Bir mühendislik problemi

Arkadaşlar selam...

Öncelikle sorunum şudur;
Şimdi bizim bir portakal, limon, mandalina vs. turunçgil kesme makinemiz var... portakalları ikiye kesmeye ve biraz ezmeye yarıyor...
ancak bazen yumuşak portakallar (veya limon, mandalina vs.) geliyor ve yumuşak olduğu için ikiye kesilip gitmiyor, ortadaki bıçağın üstüne yapışıyor... orda bir duvar, engel oluşturuyor ve arkasından dökülen portakallar da ona takılıyor ve makine taşıp patlıyor...

daha iyi anlamanız için video linkini de atayim, sorun tam olarak şudur;

youtu.be

gördüğünüz gibi bıçağın üstünde yumuşak bir kaç limon sıkışmış, ve eğer arkasından limonları göndermeye devam etsek makine taşacak, kapakları patlayıp etrafa saçılacak...

makinenin kesit çizimi de şu şekilde;

i.hizliresim.com

kırmızı halka ile işaretlediğim yerde oluyor bu sıkışma...

sizce bu problemi nasıl çözebilirim... var mı bir fikriniz...
benim bir fikrim var aslında ama kafanızı karıştırmamak için şimdi söylemeyim..

teşekkürler şimdiden...

anladığım kadarıyla 2 nolu silindirler yalnızca limonları vs. aşağı itmek için kullanılıyor. bıçak dediğimiz şey 3 nolu bölge.

eğer bıçakla temas etmeyecek şekilde silindirlerin üstüne helix bir katman, vidalarda olduğu gibi, yerleştirirseniz bu limonu aşağı iterken aynı zamanda helix yüzeyler de silindir ekseni boyunca itecektir. böylece orada kalan şeyleri silindirin bittiği yerden toplayabilirsiniz. belki o topladıklarınızı da sonradan tekrar kesime gönderebilirsiniz.

sözel olarak tam oldu mu bilmiyorum ama umarım birileri çizerek anlatabilir.
  • ron dennis  (12.04.17 23:31:47)
sadece fikirlerimi belirtiyorum, kesin çözüm olmayabilir.
1- tamburları birbirine yaklaştırarak.
2- tamburların sürtünme katsayısını arttıracak şekilde tırnaklarını revize ederek.
3- tamburların üzerine 5-10mm kalınlığında tek şerit çekebilirsiniz, bir tam tur sonunda kalan kabukları aşağı alacaktır. bıçağa çarpmayacak şekilde bu yapılabilir.
4-aralıklarla tambura titreşim verilebilir.
  • tukenmez adam  (12.04.17 23:36:01)
Sıkışmanın olduğu durumda silindirlerden biri ters yönde dönmeye başlayamaz mı? Silindirler sadece tek yönde mi dönebiliyor? Silindirlerden biri kısa bir süre ters yönde dönerse arada sıkışan meyveler oradan kurtulabilir. Ya da silindirlerin devir sayıları geçici bir süre için artırılabilir. Sıkışma ortadan kalkınca devir sayısı normale döner.

  • dissendium  (12.04.17 23:46:19)
@ron dennis
@tukenmez adam
çok teşekkür ederim.. ikinizin de yöntemini ciddi şekilde araştıracağım... açıkcası tırnak koymak fikri benim de aklıma ilk gelen çözüm yöntemlerinden birisi oldu.. ama helix koymak veya tek tırnak koymak aklıma gelmemişti... ben tamburun etrafını komple tırnaklarla döşemeyi düşünmüştüm, ama her tarafı tırnaklarla döşeyince, tambur da hızlı döndüğü için düz bir yüzeyden farkı olmaz diye vazgeçiyordum... tek tırnak koymak veya helix döşemek çok güzel bir fikir...

@dissendium

çok teşekkür ederim, ama dediğiniz sistem otomasyona giriyor sanırım. bu çok basit bir makine, böylesine basit bir makinecik için o kadar masraf etmeyi yönetime kabul ettiremem... oraya sıkışmayı algılayacak sensör konulacak, ters yönde döndüren motor, kondüktör sistemi, plc falan alınacak. daha basit mühendislik, mekanik çözümler varken altı üstü sıkışan 2 portakal sorunu için otomasyon yapmak biraz mantıksız gibi...
ancak çok teşekkür ederim.
  • appdata  (12.04.17 23:59:31 ~ 13.04.17 00:01:03)
bir de şunu sorsam,
şöyle bir yöntem yapsak olur mu sizce?

Bir motora bağlasak, veya kompresörden gelen basınçlı havayı kullanan 2 tane piston koysak, bu motor veya pistonlar iki tane plakayı tepeden bıçağın sağ ve sol tarafına iki tane plaka indirip kaldırsa ve o bölgedeki sıkışan meyveyi aşağı ittirse...
sizce böyle bir şey olabilir mi?
  • appdata  (13.04.17 00:06:46)
tırnak fikri ilk aklıma gelen çözümdü ama bence işe yaramaz. hızla dönen tırnak yumuşak portakal üstünde ilk çiziği attıktan sonra artık tutunma kabiliyetini gene kaybedecek.

portakalların tambur arasına düşüş yüksekliği ve şekli nedir bilmiyorum ama aklıma gelen çözümlerden biri. meyveyi yukarıdan tam tamburun arasına ve belli bir hızda düşmesini sağlamak. rastgele dökmemek. böylece hızla dönen tamburun meyveyi yakalaması kolaylaşır.

bir çözüm de bu sorunlu yumuşak meyveleri makineye girmeden ayıklamak olabilir. optik veya mekanik olarak belki bu ayıklama yapılabilir.

yukarıda yazılan helik fikri de gayet mantıklı. o dönüş hızı ile itebileceği malzemeyi iter. itemediği heliks üzerinde kaya kaya artık madde deposu türü başka bir kanala itelenir.
  • orpheus  (13.04.17 00:27:50)