Youtube telif mevzuları

Barış Özcan'ın videolarına bakıyorum da filmlerden bayağı kesitler, müzikler falan havada uçuşuyor.

Bu arkadaş telif ödüyor değil mi Youtube'a veya telif sahibine? Eğitim amaçlı kanalım var vs. diyerekten yırtıyor mu veya?

Kendisine sordum Twitter'dan cevap vermedi :)

www.youtube.com

20 saniye kuralı var diye biliyorum. 20 saniyeye kadar kullanabiliyorsun.

  • fyodor fyodorovic  (29.03.17 01:34:02)
benim bildiğim de 10 saniye kuralı var,
ayrıca Barış Özcan youtube tarafından dünya çapındaki 8 video evanjelistinden biri seçildi, belki muaftır bu kuraldan :)

  • luchetti  (29.03.17 01:36:02)
İzlediğim oyun youtuber'larından biri bir videosunda "eğer oyunu oynarken bu kadar az konuşmaya devam edersem telif ödemek zorunda kalıcam" gibi bir cümle kurmuştu. O yüzden belki görüntülerin üstünde başka anlatıcı olması falan da telifi etkiliyordur. Bildiğimden değil, tamamen cümleden çıkardığım şeyden dolayı böyle düşündüm.

  • kaffle  (29.03.17 01:43:33)
15 saniye,

ayrıca aşağıda filme atıf yapıyor yani kaynak gösteriyor
  • Northern Mariner  (29.03.17 01:54:56)
on saniye beş saniye bilmemne yok gençler. basketbol mu oynuyoruz?

telif ücretini o ödemiyor. reklam parasından eser sahibine de para gidiyor. bu sistem content id geldiğinden beri var. allah razı olsun o content id'den ki biz koşturmak zorunda kalmıyoruz artık. benim eserlerimi kullanmaları eskiden beni sinir ederdi de uğraşamazdım. şimdi "ooh" diyip ellerimi ovuşturuyorum.
  • alperz  (29.03.17 08:22:51)
video içerikleri 'fair use' kapsamındadır: www.youtube.com

  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (29.03.17 11:12:14)