işyerimdeki kadın üstlerimin bana "canım/balım" vs demesi

iyi geceler.

işyerimde, benimle aynı yaşta olmalarına rağmen kadın üstlerim bana "canım" falan diye hitap ediyor bazen.

mesela işle ilgili bir şey soracağım "zeynep hanım müsaitseniz bir şey soracaktım" diyorum. zeynep hanım bana "sor canım" diyor. bunu başka kadın yöneticiler de yapıyor. tatlım dedi geçen gün bi tanesi.

iki ihtimal var. ya da üç.

1. üstünlük göstermek için desem, değil gibi. çünkü çok yardımsever şekilde bunu diyorlar ve beni dinliyorlar. nahoş tavırları yok yani. zaten öyle olsa tatlım canım demezlerdi herhalde. soğukça "sor" da diyebilirler?

2. üstüm oldukları için böyle hitap edebiliyorlar?

3. yaşımın farkında değiller.

sizce niye böyle yapıyorlar?

edit. ya da benim bilmediğim bi mevzu mu var?

Bence seni küçük sanıyorlar.

  • beni taniyan yok bu sehirde  (24.03.17 01:04:39)
@beni taniyan yok bu sehirde, cevap-nick uyumu :p

bana da 3 diğerlerinden daha olası geldi.
  • gman  (24.03.17 01:08:46)
bence de üç.

  • blatta hiberna  (24.03.17 01:10:30)
Tarzları öyle olabilir. Ben de sürekli kadınların arasında olduğum için alışmışım, erkeklere de bazen canım tatlım bebeğim diyebiliyorum.

  • bir nick var benden iceri  (24.03.17 01:14:49)
sen erkek değil miydin loo?
4- alışkanlıktan

  • cekilmis gayfe  (24.03.17 01:15:57)
Günlük dillerinde kullandıkları bir şey canım ve tatlım. Ayrıca amir pozisyonda oldukları için senin kendini onların yanında kötü ya da huzursuz hissetmemen için yakınlık kurarak seni rahatlatıyorlar. Bu seni sevdikleri ya da en azından olumlu baktıkları anlamına gelir. Ben de onlarca kişinin amiri posizyonundayım çoğu yaşıtım ya da küçüğüm. Özellikle yeni başlayan biriyse kendini rahat hissetsin diye özellikle sıcak davranırım. "sor canım" ya da "tamam tatlım" kullanırım.

Yani bilmediğin ama artık öğrendiğin mevzu :)
  • medre  (24.03.17 01:18:07)
erkeğim ben bu arada.

  • mahone  (24.03.17 01:22:28)
başta kadın sandım da erkekse daha fena ya. küçük gösteriyorsun belki de.

  • doxanikee  (24.03.17 01:25:22)
seni kişilik anlamında zararsız görmüşler ve üstün oldukları için rahatlıkla içlerinden geçeni diyebiliyorlar. başka bir anlamı yok bence

  • isimsiz uye  (24.03.17 01:33:57)
Şu diyaloğu kur:

-zeynep hanım size bişey soracaktım?
+sor canım sor tatlım
-sizce ben kaç yaşında gösteriyorum?
  • sekerse tehlike  (24.03.17 01:53:39)
üstün oldukları için. %100

  • nolmus yani  (24.03.17 02:28:03)
kimse şimdiye kadar nasıl dememiş şaşırtıcı ama bu arkadaşlar sana yürüyo olmasınlar ?

  • berginyonbaenre  (24.03.17 06:45:27)
yaşınızı fark etmemiş olabilirler, onlar sizden büyük de siz fark etmemiş olabilirsiniz.
eşcinsel olduğunuzu sanıyor olabilirler. Eşcinsel bir arkadaşım, "sırf gay olduğum için insanlar bana tatlım diyebileceklerini sanıyorlar" diye isyan etmişti bir keresinde, ondan dedim.
bir de samimiyetten işte, kötü hissetmeyin diye olabilir.
  • sopiro  (24.03.17 08:15:50)
sizin üstünüz oldukları için bunu bu şekilde ifade etmeye çalışıyorlar. eğer çalıştığınız şirket kadın çalışan yoğunluklu ise normal.

  • teritori  (24.03.17 09:07:31)
tabii ki de üstün oldukları için.

  • piremses  (24.03.17 09:08:05)
Kadınsal sinsi ezme taktikleri.

  • arnold schwarzeneger  (24.03.17 09:30:32)
1 veya 2 olsaydı bunu fark ederdin, çünkü tonlamasını ona göre yaparlardı.

  • SiyamkedisiZorro  (24.03.17 09:38:56)
Diğer çalışan arkadaşlarına karşı nasıllarmış ki? Ben allahın stajyeriyken üstüm gittiğim 2. Gün üstüm boynuma atlamıştı özledim diye. Oha noluyoruz diye şok geçirmiştim ama departmanındaki herkese karşı öyle davranan aşırı rahat biriymiş. Bazılarının samimiyet göstergesi öyledir belki

  • jazzabel  (24.03.17 09:48:34)
üst ün oldukları için yapıyorlar. bunu şöyle test edebilirsin. o sana sor canım dediğinde, sende ona canımlı cevap ver, yüzünün aldığı şekle ve jestlerine dikkat et, bozulduysa çıkarımımız doğru demektir.

  • battal gemalmaz  (24.03.17 09:55:59)
şirket birleşimiyle aniden aynı ekipte olduğumuz benimle aynı yaşta ve aynı pozisyonda bir kız var. benimle konuşurken canııım nasılsıın diye telefonu açıp kuzucum çok öptüm seni bitanem diye kapatıyor ben şok. konuşurken arada aşkım bebeğim falan diyor. bi de tatlı bi kız kızamıyor insan. bana çok ters gelse de bazı insanların konuşma tarzı öyle, ofiste ben de müdürler hariç aşırı uzak olmadığım insanlarla konuşurken canımı kullanıyorum, vıcık vıcık olmayan ama samimiyet gösteren bi kelime bence doğru kullanılınca. müdürlerin bence ezmek yerine samimiyet göstermek için kullanıyorlardır.

edit: erkek olduğunu sonra gördüm, olsun ne fark eder.
  • freya  (24.03.17 10:10:29 ~ 10:11:30)
çünkü üstlerin.

  • cabiday  (24.03.17 10:19:20)
Bana gülüm diyen çalışma arkadaşım vardı. Boş ver çok dert etme bence.

  • nedendir bilinmez  (24.03.17 11:56:35)
ne güzel işte ya :D öbür türlüsü daha kötü olurdu.

yakın görüyorlar kendilerini e bir de üstlerin olunca ''bilmemne beğğy!'' diyeceklerine ''canım,balım ^_^ '' diyorlar. şanslısın bence.
  • insomni4c  (24.03.17 12:19:21)