Aramızda günlük hayatta stiletto giyebilen var mı?

Ya bu ayakkabılar aşırı güzel ama aşırı rahatsız değil mi? Nasıl giyiyor insanlar ya?

Ben giyemiyorum, çok sağlıksız bence.

  • doxanikee  (22.03.17 00:17:15)
Kadınlar şık ve zarif olmak için her türlü sıkıntıya katlanır diye biliyordum ben.

Ben sormuştum bazılarına, arada giyiyorum demişlerdi. O yüzden sorun olmuyormuş.
  • MaNOfTheYear  (22.03.17 00:23:10)
ofis hayatını günlük yaşam sayarsanız, her gün 100 insan sayabilirim.
avm'lerde filan da bir dünya kadında görüyorum.

  • teritori  (22.03.17 00:23:35)
En yakın arkadaşım hemen hemen 10 yıldır her gün giyiyor, ayaklarının şeklini en son gördüğümde şoka girdim, çok sağlıksız, ayağının yan kısımlarındaki kemikler çıkık durumda ve tabii acı kısmı çok fena, yine de giyiyor ama.

  • elikası  (22.03.17 00:35:58)
Ben bir dönem topuksuz ayakkabı giyemiyordum. O kadar alışmış ve seviyordum. Şimdi yıllar oldu topuklu giymeyeyeli. 5 santim giysem 5 metre yürüyemem. Alışkanlıkla alakalı heralde.

  • eylul  (22.03.17 00:45:29)
bankacı avratların çoğu giyer. işe gidip gelirken başka ayakkabı giyerler, ofiste stiletto takılırlar.

  • cekilmis gayfe  (22.03.17 00:46:37)
Annem hatta evde de topuklunterlik giyer. Yaşla birlikte topukların boyu biraz azaldı ama çok değil.

  • fasulyek  (22.03.17 05:10:53)
Çok şükür ki gündelik hayatta stiletto giyecek kadar ayaklarıma düşman değilim. Hayatımın çoğunu topukluyla geçiriyorum ama stiletto gerçekten eziyet.

  • fragile lady  (22.03.17 09:49:08)
Çok güzeller; giyebilsem yatarken bile çıkarasım gelmez muhtemelen de, on adım bile atamıyorum. Topuklularım şu model genelde.
s-media-cache-ak0.pinimg.com
Taş çatlarsa şu
ae01.alicdn.com
Bir tane kalın uzun topuklu var. Yılda 5-10 gün falan giyiyorum. Rahat aslında da ayakta durduğum günler çok olabiliyor, onlarla sürprize yakalanmak yemiyor.
  • aychovsky  (22.03.17 09:56:26 ~ 09:57:02)
valla ben otururken bile düşebilirim stilettoyla. giymiyorum dolayısıyla.

  • bossokaklarsensizbensiz  (22.03.17 10:06:24)
rahatsızlığı ağırlıkla da doğru orantılıdır. ayaklarına 100 kilo basınç yapan vücut ile 50 kilo basınç yapan vücut bir değil. kilo, vücut tipi dışında yukarıda da bahsedildiği gibi yedek ayakkabı ile gezen giyiyor.

edit: sağlıksızlığı göreceli. dağcılık da eğer beceremezseniz sağlıksızdır.
  • idexo  (22.03.17 11:24:57 ~ 11:28:14)
Özel günler dışında giyemem sanırım. Çok şık ama valla çok rahatsız ya, canına okunuyor insanın bir süre sonra.

  • teoridefeminist pratiktegeysa  (22.03.17 11:29:09)
Ben giyemiyorum, iş arkadaşımsa düz ayakkabi giyemiyor. Düz ayakkabi ile rahat etmediğini iddia ediyor. Ama her yere araba ile gittiğinden rahat birazcik yürüse yoruluyor hemen. Fizik tedavi uzmanı olan biri var etrafimizda ona göre stiletto ile yürürken rahat etmek tam bir saçmalık.

  • cabiday  (22.03.17 11:46:29)
cekilmis gayfe +1

Kişisel deneyimim. Öyle çok topuklu giymezdim. Bir ara topuğumda bursit çıktı. Tesadüfen gördüm ki topuklu ayakkabıda rahat ediyorum. Geçirdim ayağıma stilettoları, ohh benden rahatı yok.
Sonuç: tedavi oldum, topuktaki bursit geçti, ama topuklular o bursiti kalçaya taşımış, neredeyse 1 senedir ağrısı geçmiyor, geçmiyor...

Aman diyeyim yani...
  • SiyamkedisiZorro  (22.03.17 12:14:05)
Tabii ki tüm gün stilettoyla gezmiyoruz.
Rahat olanlar var. İnci'nin stilettoları epey rahat ve dengeli mesela. O yüzden ben de başka markanın stilettosunu almaya cesaret edemiyorum.

  • kayranin kedisi  (22.03.17 12:26:14)
İşe ilk başladığımda bir hevesle giyiyordum ancak şu an ofiste skechers ile oturuyorum:D Çekilecek dert değil.
Ofiste dolabımda 2 çift bulunur, toplantı vs varsa çıkarır giyerim ancak.

Edit: ayak fetişi olanlar rahatsız hahsgdadgakfjk
  • peggy  (22.03.17 12:41:52 ~ 13:18:30)
Yıllardır ben

  • isimmisimyok  (23.03.17 07:47:50)
bu arada yonan gadınlar sizin giyemediğiniz ayakkaplarla halay çekiyor :)
www.youtube.com

  • cekilmis gayfe  (26.03.17 22:47:36)
ek bir cevap daha verim yukarda 'biz salak değiliz' demişler.

herkes her çeşit ayakkabıyı giyecek diye bir şey yok. çoğunluk bu ayakkabıları giyemiyor olabilir. 'ayağı taraklı' dediğimiz geniş ayaklı insanlara converse gibi dar tabanlı ayakkabı verince onlar da rahat edemiyor. bu converse modeli sağlıksız ya da rahatsız diye değil. alan kişinin bilinçsiz olmasıyla ilgili. çözüm de basit bu kişi kendi ayak tipine göre converse yaptıracak. aynı şekilde kendi ayağınıza özel kalıp çıkarttırıp işin ustasına stiletto yaptırırsanız böyle ağlamazsınız. çok pahalıya gelir ama ayağınız seri üretimlere uymuyorsa çözümü budur.

çoğu insan seri üretim ayakkabı alıyor, bunların büyük kısmı kaç numara dahi giydiğini, malzeme kalitesini, kalıbın uygunluğunu bilmiyor. 'moda' neyse mağazalarda o satılıyor, bu insanlar da ulaşabildiklerinin arasından beğeniyor. ayaklarımız sıvı değil bir kalıba sıkışınca rahatsız olur tabi. ama kendi kalıbında ayakkabı diktirirsen sorun kalmaz.

bu moda boku yüzünden bir taşlanmamış kot arıyorsun bulamıyorsun neredeyse hiçbir markada yok. ayda yılda bir sağda solda o da ihtiyacım olmadığında ancak denk geliyorum.
  • idexo  (26.03.17 23:50:06)
ben arada giyiyordum. stiletto ile koşma eylemini gerçekleştirdikten sonra bıraktım. işiniz %90 ofiste masa başında oturmayı içeriyorsa ve yolda başka ayakkabı giyiyorsanız neden olmasın?
bu arada @idexo kilo konusunda haklı. stiletto 52 kiloya kadar sorun çıkarmadı bende ama 53 ve sonrası ayaklarım ağrıyor ve şişiyordu.

  • ganbatte  (27.03.17 00:17:36 ~ 00:18:04)