Kopmak üzere olan balkon

Merhaba,

İnşaat mühendisliği konusunda pek bilgim yok da olduğunu sanan akrabalarım tarafından gelen soruyu size yöneltiyorum. Kolonlarda ve balkon-ev duvarı arasında çatlaklar meydana gelmiş durumda, yüksek girişli evin girişi bahsettiğim yer. Ne yapılabilir? Çelik halatlarla duvara sabitlenmesi aklıma geliyor da pek uygun değil. Önerisi olan?

Fotoğraflar,
i.hizliresim.com

Teşekkürler

O balkon kolay kolay çökmez. Kırılan beton temizlenirse altı yeni betonla doldurulabilir.

  • dissendium  (28.03.17 00:00:31)
Fotoğraftaki gibi sağlamlaştırılabilir. Dikey olarak da olur

aosyapi.com
  • hayde bre  (28.03.17 00:09:42 ~ 00:10:15)
Kolonun yan taraflarına, kolon gibi çalışan Çelik profiller monte etmeyi deneyin.

  • sylr  (28.03.17 00:17:04)
Adam gibi genel foto yok mu, kalabalıktan ben mi göremedim? Gördüklerim kadarıyla tehlikeli bi durum yok gibi ama..

  • manuel mandalina  (28.03.17 00:44:14)
catlak olan yerin ust yuzeyindekii betonun aslinda pek bir islevi yok zira bu tur konsol yapilarda birlesim bolgesinde donati yogunlugu epey yuksektir, betonun cekme kuvveti diye birsey de olmadigindan balkonu tasiyan da esasinda bu donatidir. Alt tarafin fotografi gorunmuyor, eger altinda da derin catlaklar ve balkonun tamaminda asagi deplasman varsa, balkonun asagisindan ucgen destekler yapilarak saglamlastirilabilir. tabi bu durumda desteklerin duvara degil, kolonlara oturtulmasi gerekir, yoksa pek bir anlami olmaz. eger asagi bir deplasman yoksa yaza kadar bekleyip once betonun paspayi kisimlari kirilir, daha sonra donati incelenip gerekiyorsa varolan donatiya uygun dowel konulur, daha sonra da kalipla disi kapatilip uygun bir beton dokulur, balkon da yepyeni cikar ortaya

  • brawler  (28.03.17 01:04:25)
@manuel mandalina son iki fotoğraf uzaktan genel, elimde olanlar bunlar. detaylar da işte öncekiler. başlıktaki gibi balkon düştü düşecek değil yani :D

@brawler hocam çok detaylı ve teknik terimli olmuş, ben bunlara bakıp geleyim. kafama takılırsa soru sorarım. fotoğraflar üzerinden daha anlaşılır olurdu @hayde bre'nin yaptığı gibi, aslında çünkü ben de böyle terimlerle anlatamam akrabalara.
  • senolll  (28.03.17 01:52:06)