Kısa Bir Hız İvme Sorusu

Çok eskide kalan bir fizik- mat. sorusu olduğundan dolayı unuttum, şunu nasıl yapıyorduk?

Şimdi bir aracımız var. Normal gidiş yolundan geriye doğru yani negatif (-) yönde hızlanmaya başlıyor. Buna göre bunun ivmesi pozitif mi çıkar negatif mi? (yani hız-zaman grafiği çizildiği zaman doğrunun eğimi (+) mı olur (-) mi? )

düz mantık konuşuyorum, ivme negatif olunca koordinat eksenindeki grafiği 4. bölgeye tekabül ediyor, x eksenini zaman, y eksenini hız olarak düşünürsek. 4. bölgede de x pozitif, y negatiftir. eğim yani tanjant sin/cos olduğuna göre, eğim negatif çıkar.

  • pide  (10.03.17 18:58:51)
ivme pozitif vektör negatif

  • argent dawn  (10.03.17 19:17:25)
Geriye doğru -5 ivmeyle gittiğini varsayalım. Hızın -5,-10 diye artacak. İvmen artı olsaydı hızın 5,10 diye artacaktı. İvme pozitifken nasıl geriye gideceksin ki?

  • uyusam iyi olur  (10.03.17 19:30:12)
tamam da ivme skalar değil vektörel. "dv/dt" değil mi? eh 'v' vektörelse 'a' da vektöreldir.

  • alperz  (10.03.17 20:14:00)
tabi bu yorumum toplam zamanı hesap edince doğru olur. yoksa geriye dönmeye başladıktan 1 saniye sonrası için bakarsak olaya ivme pozitif çıkar.

  • alperz  (10.03.17 20:15:01)
negatif yönde hızlanmaya başlıyorsa ilk önce hızın sıfırlanmış sonra tekrar artmış olması gerekmez mi? yani doğrunun eğimi önce - sonra +.ivmesini de sadece geriye doğru hız kazanmış olmasından belirleyemeyiz diye düşünüyorum. hızı düzgün azalıp sonra düzgün artıyordur, bu durumda ivmesi 0 olur mesela.

  • mungojerry  (11.03.17 02:58:35)