Türkiye hakkında sunum yapacağım. Ne anlatayım?

Pek ciddi bir sunum değil ama yurtdışında 10 dakika kadar ülkemizi anlatan bir slayt hazırlamam gerekiyor.

Politik, sıkıntılı konular değil de, coğrafya, yemek, dans, müzik, tarihi yerler gibi "ne güzel ülke!" dedirtecek şeyler bulmam lazım.

Neleri dahil etsem?

  • klar  (29.03.17 01:10:30)
www.youtube.com videosu ile başlayıp sizin en kolay anlatabileceğiniz şeyleri seçmenizi öneririm açıkçası.

  • tel tokasini duzelten samuray  (29.03.17 01:12:28)
Lale hali lokum erzurum şelale
Ağrıda ki İshak paşa
Kestane şekeri
  • all girls dream  (29.03.17 01:46:44)
Ülkeyi anlatırken, tüm komşu ülkelerini ve sınırlarını göster sunumunda. Daha sonra bu yakınlıktan dolayı nasıl bir etkileşim olduğunu aktar. Mesela doğu karadeniz gürcistan sınırını göster ve yemek alışkanlıklarının ve dansların yakınlığını çok kısa 10 saniyelik video ile aktar. ya da kıyafetlerini yan yana koy göster. İzmir ile Yunan adalarının arasında ki seyahatlere değin. vs vs

Bunu daha önce AB projeleri sunumlarında çok defa kullandım. Özellikle halk oyunlarının bölgeye göre hızlarını gösteren bir video vardı. Egede çok ağır tempolu oyunlar varken, karadenizde hızlanır, doğu anadoluda biraz daha yavaşlar, güneydoğu anadoluda da yavaşlar, gibi gibi.

Amaç, bakın siz AB olarak nasıl entegrasyona önem veriyorsunuz, ülkeler anlaşıyorsunuz falan, bakın biz anadolu kültürlerin beşiği, bunu zaten yapıyoruz, önemli olan birliktelik vesaire vesaire demek...

Lale, tarihi eser, ölüdeniz göstermek çok sıkıcı artık. Evet bunlar çok iyi. Ancak sosyal medyanın popülerliği de bir işaret, insanlar, insanların deneyimleri, daha çok ilgi çekiyor. baklavayı göstermek yerine, düğün öncesi yardımlaşıp keşkek pişiren teyzeleri göstermek daha güzel. ya da kadın haklarına önem veren bir türkiye göstermek için, iş kadınlarının fotoğrafını koymak yerine, izmirli süslü kadınlar bisiklet ekibini koy sunumuna, sosyal hayatın resmini çek.
  • cliquot  (29.03.17 11:58:09)