herhangi bir dini referans almadan kaç yılında olduğumuzu bilen var mı?

louis ck yeni stand up ında bu konuyu işlemiş, o yüzden aklıma takıldı.

isanın doğumundan bari 2017 yıl geçmiş diye bütün dünya 2017 deyiz diyor. islam dinine göre 1438 yılındayız çin yılına göre maymun yılı falan,

peki gerçekte kaç yılındayız?

bir sayı söyleyebilmen için başlangıç noktası lazım. dünya var olduktan sonra kaç yıl geçtiyse o yıldayız. 4-5 milyar işte.

şimdiki bence fena değil. hicri takvime alışsaydık o da iyi görünürdü. neye alıştıysan o.
  • paintov  (19.04.17 01:34:20)
Referans noktasini neresi aldigina gore degisir. Canliligin ortaya cikisi 4.1 milyar civari. Dunyanin olusumu 4.5 milyar civari. Homo sapiens 200 bin yil civari. Yerlesik yasam 10 bin yil civari. Aklima baslangic noktasi alinabilecekler listesinde ilk sirada bunlar geldi.

  • evrim halkasi  (19.04.17 01:47:38)

  • sipsiyah  (19.04.17 01:54:19)
bir yılı, dünya'nın güneş etrafındaki yörüngesini tamamlayıncaya kadar geçen süre olarak alırsak ve yılların başlangıcını da dünya'nın oluştuğu an olarak kabul edersek (hangi anı dünya'nın oluştuğu an alarak kabul edeceğimiz de muamma) dünya'nın bugün hesaplanan yaşı "gerçek" yıl olmayacaktır.

dünya oluştuğundan bu yana güneş'e uzaklığı değişmiştir, yörüngedeki hızı değişmiştir. o yüzden yıl diye tanımladığımız periyot sabit değildir.

kısacası, bilmiyorum. tam olarak bu soru cevaplanabilir mi onu da bilmiyorum.
  • bellbane  (19.04.17 02:07:40 ~ 02:09:19)
www.youtube.com

şöyle bi şey var ama bu da göbekli tepenin kuruluşunu milat kabul ediyor ki o da dini bir sebep bilmem sayılır mı. ama fikir olarak en mantıklı takvim bu sanırım
  • nundu  (19.04.17 02:07:49)
Artı 10.000 ekleniyor.

  • fasulyek  (19.04.17 07:49:32)
ilk yazılı anlaşma kadeş'i baz alabiliriz, 2030 yılındayız.

  • hybridus  (19.04.17 09:08:39)
evrenin başlangıcını baz alırsan 13.500.000.000 civarındayız.

dünyanın oluşumunu baz alırsan 5.000.000.000 civarındayız.

takvimi ortaya çıkaran olayı, tarım devrimini baz alırsan 10.000 yılındayız.

yazının bulunmasını baz alırsan (bence mantıklı, yazı yazmadan nasıl takvim yapacaksın) 5117 yılındayız.

birini seç işte.
  • babilbaligi  (19.04.17 10:23:57)