Alüminyum kutuları külçe olarak eritmek (malzeme biliminden çakan var mı?)

Açık havada odun ateşinde yapmayı planlıyorum. Tanesi 15 gramdan 200 kutu 1 litre külçe, 3 kg ağırlıkta olacak falan. Erirken oksitlenmesin diye vurup düzleyin diyorlar kutuları. Bir de kutuların kapak kısmı 5xxx, kalanı 3xxx serisi oluyormuş.
Açıkta ateş 1100 dereceye ısınır diye bir bilgi de var.

Bunlar ışığında,
1-erimeye başlamaları uzun sürer mi? Ne kadar vakit ve yakıt gider?
2-farklı seri alüminyumlar karıştığında yekpare bir külçe elde edecek kadar homojen olur mu sizce?
3-alüminyum kutu eriyip külçe olarak tekrar donunca yumuşama ya da sertleşme gibi daha doğrusu gevrekleşme gibi özellik değişimi olur mu?
4-eriyiğe yeni bir kutu attığımda hemen erimeye başlar mı o da? Cürufu üstte hemen toplanır mı?

www.youtube.com

aradığın her cevap burda
  • sttc  (22.03.17 21:40:01)
Odun ateşinde aliminyum eritmen imkansız gibi.

  • delicevat  (22.03.17 21:59:24)
Beyler olmuyor ama..
Erime noktası 660 olan metal, hadi saf değil, yükseldi, 800 olsun.
Açık kamp ateşinin merkezi 1000 dereceyi geçiyorken, elimde çelik tencereden bozma kap ve sınırsız odun varken, havalandırma için körüğüm neyin hazırken erimeyecek alemiyonun fizik kanunlarını epey bükmesi lazım.
Bakın, 3 kg kutu var elimde, bu pilot test, daha sert alaşımlar da var sırada, başlangıçta tüm hurdayı hacmen ufaltmak istiyorum, hemen olsun istiyorum. Mini fırınlarla olmaz, kullnacağım kap 22 cm çaplı 13 cm yükseklikte. Yabancı forumlarda yeterince ikna edici şekilde anlatıyorlar, benim erime işlemine şahit olmuş ağır sanayicilere ihtiyacım var, edit görmüş videolara güvenmiyorum.
Cüruf olacak, hemen çıkar mı? Bekleme sürem uzar mı? Videolar bu detayları atlıyor genelde.
  • kargn  (22.03.17 22:15:16)
okulda fırında eritip döküm yapmıştım, oluyor mu?

-yeterli sıcaklık sağlandığında döküldükten sonra üstünde kalan cüruf bir kaç çekiç darbesiyle uzaklaşıyordu. dökümü yapacağın kalıp/hacmi, döküm hızın önemli bu arada, beklenmedik hatalar oluşabilir, daha yapacaksan yapa yapa tecrübe edinirsin zaten, evham yapma hani, çok zor da bir şey değil.
  • Apocalypse  (22.03.17 22:25:33)
Isı geçişini neden dikkate almıyorsun? Açık havada malzemeden dışarıya taşınımla ısı geçişi olacak. Senin alüminyumun sıcaklığını erime noktasına çıkarmak için ona belli bir ısı enerjisi vermen gerekiyor. Bu enerjiyi malzemeye verdiğin anda malzemenin sıcaklığı erime noktasını geçerse ergime gerçekleşir. Ateşle elde ettiğin sıcaklıklar anlık olarak değişir. Sistemin kapalı değil çünkü.

  • dissendium  (22.03.17 22:33:54)
Sistemi elimden geldiği kadar izole tutup yapıcam. Erime başlangıcı o yüzden mühim aslında. Örme taştan 20 litre falan, dibinden hava körüklemeye boru çıkartıp etrafını sanırım toprakla tandır gibi kapatıcam. 1100 derece birkaç kademede ulaşılan değermiş. 300 civarı odundaki su uçuyor, 500 sonrası mı ne, odun gazı yanıp tükenince kalan karbon 1000 üstüne çıkana kadar yeterse..
Havalandırmada sorun yok. Yakıt kuru. Sistem izole gibi. Kutulat ezilse bile yer kaplıyor, o yüzden başta onda biri bile sığmayabilir, bu da 10 tur açmak demek. Bacadan kçan ısı neyse de bu aç kapaları istemiyorum. Sürekli başa döndürecek gibi.

  • kargn  (22.03.17 22:45:59)
malzeme mühendisiyim. çok iyi yalıtım olmadan sürekli bir biçimde odun ateşinde alüminyum kolay kolay ergimez. ateş 1000 derecelere çıkabilir alev sıcaklığıda o şekilde olabilir ama bunun ne kadarı metali ergitecek sence? ayrıca odun stabil şekilde ısı vermeyecek o da ayrı bir sıkıntı.

hadi ergittin diyeli gerisi kolay zaten açıklamışlar. cürufu rahatça çekersin renk farkından bile anlaşılır.

ergitip tekrar soğutunca kutuların bileşimine vs göre yapısı değişir ama net birşey diyemedim şuan. ne kadar mukavemetli olur bakmak lazım daha detaylı.

ergimiş metale yeni kutu attığınızda ilk kutulara göre çok daha hızlı ergir ama hemen ergimez o şekilde.
  • biergarten  (22.03.17 23:27:45 ~ 23:31:59)
Mukavemet kısmına bir yorum yapayım. Farklı sınıftaki alüminyum alaşımlarında alaşım elementleri farklı oranlarda bulunur. Birinin nikeli fazladır, birinin manganı fazladır. Bunları yapıya homojen olarak dağıtmak için ciddi mühendislik tecrübesi gerekir. Senin elde ettiğin külçe heterojen olacak. Homojenleşme konusu mikroyapıya girer. Onun için de ısıl işlem (tavlama) gerekir. Ki farklı alaşım sınıfları söz konusu olduğu için bu bile çok zor. Soğuma esnasında yüzey çabuk soğur. Merkez daha geç soğur. Yüzey çabuk soğuduğu için sertliği daha fazla olabilir. Merkez mukavemet açısından daha yumuşak olur. Soğuma kontrollü gerçekleşmeyeceği için malzemede çarpılmalar gözlenebilir.

  • dissendium  (22.03.17 23:34:04)
science!

  • esref  (22.03.17 23:47:08)
Elimde 6061 seri deforme olmuş bisiklet jantları var, kutularda sonuç alırsam sırada onlar var. Eriyip donunca tekrar ısıl işlem görmezlerse bu tip sert alaşımlar özelliğini kaybediyormuş, o yüzden ikinci levele geçersem sorun olacak ama şimdilik basit külçeler üretsem yetecek.
pbs.twimg.com
Şu arabanın jantlar orman yangınında erimiş rivayete göre. Ne kadar doğru bilemiyorum.
  • kargn  (22.03.17 23:47:22)
And reason, aziz esref.

  • kargn  (22.03.17 23:48:07)
Arkadaslar benim alakam yok ve konuya daliyorum kusura bakmayin ama siz odun atesinde aluminyum eritemezken nasil oluyor da eskiler demiri eritip kilic filan yapiyorlarmis biri bana bunu aciklasin. Firina benzer bir mekanizma kurarsan olur hocam bence.

  • dunal  (23.03.17 00:20:51)
@dunal eskiler hem kömür kullanıyorlardı hem de hayvan gibi körüklüyorlardı ateşi. odunla çok zor o iş yani.

  • biergarten  (23.03.17 00:56:19)
gına gelmişti tırt yazılımcı dertlerinden
oh be, fizik be, kimya bee. mis.

internette şöyle bir çare gördüm>
"the only thing you need is just a little real science powder, here it is
magaza.hammaddeler.com "
  • esref  (23.03.17 01:03:07)
Bende meşe kömürü de var ama ipneliğine kullanmıyorum.
Bu arada odun gazını küçümsemeyin. Savaş zamanı petrol kıtlığında icat edilmiş, odun gazıyla çalışan içten yanmalı motorlar var. Kor hale gelene kadar oksijeni basıyorum. Sonuçları paylaşacağım.

Ve bir de:
m.youtube.com
Mangal kömürü ve toprak blower ile demir saflaştırma qeyfi
  • kargn  (23.03.17 01:57:17 ~ 02:12:38)
Hello, ben de itülüyüm, yapsam da yapamasam da bi itü diploması yanacak, yanmasın :))

"The aluminum used in United States and Canada are alloys containing 92.5% to 97% aluminum, <5.5% magnesium, <1.6% manganese, <0.15% chromium and some trace amounts of iron, silicon and copper according to MSDS from aluminum producer Alcoa.[6] Alloys used include 3004, 3105, or other 3xxx/5xxx series aluminum.[7]"

Demir yok içlerinde. Safa yakın alüminyumlar, lop lop.
  • kargn  (23.03.17 02:01:59)
itülüler toplanmışız bakıyorum:D

sen odun diye kasma at içine bir kaç kömür kafa rahat olsun:D
  • biergarten  (23.03.17 11:04:46)