Gençlik nedir ?

27 yaşındayım.Genç miyim ? Şu an 30 yaşındaki adamlara bile genç diyorlar ? Sizce gençlik kaç yaşına kadar ?

Tecrübeli bir ergene genç derim ben.
Ergenlikten bazıları 30'da çıkıyor ve hala genç olabiliyor.

Edit: Duyurunun yaş ortalaması 30'a çok yakın. Buradaki insanlar yaşlandıklarını kabul etmezler. Sokağa çıktıklarında liseliler abi çeker ama hepsine. Orada anlarsın yaşlandığını. He 30 genç he.
  • Playground Love  (18.03.17 15:20:34 ~ 15:31:00)
genclik insanin biraz da kendine bakmasiyla alakali
40 yasinda ne adamlar var fizik olarak 20 liklere tas cikartir.
o yuzden bence yastan ote gorunus ve dusunce tarziyla alakali gibi geliyor.
bi de soyle dusunebiliriz:
30 yasindaki bi obez ile 50 yasindaki bi sporcuya baksan 30 yasindakine ilk bakista daha genc dersin.
ama 30 yasindaki eleman 40 yasinda kalpten gitme olasiligi cok yuksek.
50 yasindaki sporcu eleman ise 80 yasina kadar yasayacak
yani birinin onunde yasamasi icin 10 sene birinin 30 sene olan iki insan oluyor bu ornekte
o yuzden genclik hesabi bence kaliteli yasamla alakali olmali diye dusunuyorum dogum yilindan ziyade
  • rentts  (18.03.17 15:22:10 ~ 15:23:15)
bence uzayan insan ömrü ile ilgili bu anlayışın değişmesi. 40, yeni 30'dur diye düşünüyorum.

  • carabelli  (18.03.17 15:22:24)
fiziksel yada ruhsal ise 30 genç denebilir.
30 yaş insan ömrü için gençtir. 40 lara kadar genç diyebilirim hatta.
40 ından sonra fiziksel olarak hastalanmaya çabuk yorulmaya başlar bedenler.
  • basond  (18.03.17 15:23:29)
18-25 yaş aralığı

  • harvey  (18.03.17 15:39:42)
gençsin işte. 30-35 de genç artık. üstü ortayaş :)

  • burya  (18.03.17 16:00:12)
Diğer arkadaşların dediklerine katılarak, fizyolojik, mental ve ülkelerin yaşam-kültür özelliklerine göre değişkenlik gösteren bir şey olduğunu düşünüyorum. Mesela Afrika'da gençlik 18-30, kimi zaman 35'e dayanan yaş aralığı. genel avrupayı baz alırsak 14-25 aralığı. bize gelirsek işler değişiyor biraz. çünkü çocuklar aile ile büyüyor ve aile daha çok yuvacı davranıyor. bu da yaş çizgisini yukarı çekiyor. Fazlasıyla +25 yaş grubu ailesiyle yaşıyor. bu da mental olarak çeşitli yüklerin altına girememe, sorumluluktan payını almadan bireylerin daha yarı olgun bir çizgide kalmasına sebep oluyor, bireylerin sosyolojik olarak 'henüz genç' olarak kabul edilmesine yol açıyor. Bu ruhsal durum tek egemen faktör de değil tabi. Malesef ki 45 yaşında bir bireyin yaptığı tüm çılgın, gençlere delicesine meydan okuyan yaşam stiline genç diyemem.

  • Hendrix'e tapan adam  (18.03.17 16:08:54)
27 de genç yahu. 18-25 anca ilk gençlik olur.

  • black mamba  (18.03.17 16:12:55)
Genç olmak ile genç görünmek aynı şey değil.
Ben de 10 yaş genç görünüyorum ama genç değilim.
Bir çok kurumda gençlik tarifeleri 25 yaş altı olarak hesaplanır.
Ama ben kendimi genç hissediyorum diyemezsin.
  • Playground Love  (18.03.17 16:51:40)
hayatla ilgili düşünürken geçen günleri saydığın sürece gençsin, kalan süreyi hesaplamaya başladığın andan itibaren yaşlı.

  • orpheus  (18.03.17 17:22:39)
yaşlılık hayat tecrübesiyle ve yaşam tarzıyla ilgili bence. eskiden 30 yaşında bir insan çoktan evlenmiş çoluk çocuk yapmış 45 yaşında hangi hayatı yaşayacaksa o döneme girmiş oluyordu.

şu anda ise insanlar gereğinden fazla angarya eğitim süreleriyle iş hayatına geç atılıyor ya da aileler daha korumacı davranarak hayat tecrübesi edinmeye kısmen de olsa mani oluyorlar.
  • klar  (18.03.17 19:10:16)
tarifelerde şöyle bir durum var. 25 yaş altı öğrenci üzeri ise yetişkin kabul edilir. maddiyatla alakalı bir şey. ancak 27 gayet de gençtir. sadece dönem olarak 20 yaşındaki birinden olgundur. farklı hedefleri vardır vs. yoksa fiziksel olarak bir sıkıntı yok bence.

  • black mamba  (19.03.17 03:52:14)
müdür kendine iyi baktıysan, iyi hissediyorsan, görünüşün dağılmadıysa gençsindir işte.

  • roket adam  (19.03.17 21:34:35)