Kimdi bu filozof?

Bir yerde dinlemiştim, sokrates öncesi dönemden bir filozoftan bahsediliyordu. Zenginmiş ve bereket tanrısına inanmayıp yağmur yapan yıllarda ihtiyaç olacağını tahmin ederek tarım aleti falan satıyormuş. Bşr de her şeyin sudan yapıldığını düşünüyormuş, suyun bi çeşidinden. Kimdir bu filozof?

Bu arada hayatım boyunca felsefe hakkında çok bilgisiz oldum, önerebileceğiniz kaynaklar olursa sevinirşm. Ben de ufak tefek bakıyorum ama bu konuda bilgim olmadığı için bşraz rastgele oluyor sanırım. Sürükleyici bir şey arıyorum açıkçası : )

Thales 'ten bahsediyorsunuz sanki. Aslında filozof değil fenikelilerle ticaret yapan bir tüccar. Orda gördüklerini gelip antik yunanda uygulamış. İlk bilimadamı denilebilir belki zaten o zamanlar bilimle felsefe çok ayrı değil birbirinden

  • curukturpkokusu  (13.03.17 12:21:04)
İnsan nasıl insan oldu, serol teberin kitabı. Tavsiye edebilirim.

  • curukturpkokusu  (13.03.17 12:21:51)
zenginliğini bilemiycem ama sokrates öncesi suyu seven felsefeci ise thales'tir o.

eksisozluk.com
  • tepedeki psychedelic adam  (13.03.17 12:22:43)
tarım aleti dedin, mühendislik dedin Thales kesin. Bu sebeple dünyanın en büyük mühendislik firmalarından birinin adı da Thales.

  • babilbaligi  (13.03.17 12:32:56)