[]

Sizce ne yapmalıyım? (Etiklik sorusu)

Türkiye'nin sayılı iyi üniversitelerinden birinde master yapıyorum, tez çalışmam bitti bu süre zarfında 2 makalem var bu hocadan onu ekliyim önce. Son dönemdeyim ortalamam 2.94 olduğu için 1 ders daha almak durumunda kaldım, tez yazıyorum ve normal şartlarda bu dönem tezimi sunmam gerekiyor.

Olay şu: hocam notumun düşüklüğünden dolayı (3 isteniyormuş min.) alamadığı projenin parasını (bap mıdır nedir) ben bu dönem mezun olacağım için alamayacak bu yüzden de bana seni bu dönem mezun etmeyeceğim diyor. Bu proje zorunlu değil ama hocaların laba gelir olsun diye yaptıkları birşey. Sizce bu etik mi? 27 yaşındayım, 2 ay sonra evlenip yurtdışına taşınacağım ve doktoraya, işlere başvuracağım ve herşeyden haberi var düğünüme bile davet ettim, bir 6 ay kadar boşa harcamak istemiyorum çünkü master diplomasız ben bir hiçim, aaa tamam hocam aralıkta geliyim ben bir sunuma diyemem çünkü iş vermezler mezuniyetsiz, bişeye başvuramam. hocaya nasil basvuracagim doktoraya diplomasiz diye sordugumda hemen eylulde alacaklar mi seni sanki tavrinda? kisacasi sen kimsin diyor.

Bu etik mi? Siz hoca olsanız naparsiniz? ben olsanız naparsınız bütün gün ağlamak dışında?


Ha bi de şöyle bişi var dediği "bu sene yasaklar vs yüzünden burslar kolay çıkmıyor, belki seninki çıkmaz da bu dönem sonunda belki mezun edebilirim."

Ben ne yapabilirim?!?


edit: bap projesinden kastim, sadece odenek acilmasi icin olusturulan bir gelir kapisi, benim ekstra yapacagim bisi yok proje icin. yaptim bitti zaten yapacagim herseyi.

 
Öncelikle, içinde bulunduğunuz zor durumdan ötürü sabır diliyorum çok; meşakkatli olsa da çözülecek bir şey, bununla canınızı sıkmayın lütfen.

Hocanın yaptığı çok doğru değil bence, sizin ileriye yönelik tüm planlarınızı bilip bu konuda ısrar etmesi ciddi anlamda problem yaratıyor fakat arka arkaya çoğu projenin reddedildiği bu zamanlarda hocanızın ısrarını da anlamıyor değilim. Son söylediği ile sanki sizi ikna etmeye çalışıyor gibi de geldi, sadece böyle bir tahminde bulunabiliyorum.

Sizin yerinize bir başkasının projeye dahil edilmesi söz konusu olabilir mi acaba? Bu konuda en ufak bir ihtimal dahi mevcut mudur? Çünkü hocanız ile aranızın bozulması durumunda kendisinin en iyi ihtimalle danışmanlıktan ayrılması, yerine başkasının atanması gibi sebepleri ve enstitünün bu işi çözme süresini hesaba katınca gerçekten 6 ay gibi bir süre tutabilir, farklı bir senaryoda dahi.

Hocanızın yerinde olsam, dediğim gibi projelerin çokça reddedildiği zamanlarda sizi ikna etmek için elimden geleni yapardım. Bunun bir alternatifi var mı, siz olmadan bu iş yürür mü; bunu araştırırdım. Sizin yerinizde olsam, zaten yaptığınıza eminim ama hocamla bir kez daha konuşurdum; bundan önce de fikrine değer verdiğim hocalardan akıl alıp bir konuşma hazırlardım.
  • tel tokasini duzelten samuray  (28.03.17 00:20:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.