim fakat dizi kötü mü? Hayır bence şahane ama dizi işte.
  • tobias fünke  (19.04.17 17:43:32)
sözlükte bir entry vardı; kocası mülakata girecek, house'da izlediği bir bölümdeki tıpatıp aynı tanıyı sormuşlar , şak diye cevabı vermiş mülakatı geçmiş, yani o kadar başarılı.bulabilirsem link atarım.

  • mungojerry  (19.04.17 22:35:14)
tıp 2 deyken 5 sezonunu izledim. Çok beğenmiştim. Küçük gruplara vaka çözmeli dersler oluyordu, çok kişi de o zamanlar diziyi bilmezdi. Ben ayırıcı tanılarda takır takır sayardım, enfeksiyon, lupus.. diye. lupusun ne olduğunu bilmediğim halde.:)) Hocalar falan hımm kafa sallayıp takdir ederdi. Mesleğe başladıktan sonra hiç izlemedim. Belki 1 bölüm denk gelse öehh der miyim bilemiyorum

  • fallopian  (19.04.17 22:48:05)