Merkezi bir yerde eve çıkmak vs ucuz bir yerde çıkmak

İş diyelim m.köyde. Beşiktaş, acıbadem, altunizade metrobüs, taksm, hatta levent bile tek vesaitle ve 20 dakikadan fazla sürmeyeceği için tercih edilecek yerler arasında oluyor genelde. Ve buralar daha pahalı gördüğüm kadarıyla.

Okmeydanı, perpa, halıcıoğlu metrobüs mesela. yine yakın mecidiyeköye hatta leventten bjkden taksimden daha yakın ama pek tercih edilmiyor. Çoğunlukla daha ucuz.

Sizin düşünceniz?

Yaşam tarzına bağlı, haftada birkaç gece dışarı çıkıyorsan ve sonra dönerken taksi falan kullanıyorsan nihayetinde uzak yerler daha pahalıya geliyor, aynı şekilde biraz hava almak için yine para harcayıp uzak yerlere gitmen gerekiyorsa yine ek gider oluyor. Kira ucuz ama bu taksi, minibüs, dolmuş paralarını da eklemek lazım. Ben Kadıköy'deyim mesela, yürüyüş yapsam sahilde anca bir kahve içip devam ederim, uzak bir yere gitsem işte bir kahve, bir öğle yemeği şu bu derken astarı yüzünden pahalıya çıkar.

edit: tabii sırf ulaşım olarak anlaşılmasın, muhit sonuçta yeterli/nezih/güzel olmadığı için devamlı başka yerlere gidiliyor, asıl olan o.
  • whoosie  (14.03.17 11:05:38 ~ 14:14:48)
Bahsettiğin yerlerin tercih edilmemesi mesafeden değil muhitin yapısından kaynaklanıyor. Halıcıoğluna taşınan bir tanıdığımız ilk başlarda siz enayisiniz boş yere fazladan para veriyorsunuz derken, iki sene içinde ben bu insanlarla yaşayamıyorum diyerek ev bakmaya başlamıştı.

  • zombi  (14.03.17 12:13:21)