kac playlistiniz var ve nasil isimlendiriyorsunuz?

en basta turlere gore ayirmistim.
rock, pop, metal, slow vs..diye

sonra uymadi mood'lara gore yaptim
mutlu, huzunlu, enerjik vs..diye

boyle de olmadi. bi sarki begendigimde hangisine ekleyecegime falan karar veremiyorum boyle.

acaba tek playlist yapsam, loved seklinde. tum yeni kesfettiklerimi buraya atayim diyorum. geri kalanlari da aratarak bulurum zaten diyorum.

siz nasil yapiyosunuz?

Türkçe karışık
Türkçe karışık son
Türkçe karışık son1
Yabancı karışık son2
Düz adamım ben.
  • bigbadabum  (18.03.17 12:33:38)
"sonra uymadi mood'lara gore yaptim
mutlu, huzunlu, enerjik vs..diye"
Bu çok mantıklı geldi bana hiç düşünmemiştim.
Denemeyi düşünüyorum.

Benimkiler;
Yerli 1: İçinde 90'lar pop, rock, rap gibi türlerden sevdiğim şarkılar var.
Yerli 2: Daha çok rakı balık akşamlarında açılır, Ahmet Kaya, Neşet Ertaş, Aşık Mahzuni başta olmak üzere sevdiğim halk müzikleri, sanat müzikleri vs.
Soundtrack: Sevdiğim film ya da müzikallerin albümleri.
Yabancı: Daha çok ergenlik zamanlarımda severek dinlediğim yabancı şarkılar, yine Yerli 1 albümündeki gibi tarzlar karışık. (Kuzenim dinlerken kulak misafiri olup beğendiğim son 10 yılın yabancı şarkıları da var içinde)
  • mutekebbir  (18.03.17 12:37:19 ~ 12:37:31)
çok fazla var, yaklaşık 20 tane, genelde kafama göre, tür ile ilgili isimler.

tür: triphop / isim: dawntempo
tür: etnik / isim: folque
tür: 70s-80s rock-heavy metal / isim: epix from world
  • Apocalypse  (18.03.17 12:38:52)
Ben yabancı, turkce, rnb ve chill diye ayırdım.

Yabancı olanda 600 küsür tane sarkı var galiba boşsam sırayla bakarım 90lardan itibaren her şey var içinde.
Genelde rnb dinlediğim için onu ayırma ihtiyacı duydum.
Turkce olan resmen guilty pleasure listem içinde pop rock arabesk yok yok içerken açıyorum genelde ama 30 kategoriye ayırsam sıkar beni hepsi birlikte olmalı.
Chill de ders çalışmak için genelde oyun, film müzikleri jazz falan var

Önceden çok kategori vardı istediklerimi arıyordum sonra sıktı birleştirdim.
  • jazzabel  (18.03.17 12:49:54)
Enstrumantal
Klasik
Piti piti [oynak ya da yogun basli]
Tutti [turkceler yani]
Golden old [klasik rock]
Cez cuz-sol-bluz
Oy oy [90lar sonrasi yabanci rock]
No non [slow ama hepsi cok agir degil]
  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine  (18.03.17 12:58:26)
Başlarda tür kısaltmasına göre isim veriyordum ama sonra hepsini rock-slow-metal-klasik diye ayırarak "venüs, mars, jupiter, uranüs" isimlerini verdim.

  • sytemofadownmanyagi  (18.03.17 13:07:57)
dinlemek istediğim bütün şarkıların bulunduğu tek bir liste var. (bkz: düz adam)

yeni keşfettiğim şarkıların bulunduğu, yukarıdaki listeye dahil olmayı hak edebilme ihtimali olan şarkıları 'hepsi' adı altında ayrı bir yerde topluyorum.

bir de enstrümantal parçaların bulunduğu 'vokalim nerde' isminde bir listem var.
  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (18.03.17 13:15:44)
Prog: ağırlıkla prog-rock, belki prog-metal de vardır.
1990-1996 doom/death: Anathema, Sentenced, Katatonia, tiamat'ın ilk dönem albümleri.
Post-96 Doom/Goth: üsttekilerin 96 sonrası albümleri ile bu tarzdaki yeni nesil gruplar.
Romantik Dönem: Paganini, Sibelius, Grieg, Strauss, Wagner vs. romantik dönem klasik müzikçiler.
Stoner / Post-Rock / Post-Metal / Dark Ambient: Adı üstünde.
Trip-hop / Chill / Deep House: Adı üstünde.
Peyothead: Son iki listeye dahil olup en beğendiklerimi ayıkladığım premium kalite liste :)
Nordiske Vingårder: Wardruna, Skuggsja, Forndom, Vali gibi Nordik folk müzikler.
Melodeath: Melodik Death metal.
Blackened: Black/Dark, Post-black, progresif-black vs.
Rakı'n Roll: Rakı içmelik alternatif rock şarkıları falan.

Genelde bir şarkı birden fazla listede bulunabiliyor. Prog listesine aldığım bi şarkı aynı zamanda Peyothead'de olabiliyor örneğin. Peyothead'de yer alan bir şarkı kesinlikle ya Stoner ya da Deep House listesinde vardır.
  • zwiegesprach  (18.03.17 13:36:57)
Genel listeme kendi ismimi verdim. Onun disindakileri listenin havasina gore isimlendirdim.

  • stavro  (18.03.17 13:39:06)
Liste yapmiyorum 5 bin şarkı var en az 30 farklı tür zaten hepsini ezbere biliom menuyu assa kaydiriom illaki ruh halime uygun bi albüm denk gelio

  • docrivers  (18.03.17 13:55:17)
benimki modlara göre.
bi şarkıyı birden fazla modda dinliyorsam hepsine ekliyorum. uygun yer bulamamak olmuyor çünkü 30'u aşkın listem var, birine uyuyor mutlaka.
ben mutlu hüzünü vb. değil de dinlemek istediğim zamana göre kodladım.
ev temizlerken dinlemelik hareketli parçalar, çakır keyiflikler, yolluk, kızlarla dinlemelik vs.

edit: kızlarla dinlemelik olan evladım olan kızlarla. yanlış anlama olmasın :)
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (18.03.17 13:56:35 ~ 16:09:04)
P'op (Yabancı karışık pop şarkılar)
Enstrumantal
Flamenco
Fantazi / Arabesk
Best Of 90 (90'lar Türkçe pop)
Greece
Sakin Kafa (Yabancı Slow ağırlıklı)
Arabia
Türkçe Slow Listesi (En sevdiğim liste :)
Türkçe Pop
  • Son Müzakereci  (18.03.17 14:12:42)
Bir tane arşiv gibi playlist var. Unutmayayım diye hoşuma giden her şarkıyı atıyorum içine. Kendi ismimi verdim listeye.
Bir tane offline liste var. Dışarıda, yolda dinlemek için. ismi de ontheroad. İçine dinlemekten hiç bıkmadıklarımı ve son zamanlarda en çok dinlediklerimi atıyorum. Bir de keşfettiğim grupları, albümleri falan attığım liste var. Buradan karışık gidip beğenmediğimi siliyorum, beğendiğimi de diğer listelere yolluyorum. Bunun da ismi keşfet.

  • ontheroad  (18.03.17 14:17:26)
Valla spotifyda üç tane var.
Çevrimdışı: telefona indirdiklerim, en sevdiklerim ki 250den fazla şarkı var.
Çevrimiçi: sevdiğim ama indirmeye gerek Yok dediklerim. Yeni keşfettiklerimi melodisini beğenip dur bi daha dinlerim dediklerim de burda.
Reading&studying: piyanolu enstrümantal Ve klasik müzikten oluşuyor %99u. Çalışırken kitap okurken vs dinlediklerim huzurlu hafif rahat müzikler
  • mutlusismankedi2015  (18.03.17 16:59:42)