İki ilginç soru - eskiden faturalar - saha çim alanı

1- Bilgisayar sistemi yokken faturalar Nasıl ücretlendirilip ödeniyordu? Mesela Ada'm geldi saati okudu ondan sonraki süreç Nasıl oluyordu?

2- Futbol sahasındaki 5 metrelik çizgiler var ya. Hani çizgi çizgi oluyor. Biri beyaza çalan açık yeşil diğeri koyu yeşil. Ahh işte o beyaz olan Nasıl yapılıyor?

2. çimi biçme yönü. çim biçme makinası bir gidiyor - bir geliyor şeklinde düşün.

  • cikmaz sokaktan cikagelen cocuk  (12.03.17 20:10:35)
matematik, eskidende vardı ki? x-y *bedel, birde bu tür sistemler dijitale hızlı geçterler, biri ilk okuma son okumayı gezerek yapar, diğer bunu hesap makinesinden hallice bir bilgisayara girer, fatura çıkar eve posta ile gönderilirdi, şimdi o işi zaten okuyanlar yapıyor posta servisine gerek kalmadı

  • selam  (12.03.17 20:47:26)
1- nolu soruna çocukluktan kalan anılarla yarım yamalak cevap vermeye çalışayım, hani yanlışım varsa doğrusunu bilen arkadaşlar düzeltir zaten. en baştan doğru olmaya bilir haberin olsun.

adamın yazdığı fatura ile sen kuruma gidiyordun. zaten her kurumun binası ayrı oluyordu öyle bankadan ödeme falan yoktu. herkes kendi kaydını tutuyordu. sende faturanla birlikte ödeyince faturana ödendi damgası basıyorlardı. borçlarda işte arşive işleme usulu ile bulunuyordu sanırım. Tabi üzerinden yıllar geçti düzce ilçeydi falan o zamanlar, belki sistem farklıdır başka yerlerde çünkü istanbul gibi yerlerde bu mantıkla iş yükü çılgın olmalı
  • ManikD  (12.03.17 21:00:20)
faturalar beyana dayalıydı , aynı sistem birkaç sene öncesinde bizim yazlıkta da uygulanıyordu. sayaç okuyan adam her ay gelmiyordu 3-4 ayda bir geliyordu. Ödeme yapacağın zaman sayacının üzerindeki rakamı okuyup gidip ona göre ödeme yapıyordun.

Ondan sonra okuyucu gelince okuma yapıp dosyaya işleniyordu, mesela okuyucu mart 10'da gelmiş 700 okumuş sen gidip 630 beyan edersen cezalı duruma düşüyordun gibi
  • Northern Mariner  (13.03.17 03:59:18)