Spor yap diyen duyurucuları buraya alalım

Şimdi ben 5 aylık bir süreçte imkansızlıklardan dolayı hareketsiz kaldım ve biraz kilo almış bulunmaktayım. Hem bunları vermek hem de sporu yaşam tarzım haline getirmek(!) için spora başlıcam. Ama ne yapacağımı bilmiyorum daha önce fitnessa gittim çok sıkıcıydı. Bırakmak istemediğim için şu an benim için en önemli şey sürdürülebilir olması yaparken zevk almam. Zumba falan eğlenceli gözüküyor ama sağlıklı mı? İlla gidip o aletlerde o ağırlıkları tekrar tekrar kaldıracak mıyız? Ya da atıyorum her gün 1 saat tempolu yürümek de yeterince sağlıklı mı ve kilo verdirir mi? Ya da başka ne gibi önerileriniz var?
Yaş cinsiyet önemliyse 24/k

Git, hocası eğlenceli bir spinning sınıfı bul. Aradığın her şey işte orada.

  • oguz altun  (15.03.17 18:45:09)
her gün 1 saat tempolu yürümek de yeterince sağlıklı ve kilo verdirir. yapabileceğin en iyi spor.

  • ie  (15.03.17 18:46:26)
"her gün 1 saat tempolu yürümek de yeterince sağlıklı mı ve kilo verdirir mi?"

kesinlikle!
  • Apocalypse  (15.03.17 18:47:17)
2017 yılındayız ve maalesef hala ağırlık kaldırmak ''ayı gibi kaslı olmak isteyenlerin yaptığı şey'' zannediliyor. inanılır gibi değil :(

herneyse, sevmiyorsanız yapmayın elbette. 1 saat tempolu yürümek de yeterince sağlıklıdır. kilo verme dediğiniz şey şu formülün sonucunda oluyor:

alınan günlük kalori - harcanan günlük kalori < 0

yürümek, koşmak, hoplamak, zıplamak, bisiklete binmek, yüzmek, ağırlık kaldırmak (evet ağırlık kaldırmak da kalori yaktırır) vs. vs.

bunların hepsi kalori yaktırır. dolayısıyla aldığınız kaloriye (yemek) dikkat ettiğiniz sürece kilo vermenize yardımcıdır.

ama belli bir sürenin sonunda sizi daha dayanıklı yapmakla birlikte sizi daha güçlü yapmazlar. daha güçlü hissetmek için ağırlık çalışmalısınız (ve hayır, ağırlık kaldırdınız diye ayı gibi kaslı olmazsınız. hele kadınsanız mümkün değil olmazsınız :)

not: işbu cevaptaki serzeniş soru sahibine değil, toplum geneline yayılmış vaziyetteki cehalete ve önyargılaradır.
  • otonomo  (15.03.17 18:52:01 ~ 19:10:57)
bence bir saat yüz (imkan varsa) ya da yürü/koş.

  • babilbaligi  (15.03.17 18:52:16)
@otonomo ağırlık kaldırınca ayı gibi kaslı olacağımı düşündüğüm nerden çıktı ya :d bilakis keşke kaslı olsam severim ben kası kadında da. Sadece dediğim gibi çok sıkıcı geliyor görev gibi.

@leading e ben de onu diyorum?
  • pastörizesüt  (15.03.17 18:54:32 ~ 19:00:34)
Böyle zumba, aero latino gibi kardiyo dersleri değil de, efendime söyleyeyim, body bar, abs&hips, hiit, boot camp, total body, gym ball gibi kaslarını daha yoğun çalıştıran dersleri tavsiye ederim. Ben haftada 3 sefer bu grup derslerine gidiyorum, faydasını gördüm.
Yürümek de sağlıklı, ama kilo verdirme konusunda bir yere kadar. Kilo vermek için ekstra efor şart. Ağırlık sıkıcı geliyorsa dediğim dersler hem vücudu şekillendirir, hem eğlenceli olur.

  • peggy  (15.03.17 19:08:00)
Her gün 1 saat tempolu yürüyünce kilo veremezsin, diyet yapar ve her gün 1 saat tempolu yürürsen kilo verirsin. Ağırlık kaldırarak da kilo veremezsin, diyet yapıp ağırlık kaldırırsan kilo verirsin. Bunlar diyetsiz yaparsan kilo veremezsin. Spor=Sağlıklı yaşam. Diyet=Yağ yakımı.

  • angelus  (15.03.17 19:08:45)
sporu yaşam tarzına getirmek o kadar da zor değil.
bisiklet sürün, yüzün, koşun... arada fitness yapın.

yapacağınız spor her ne olursa olsun facebook'ta topluluklarını ya da (ücretli/ücretsiz) antrenman gruplarını bulabilirsiniz. işin içine biraz sosyallik ve eğlence, birazcık da rekabet katabilirseniz (en başta kendiniz, sonra takım arkadaşlarınızla) tebrikler, artık spora bağımlısınız.
  • filteria  (15.03.17 19:11:45 ~ 19:14:03)
ben freeletics yapıyorum evde. oldukça yararını gördüm. bi bak istersen.

  • hononu  (15.03.17 19:16:50)
şu memlekette adam gibi bisiklet yolları olsa da sabah akşam bisiklet diye milletin kafasını şişirsem. ulaşımda eziyet çekmekten kurtarır, spor yapmak için ilave zaman ayırmaya gerek yok. kısıtlı sayıda commuter olarak her gün araçlarla dans ediyoruz. kanımıza bulaştı bir kere yapacak bir şey yok.

  • lazpalle  (15.03.17 19:20:45)
@lazpalle kesinlikle katılıyorum keşke bisiklet yolu olsa :( bisiklete binmeyi çok severim ama trafikte sürmekten çok çekiniyorum.şimdi taşınacağım yerde evimin yakınında kampüs var eğer oraya kadar ölmeden gitmeyi başarırsam orda sürmek çok keyifli olur. Şimdilik bunu denicem

  • pastörizesüt  (15.03.17 19:25:10)
Savunma sporuna git

  • jazzabel  (15.03.17 20:09:11)
@jazabel Onu da denedim aikidoya gittim yerden yere vurdular beni :d

  • pastörizesüt  (15.03.17 20:10:55 ~ 20:11:33)
Benle boksa gel kendime kadın eş bulmakta zorlanıyorum ahaha

  • jazzabel  (15.03.17 20:12:54)
Açıkçası hiç bir şey spor salonu kadar etkili olamıyor. Bir sürü eğlenceli spor var elbet ama kilo vermekse amaç salon derim.

  • chavezding  (15.03.17 21:29:26)
zumba veya pilates. pilatesten sıkılırsın muhtemelen ama zumba sana göre olur gibi.

  • cekilmis gayfe  (15.03.17 21:31:28)
@chazvezding zaten öyle acil kilo vereyim diye bi derdim yok 1 yıla da yayılabilir. amacım hep spor yapmak zinde kalmak az buçuk şekillenmek
@cekilmis gayfe evet pilatese de gittim sıkıldım ama yine de spor salonundan yeğdir grupça falan yapıyosun en azından

  • pastörizesüt  (15.03.17 21:39:55)
öncelikle trainerım
1 saat yürüyüş yetmez ağırlık idmanıda yapman gerekli bir spor salonuna yazılmalısın ordaki hocalar sana yardımcı olacaktır burdan böyle yazmakla olmaz. Zumba yerine cardio yapmanı tavsiye ederim daha cabuk sonuc alman adına umarım hedeflerine ulaşabilirsin

  • leo78  (15.03.17 22:01:36)
Yuruyusle baslayip ufak ufak interval kosuya gecmenizi oneririm. Gercekten etkili.

  • rusyalı kozmonot  (16.03.17 00:28:45)
Her gün yürü, diyet yap. Tatlı krizi vs. tarzı şımarıklıklara girmezsen kilo verirsin.

  • arnold schwarzeneger  (16.03.17 10:22:09)