Her şeyi bırakıp besicilik yapılır mı?

Köye dönüp, hibe, kredi gibi unsurlarla bir yer kurulur mu, kurulursa çok para kazanmak değil de aylık 3000-5000 lira net gelir sağlanabilir mi tek kişi için?

zor o iş. ayda gelir sağlanmaz besicilikten. dönem dönem malları satarsın toptan gelir olur.

  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin_yine  (17.03.17 00:39:40)
Biz denedik. Tek kişiyle olacak iş değil. Büyük sermaye ve çok elemanın olmadan bahsettiğin parayı kazanmak çok kolay değil. Ek olarak çevren olması da gerekiyor.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (17.03.17 00:42:01)
İyi kazancı var diye biliyorum. Kurulurken devlet kolaylıkla hibe falan veriyor. Param olsa ben düşünmem girerim.

edit: çok para lazım :)
  • eazy  (17.03.17 00:42:30 ~ 00:42:44)
Aylik degil de donemlik gelir saglanir hayvanciliktan arkadasin dedigi gibi. He kazanir misin, kazanirsin. Ama yer de alman veya kiralaman lazim. Epey masraf yapacaksin yani.

  • stavro  (17.03.17 00:44:00 ~ 00:44:21)
zamanla olur neden olmasın 3.000-5.000 cok buyuk para degıl kı.
zamanla oldugunu unutma, cok faydalı bır ıs hem senın ıcın hem ulkemız ıcın, hem cıddı anlamda acık var yurtdısından getırılen hayvanlar yerıne senden alırlar.

gun olur bakarsınız ısler oyle buyur kı 30.000- 50.000 bıle kazanırsınız bellı mı olur?
  • hopp  (17.03.17 00:46:48)
galeri12.uludagsozluk.com

Valla ileride çiftlik hayalim var ama çok zor iş olduğuna kesinlikle katılıyorum. Yakınımda ailesi hala çiftlikte/köyde yaşayanlar anlatıyor, eğer organik tarım şeklinde besicilik ve tarım yapacaksanız hem çok emek istiyor hem de bedenen yoruyor. Sözlükte ipek hanım'ın çiftliği diye bir başlık olması lazım, bu kadın İstanbul'dan Ege'de bir köye yerleşiyor. Her şey kendisi için başlıyor ama şu an 500'e yakın sigortalı işçi (köylü) çalıştırıyor ve Beşiktaş'ta satış noktası bile var. Deli gibi para kazanıyor mesela. Ama bu aşamaya gelesiye kadar çok emek harcamıştır kesin.
  • neferkitty  (17.03.17 00:48:31 ~ 00:48:55)
besicilikten aylık para kazanamazsın. belli dönemlerde ya da yavrulamalarda kazanırsın. eğer saman çıkaracak tarlan yoksa, sen bakmayıp hep işçiler çalışacaksa kazanamazsın batarsın. mümkün olduğunca samana ve işçiye az para vereceksin ki aldığın sütle masrafların bir kısmını çıkarsın. bir de hibe için ev ya da tarla gibi bir şey gösstermen lazım...

  • gotic  (17.03.17 01:45:14)
Güveneceğin adamların olmalı. Köylü öper.

  • arnold schwarzeneger  (17.03.17 11:11:51)
sağlanmaz. bizim köyde bir kaç kişi kalmış. koca köyde bir adam var büyükbaş hayvancılık yapan benim akraba. yılda 20 bin max kazanıyor. pislik içinde yaşıyor. hayvan kaybediyor, herkesten uzakta mal gibi yaşıyor.

çok titiz olacaksın, isle her gün ilgileneceksin. tek başına olmayacaksın. çok araştıracaksın. sermayen olacak. krediyle girmeyeceksin. belki.

bir de meran varsa kazanabilirsin. yem alacaksan olmaz.
  • stewie  (17.03.17 11:16:26 ~ 11:19:07)
üstat tkdk'dan hibe alarak yapabilirsiniz.
Hibe dışında kalan kısımları ise kredi ile halledersiniz. İpotek ettirecek bir kaç şeyiniz var ise epey büyük bir işletmeye sahip olabilirsiniz rahatlıkla.

Besicilikte özellikle büyükbaş'da en büyük sıkıntı canlı hayvan fiyatıdır. Bunu göz önünde bulundurun. Misal 100 hayvan alayım deseniz min 300.000 ile 500.000 arası bir nakit para gerekebilir.

Bunları bir şekilde aşarsanız, eğer köy hayatına alışkın değilseniz, daha önceden çiftçilik deneyiminiz yok ise bakımda tek başınıza çok çok zorlanabilirsiniz. Ama bu işlerden anlayan bir aile bulup başında durursanız olmayacak iş değil. 100 hayvanlık bir işletme için dediğiniz aylık miktar (dönem/6 ay şeklinde besi de genelde kazanç) çok küçük bir rakam.

edit: yukarıda kürekle bok taşıma demiş bir arkadaş. Artık modern tesislerde öyle şeyler kalmadı beyler. Gübre sıyırıcı ile toplanan gübreler otomatik olarak gübre çukuruna boşaltılıyor. Zaten 100 200 başlık bir işletmenin hiç bir aşamasında kas gücü kullanarak temizlik yapamazsın. Yemlemeden temizliğe tamamen makineleşmiş üretim mevcut artık.
  • chaoslord  (17.03.17 11:30:37 ~ 11:34:57)
Üstat illa bozulursa uğraştırır. Ama o zamanda kepçe ile temizlik yaparsınız, ki hiç gübre sıyırıcı çalışmasa bile 3 ay boyunca hiç gübresini alttan almazsanız da sorun olmaz (:
baya böyle gübre tepelerinde yaşar çoğu hayvan konvansiyonel çiftliklerde.

  • chaoslord  (17.03.17 12:21:18)
120 inek için süt besiciliği projesini oturduğum yerden hazırladım, 2 yılda tam kapasiteye çıkacak şekilde planladım falan filan, ama götümü kaldırıp oraya buraya gidemediğim için kaldı öyle :)

öncelikle plazadan koşup gidilip yapılacak şey değil. aylık ortalama 4.000 tl gdüzenli gelir için süt satıyor olmanız lazım, bu da ulusal süt konseyine göre aylık 3.300 litre süt üretmek demek, bu da günlük 100 litre süt demek. inek başı 15 litreden, kuru dönem filan, 9-10 inek demek.

beklediğiniz geliri kar olarak değerlendirirsek, süt besiciliğinde karlılık %20-25 civarındadır, buna göre 10 * (4&5) = 40&50 ineğiniz olması gerekiyor.
  • altinci nesil caylak  (17.03.17 13:19:55)