excel sorusu (renklere göre hücre toplama)

soru basit, cevabı zor.

aynı tabloda turuncu, kırmızı, mavi ve yeşil dolgulu hücreler var.

istenen:

turuncuları toplasın, sonucu bir hücreye yazsın. kırmızıları toplasın, sonucu bir hücreye yazsın, yeşilleri, mavileri. yani her renkteki hücreleri toplayıp sonucu yazsın.

renge göre filtre yapıp kalanları seçerek elle toplamak kolay yolu. peki ya otomatik olarak yapmanın yolu?

muhtemelen makro gerektirir. yarı otomatik şöyle olur. örneğin her turuncu renkli hücrenin yanındaki hücreye turuncu yazıp sonra eğertopla formulünü uygulamak. şurada bir örneği gösterilmiş. i.hizliresim.com

  • orijinal nick bulamadim  (18.03.17 14:50:45)
  • cokponcik  (18.03.17 15:51:11)
eğer çok büyük bir data değilse aklıma iki yol geliyor;

1- renge göre sortlayıp =sum(a2:a150) gibi bir formülle gelip toplamak.

2- renge göre filtreleyip her renk için ayrı sheet oluşturup yine aynı formülle toplamak.
  • lucky strike  (18.03.17 16:14:13)
makro ile olur da ben normal fonksiyonlara da böyle bir şey koymuşlardır diye düşünmüştüm.

@orijinal nick bulamadim: eskiden vergi iade zarfı doldururken öyle yapmıştım gruplara göre ayrı toplam almak için. ama şimdi elimdeki data öyle yanlarına yazamayacağım kadar uzun bir data.

@lucky strike: o iki yolu dedim zaten soruda, evet o şekilde yapıp elle toplamak işin kolayı.(elle dediğim sıraladıktan veya filtreledikten sonra hepsini seçince zaten çubukta yazıyor toplamı). öyle toplar, günü kurtarırım ama her yeni renkli hücre eklendiğinde tekrar aynı işlemi yapmam gerekir.

@cokponcik'in makrosunu bir deneyelim.
  • kibritsuyu  (18.03.17 17:18:20)
10 liraya kodunu yazarım.

  • Mcfly  (19.03.17 00:48:36)