Dürbün - Nikon Aculon A211 10x50 (Astronomi)

Astronomi amaçlı kullanacağım. Bu dürbünle gökyüzünde neleri gördünüz? Deneyimleriniz neler? Memnun musunuz?

takip amaçlı yazıyorum. bir de konus 20x80 vardır meşhur.

  • pilavmaker  (06.04.17 01:54:50)
10*50 ile çıplak gözle görülenin dışında pek bir şey göremezsiniz. 10*50 tam sınırda bir dürbün.

20*60 ile ayın kenarındaki girinti çıkıntıları fark edersiniz. Kafanızda ona göre canlandırın.
  • yemrem  (06.04.17 07:36:17)
@pilavmaker

20x80 konus 2500 gr. Çok ağır.
10x50 nikon 1000 gr.

Tripodla kullanmak istemiyorum. Boynumda tasiyayim, çantada taşıyabileyim istiyorum.

@yemrem

20x60 ise büyütmesi çok fazla bu nedenle çok titreşir.Tripod lazım bu nedenle. Tripod istemiyorum.
  • premium hayat yan gel yat  (06.04.17 20:07:41)
hocam istediğiniz amaçlı bir dürbün bulmak zor. bende 10x50 bi dürbün var, markasını bilmiyorum ama nikon falan değil, denizci dayımın dürbünüydü diyeyim bi fikir oluşsun. ama astronomi amaçlı kullanılacak bir şey değil. sadece aya bakınca biraz daha büyük görüyorsun o kadar.
ne istediğine de bağlı işte. ayın kraterlerini inceleyeyim, jüpiteri venüsü biraz daha büyük göreyim ve hatta jüpiterin uydularını göreyim diyorsan 20x80'e mecbursun gibi görünüyor.

  • pilavmaker  (06.04.17 21:53:04 ~ 21:53:32)
@pilavmaker

20x80'in ağır olmasını tripodla çözdük diyelim. Ama bana göre birkaç dezavantajı daha var. Bunlardan biri de pupil açıklığı konusu.
20x80 de pupil açıklığı= 4 mm
10x50 de pupil açıklığı= 5 mm

Dolayısıyla 20x80 seçtiğim zaman göze gelen fotonları toplayan açıklık daha az olacak demek. Bu da netlikten kaliteden görüntüdeki objenin parlaklığından kayıp demek.
  • premium hayat yan gel yat  (07.04.17 00:48:41)