Dolmakalem tıkanıyor bi süre sonra yazmaz oluyor.

Bende bir tane pelikan dolmakalem var. işte kullanıyorum. 5 gün güzel yazıyor ama haftasonu girince kullanmadığım için tıkanmaya başlıyor 1-2 hafta sonra da hiç yazmaz oluyor. temizledim. yine aynı durum. mürekkepten dolayı mı bu sıkıntı? 2 gün kullanmıyorum diye tıkanması normal mi? mürekkep olarak da diamine kartuş kullanıyorum.

dolmakalem de bu
sarikalem.com

nasıl temizliyorsunuz acaba? kartuşu çıkartıp, ucun olduğu alt bölümü biraz sıcak suyun içine atın bi 20 dk falan kalsın, tıkandıysa açılsın.

diamine ile ben hiç yaşamadım tıkanma sorunu.

baktınız olmuyor, bir de şurada sorun yardımcı olacaklardır; www.facebook.com
  • orange coffee  (05.04.17 14:54:05)
Montblanc mürekkebi dene.
Temizleme pompan var mı?
Çeşme suyu kullanmıyorsundur umarım yıkarken?
  • oguz altun  (05.04.17 14:55:20)
@orange coffee
@oguz altun

internette gördüm bu yöntemi. bitmiş kartuşun arkasını kestim. şırınganın ucuna taktım. ılık su ile mürekkep kartuşu tarafından su püskürttüm. temiz su gelene kadar tekrarladım. sonra kurumaya bıraktım. su içme suyuydu. zaten bundan sonra kalem düzeldi. hiç bir sıkıntı yoktu. ne zaman uzun süre yazmayayım mürekkep gelmemeye başlıyor bi süre sonra da tıkanıyor.
  • hononu  (05.04.17 15:01:54)
Link açılmadığı için kalemin ne olduğunu göremiyorum ama muhtemelen kapaktandır. Bir de hangi mürekkebi kullanıyorsunuz. Bazı mürekkepler daha çabuk kuramaya meyilli olurlar.

Bu arada Platinum 3776'ların özel bir kapak mekanizması var. Yaklaşık 1 yıl kurumadan duruyor mürekkep.
  • kahvegibi  (03.01.18 11:40:58)