yurt dışı sandık güvenliği nasıl sağlanıyor

afaki örnek vereceğim, birisi gelip sandığa zarar vermeye kalksa buna engel olacak mekanizma nedir? yabancı polis, konsolosluğa giremeyeceğine göre. bu sorunun bir cevabı var mı?

şu haberi okuduktan sonra aklıma geldi böyle bir şey.

www.cumhuriyet.com.tr

bu embesilleri gördükçe dünyada en gereksiz insanlar var keşke ölseler falan diyorum.

  • douglas  (09.04.17 15:26:54)
amk konsoloslukları çiftlik gibi. 20 bin lira maaş alıp oturmaktan başka bir iş yapmıyorlar. güvenlik görevlisi oluyor konsoloslukta. türkiyeden gitme polis yani. onlar sağlar sanırım.

  • cekilmis gayfe  (09.04.17 15:34:42)
Ozel guvenlik sirketlerinin elemanlari oluyor oy kullanilan yerde. Sucu isleyen kisi Turkiye'ye donmedigi surece cezai bir yaptirimi olmasi zor tabii. Turk yasalarina gore suc olsa da, bulunulan ulke icin suc teskil etmiyor.

  • perkele  (09.04.17 15:39:47)
@cekilmis gayfe, diger ulkeler icin uygulama nasil bilmiyorum ama Hollanda'da oy kullanma islemi konsolosluklarda yapilmiyor. Oy kullanimi icin yer kiralaniyor, sandiklar oraya kuruluyor ve guvenligi de ozel guvenlik sirketi elemanlari sagliyor. Polis yok yani.

  • perkele  (09.04.17 15:41:48)
Finlandiya da perkele'nin bahsettigi gibi.

  • fin  (09.04.17 15:49:54)
Sandiklar/cuvallar 3 farkli ozel kilidin oldugu odalarda tutuluyor. Konsolos, bilmemne baskani ve birisi daha. Ucunde de farkli anahtar var. ucu ayni anda orada olmadan kapi acilamiyir. Parti gorevlilerinden de sahit olarka orda olmalari lazim.

Bir de konsolosluk disinda bulunulan ulkenin polisi nobet tutuyor
  • kuehles blondes  (09.04.17 15:51:26)