Hayat size ne konuda neyi öğretti ?

Merhaba,

Yaşınızı bilmiyorum ve bu yaşınıza kadar yaşadıklarınızı da. Benden büyükte olabilirsiniz küçükte.

Bu yaşınıza kadar arkanıza, yaşadıklarınıza baktığınızda kişisel deneyimlerinizden, acılarınızdan veya başarılarınızdan ne ders çıkardınız?

Birisine tek bir öğut verseniz ne verirdiniz?

İstediğiniz konuda iş hayatı, öğrencilik hayatı, ilişkiler, erkekler, kadınlar, sağlık, arabalar, müzik neyse artık sizi siz yapan önemli ya da önemsiz..

Kimseye borç verme.

Kitap okumayı hiç bırakma.
  • gozu acik sevisen yahudi  (06.04.17 20:25:12)
Kimsenin lafına güvenmemeyi. Ünvanı ne olursa olsun, tecrübesi ne olursa olsun, kağıt üzerinde o konudaki uzmanlığı ne kadar fazla olursa olsun, "falanca şöyle dedi" diye iş yapmamak lazım asla. Her konuda kendini eğitmesi lazım imsanın.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (06.04.17 20:25:37)
5 yıldan fazla bir süredir acilde çalışan bir doktorum. empati yeteneğim azaldı. duygusuzlaştım. (artık ne çok üzülüyorum ne de çok seviniyorum) ruhsuz birisi oldum.

insanların çok fazla bencil olduğunu kendi çıkarları için neler yapabileceklerini vicdansız olduklarını öğrendim.

türk halkının eğitimsiz olduğunu fark ettim. eğitim önemli derlerdi bunun ne demek olduğunu çok iyi anladım.
  • uzman pratisyen  (06.04.17 20:29:12)
Asla başkasının esyasını evime almamayı, açık sözlü olmamayı... Daha çok var da yazamadım.

  • geçerkenugradım  (06.04.17 20:38:37)
insanları gözünde büyütmemeyi, kimsenin mükemmel olmadığını, başkalarını bir şey sanmamayı...

  • limoncello  (06.04.17 20:41:55)
etrafında en az bir konunun bilimsel anlamda uzmanı olmayan kimseyi tutma. yani boş adamlardan uzak dur.

  • alperz  (06.04.17 20:43:03)
Hep kendini düşünme ama ilk önce her zaman kendini düşün.

  • dissendium  (06.04.17 20:44:21)
güvenme.
merhamet etme.
asla her şeyini başkalarına anlatma.
başkaları üzerinden hayal kurma.
vakit ve nakit olduğu sürece seyahat et.
çıkar ilişkileri kurmaya çalışanlarla irtibatını hemen kes.
sevdiğin insanları küçük sürprizlerle mutlu et.
işini bırakmayı asla düşünme.
haklı olduğunu biliyorsan ne pahasına olursa olsun susma.
hayatta en büyük yatırımın kendin olduğunu unutma.
  • dedim ben sana  (06.04.17 20:46:55)
insanimizin maalesef devlet malı/kaynagini yeme/tüketme/kullanma konusunda sınır tanımaz oluşu. ve hatta, dünyaya geldim o zaman devlet bana baksın görüsünün hakim oldugu ( sosyal devlet kavramı yanlış anlasilmis olmalı)
borç isteyen, ısrar ediyorsa kesinlikle verilmemesi gerektigi gercegi.
mesru olmayan yollardan kazanc elde edenlerin eninde sonunda bunlarin bedelini madden ya da manevi olarak ödeyecegi gercegi
gönül kimi seviyorsa güzelin o oldugu gercegi,
50-60 bin tlye 0 araç alırken usb girisinin olup olmadigina bakilmasi gerektigi gercegi,
uzun ömrün,iyilik yapmakla elde edilecegi gerceği
  • 1adam  (06.04.17 20:54:43)
İnsanın mutlu olması için öğrenciyse derslerine yoğunlaşması gerektiği.
sevgilinin ne olursa olsun bir gün gidebileceği hayatta önce kendine güvenmemizin gerektiği.
spor salonunda kaldırırsın ben yardımcı olurum diyen hocaya güvenilmemesi gerektiği.
Arkadaşın sandığın kişilerin çıkar ilişkisi kurduğunu farkettiğinde uzaklaşman gerektiği.
Bugün kızgın bir demir iken yarın örs üzerinde çekiçle dövülmüş bir demir gibi olabiliriz hemen öfkelenme hemen karar verme ama geç kalıp şansıda kaçırma.
hayat karşısında değişmeden kalamayacağımızı farketmemiz gerektiğini.
  • kararsızataletfilozofu  (07.04.17 04:55:51)
hiç kimse için beyin yakacak seviyede üzülme
Stres yapma
Kendini tut (klasik triad: el, dil, bel )
  • fallopian  (07.04.17 06:20:51)
hislerine güven. Eğer biriyle veya bir durumla ilgili bir şeyler içine sinmediyse sürdürme, kendini o durumdan çıkar.

kendine merhamet göster. Başkası söylese, yapsa "ya canın sağolsun" diyebileceğin durumlarda kendine acımasız davranma. Yorgunsan, üzgünsen, hastaysan dinlenmek için zaman ver.

"hayır" ve "istemiyorum" başlı başına birer cümle. her zaman açıklamaya, pazarlık etmeye gerek yok.

çok zor/ çok sıkıcı/ çok tehlikeli vs olduğunu sandığın şeylerin %98'i falan öyle değil. tahmin ettiğinden daha kolayca başarıp, daha az sıkılıp, daha az korkacaksın.
  • sopiro  (07.04.17 08:38:14)
- Verdiğin borcu sadaka olarak gör (geri gelmeyecekmiş gibi düşün, gelirse mutlu olursun)

- Hiç kimseyi asla tamamen memnun edemeyeceksin. Elinden geleni yap ama boşa kendini parçalayıp yıpratma.

- Elinden geldiğince vücuduna, saglığına dikkat et, son yaklaştığında nispeten az sürünmeli bir hayatla veda edebilmek için.

- Her şeyi deneyimlemek, görmek, tatmak, okumak ... için vaktimiz olmayacak, ancak bir parçasını yaşayabileceğiz. Bunu kabullen ve o yaşayabildiğin parçanın tadını sonuna kadar çıkart. (Ilgili imge: koca bir karpuzun peşinde koşturup zar zor hart diye ısırık alan kaplumbağa).
  • Sulfoxaflor  (07.04.17 09:41:47)
Birikim/yatırım yap.
Yaşına güvenip çöp gıda tüketme.

  • arnold schwarzeneger  (07.04.17 11:03:23)
Düşündüğün gibi varsın.

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (07.04.17 12:54:05 ~ 08.04.17 16:04:42)
@dissendium'a benzer bir felsefe edindim. Bencil değil benci ol. Bencillik hep ben demek bencilik önce ben demek kendi lügatımda.

  • pochina  (07.04.17 15:13:50)
oku
düşün
sorgula

bunlar dışında verilen bütün öğütler yere ve zamana göre değişkenlik gösterir, unutma.
  • gkct  (07.04.17 15:17:02 ~ 15:17:44)
ilker gümüşoluk'un yutubda apartman sohbetleri diye bir serisi var, sohbetlerin içinde son soru olarak "hayat sana ne öğretti?" diye soruyor belki ilgini çeker

dinlediğim favori cevaplardan biri, kaan kural'a ait
youtu.be
  • freebird5406_2  (07.04.17 15:23:55 ~ 15:24:16)